Linijki przydatne są nie tylko podczas zajęć szkolnych, przy wykonywaniu rysunków na lekcjach matematyki, plastyki oraz technicznych. Jest to także esencjonalne narzędzie w pracy projektantów i artystów. Linijki swoje miejsce znajdą także w biurze i wykorzystane mogą być zarówno do mierzenia, jak również do estetycznego, równego podkreślania fragmentów tekstu i innych, podobnych prac, gdzie precyzyjne kreślenie linii ma znaczenie.
Linijki w swojej podstawowej postaci mają kształt prostokątu, gdzie dłuższy bok jest opisany skalą i często zwężający się na grubość ku krawędzi. To właśnie ta krawędź służy do mierzenia oraz do kreślenia linii o określonej długości. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy użyć precyzyjnego narzędzia piszącego (zatemperowanego ołówka, długopisu, cienckopisu), przyłożyć końcówkę do krawędzi i przesunąć ją wzdłuż jej boku, nie zmieniając kąta nachylenia.
Linijki są wykonane z różnych materiałów. Z uwagi na niski koszt produkcji najbardziej popularne są tworzywa sztuczne - najczęściej w przeźroczystym, lub półprzeźroczystym wariancie. Linijka taka jest lekka i pozwala na precyzyjne umiejscowienie na arkuszu, dzięki swojej przejrzystości. Ciekawą propozycją są linijki wykonane z giętkiego tworzywa, dedykowane dzieciom. Dzięki specjalnej kompozycji, plastik z jakiego są wyprodukowane jest niełamliwy i w ten sposób zwiększona zostaje żywotność narzędzia. Linijki plastikowe występują także w wersji wielofunkcyjnej. Co to oznacza? Linijka wielofunkcyjna nie jest płaska, lecz posiada wewnątrz komorę z wysuwaną szufladką. Można w niej umieścić np. ołówek i inne akcesoria. Linijka taka pełni zatem podwójną rolę, bo staje się także piórnikiem.
Linijki są wykonywane także z innych materiałów. Często spotykane są linijki metalowe, rzadziej drewniane. Te pierwsze są bardziej wytrzymałe niż ich plastikowe odpowiedniki, ale także lekkie, z uwagi na użycie aluminium. Wykorzystanie tego materiału ma także inną zaletę: zapobiega wyszczerbianiu krawędzi linijki, dzięki czemu dłużej jest możliwe kreślenie idealnie równych, estetycznych linii. W profesjonalnych zastosowaniach swoje miejsce znajdują także linijki wykonane z twardej stali nierdzewnej, jednak dla większości potrzeb narzędzia tak wysokiej jakości są zbędne.
Ciekawym rozwiązaniem są linijki z uchwytem. Taki dodatek zwiększa wygodę użytkowania linijki i pozwala na łatwiejsze jej przesuwanie oraz dociskanie.
Długość linijek rozpoczyna się już od 12 cm, a najdłuższe modele sięgają nawet 60 cm. Dostępne są także linijki o dugości 15 cm, 16 cm, 20 cm, 25 cm, 30 cm, 35 cm, 40 cm oraz 50 cm. Tak szeroka gama sprawia, że w zależności od potrzeb zawsze możemy znaleźć linijkę odpowiednią do określonego zadania.
Ekierki to typ linijki o trójkątnym kształcie. Służą one do kreślenia linii pod prostopadłych, ale nie tylko. W zależności od rodzaju ekierki, poza kątem 90° mamy do dyspozycji także kąty 45° (w ekierkach symetrycznych, równoramiennych) lub 60° i 30°. Środek ekierki na ogół ma wycięcie w kształcie trójkąta, pozwalające na łatwiejsze i bardziej precyzyjne wypozycjonowanie narzędzia.
Kątomierze, jak sama nazwa wskazuje, służą do mierzenia kątów między dwiema liniami. Dolna część to najczęściej linijka o długości przekraczającej średnicę części górnej, czyli okręgu ze skalą kątową. Podobnie jak w przypadku ekierki, tak i tutaj środek narzędzia jest wycięty, co ułatwia pracę. Ciekawostką są kątomierze 360°, oparte w całości na kształcie koła, jednak z uwagi na znaczne rozmiary, nie są one popularne w zastosowaniach szkolnych (koło o średnicy 12 cm nie zmieści się do każdego piórnika).
Skalówki to specjalny rodzaj linijek, które nie służą jedynie do mierzenia, a także do skalowania rysunków i pomiarów. Uzyskuje się to dzięki wykorzystaniu od 2 do 6 skali (umieszczonych wzdłuż 2 lub 3 krawędzi, czasem po obu ich stronach). W przypadku skalówki z 3 krawędziami nie ma ona postaci płaskiej, ale przestrzenną - jej przekrój to trójramienna gwiazda.
Oczywiście na rynku dostępne są zestawy, zawierające zarówno linijki, jak również ekierki, kątomierze, czasem i krzywiki. Wszystkie te narzędzia występują w różnych konfiguracjach i rozmiarach, dlatego łatwo można dobrać odpowiedni do naszych potrzeb. Polecamy Państwu linijki marek Pratel, Grand, Maped, Leniar, Fiorello, Taurus, Y-Plus, Koh-I-Noor oraz Leviatan.