Pinezki i szpilki z powodzeniem wbijają się w papier, tekturę, korek lub miękkie drzewo bez potrzeby użycia młotka. Wystarczą tylko palce, które też bez żadnych problemów wyjmą je z powrotem.
Pinezka to krótki gwoździk, nie przekraczający długości 6 lub 10 mm, z dużą główką wykonaną z metalu lub tworzywa sztucznego w różnych kolorach. Powstała ona na przełomie XIX i XX wieku, prawdopodobnie na terytorium Austrii lub Niemiec.
Klasyczne standardowe pinezki produkowane są wyłącznie z metalu. Najczęściej jest to galwanizowana stal lub stop o podobnych właściwościach. Domieszki lub inne kompozycje metalurgiczne są wykorzystywane w celu otrzymania pinezek o kolorze innym niż srebrny (najczęściej złotym). Główka pinezki jest okrągła i znacznie spłaszczona. Ułatwia to naciskanie jej przy pomocy palca i wbijanie nie tylko w miękkie podłoża (pianka, karton, korek) ale także nieco twardsze (gips, drewno). Niektóre pinezki posiadają główki obleczone dodatkowo kolorową folią, tkaniną lub tworzywem sztucznym.
Pinezki tablicowe posiadają inny rodzaj główki. Jest on najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego i posiada kształt kuleczki lub beczułki/klepsydry. Poza wbijaniem pinezki taki kształt główki ułatwia także jej wyciąganie. Pinezki tego typu, jak wskazuje ich nazwa, są najczęściej wykorzystywane przy zawieszaniu arkuszy na tablicach korkowych. Produkowane są także pinezki tablicowe z główkami w kształcie flagi. Nadają się one świetnie do oznaczania istotnych punktów (np. na mapie). Główki pinezek tablicowych są różnokolorowe: przeźroczyste, białe, czarne, żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, niebieskie, turkusowe, zielone. Najczęściej sprzedawane są one w zestawach stanowiących miks kilku kolorów.
Zastosowanie pinezek to najczęściej zawieszanie arkuszy papieru, plakatów, wydruków, kartek pocztowych, wycinków i innych, stosunkowo miękkich, lekkich, płaskich i cienkich przedmiotów.
Szpilki są zdecydowanie cieńsze od pinezek i mają długość ok. 3 cm. Mogą mieć metalową lub plastikową końcówkę w różnych kolorach. Można nimi na przykład spinać tkaniny. Znane są już on ponad 4 tysięcy lat, a pierwotnie wytwarzano je z żelaza i stosowano do przytrzymywania ubrań lub łączenia arkuszy papieru. Przydadzą się one do stworzenia różnorodnych prac plastycznych np. ozdobionych cekinami bombek, króliczków czy kurczaczków. Jedne i drugie sprawdzą się w przypinaniu kartek na tablicach informacyjnych lub do zawieszania ogłoszeń. Mogą być one używane wielokrotnie. Dzięki kolorom szpilek można sobie jakoś usystematyzować pracę. Oznaczyć, co ważne i co mniej ważne do wykonania. Nie powinno ich zabraknąć w żadnym biurze, szkole, przedszkolu, żłobku, urzędzie czy domu.