Ołówek to niesamowicie uniwersalne narzędzie pisarskie oraz artystyczne. Przy jego użyciu można pisać, wykonywać niesamowicie precyzyjne rysunki techniczne oraz ekspresyjne szkice, łącznie z miękkim cieniowaniem. Charakterystyczną cechą ołówka jest kolor pisma (zawsze czarny lub ciemnografitowy) oraz możliwość jego usunięcia (najczęściej stosuje się do tego gumki). Ołówki mogą być także niezwykle ekologiczne - niektóre warianty są produkowane bez użycia tworzyw sztucznych.
Ołówki możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to tradycyjne ołówki grafitowe. Zbudowane są one z rdzenia (grafit wymieszany z glinką w odpowiednich proporcjach) oraz oprawki. Oprawka najczęściej jest drewniana, aczkolwiek na rynku dostępne są także oprawki wykonane z tworzyw sztucznych. Są one bardziej odporne na zginanie, na ogółę łatwiej się temperują i mogą wsytępować w wielu kolorach (np. zielonym lub czarnym). Oprawki większości ołówków grafitowych są lakierowane (wielu producentów stosuje charakterystyczną kombinację koloru oraz wzorów, np. pasków) i posiada wytłoczoną nazwę producenta wraz z oznaczeniem modelu oraz twardości grafitu.
Przekrój oprawki ołówka grafitowego jest najczęściej okrągły, sześciokątny lub trójkątny. Charakterystycznym typem ołówka grafitowego jest ołówek stolarski. Posiada on gruby grafit w spłaszczonej oprawce o eliptycznym przekroju. Ołówki tego typu są stosowane do rysowania po powierzchniach, które nie są do końca wygładzone (czyli np. do rysowania oznaczeń na drewnie w zakładach stolarskich).
Ołówki grafitowe w miarę zużywania należy temperować. Można to robić przy pomocy dowolnego, płaskiego ostrza (np. noża) lub dedykowanego do tego narzędzia - temperówki.
Drugi rodzaj ołówka to ołówek automatyczny. Oprawka jest wykonana z tworzywa sztucznego, metalu lub drewna, albo ich kombinacji. Grafit jest wymienny i nie podlega temperowaniu. W miarę jego zużywania jest on wysuwany z końcówki piszącej przy pomocy wbudowanego mechanizmu. Jego działanie wyzwalane jest przy pomocy przycisku, osadzonego w górnej części oprawki. Każde naciśnięcie wysuwa grafit o kilka milimetrów. W podobny sposób działają ołówki mechaniczne. Różnica polega na tym, że w ołówkach tego typu grafit jest trzymany przez zaciśnięte na nim "szczęki" i naciśnięcie przycisku je otwiera. Grafit nie jest wypychany - należy odpowiednio przechylić ołówek aby odpowiednia część grafitu się wysunęła, a następnie zwolnić przycisk i tym samym zamknąć "szczęki".
Cechą różnicującą ołówki automatyczne i mechaniczne jest średnica grafitu, który obłsugują. W przypadku ołówków automatycznych mogą być to grafity o średnicy 0.2 mm, 0.3 mm, 0.35 mm, 0.5 mm, 0.7 mm, 0.9 mm, 1 mm, a w przypadku specjalnych ołówków do nauki pisania grafit ma 1.4 mm (np. Stabilo EasyErgo) lub nawet 2 mm (Pelikan Griffix). Ołówki mechaniczne są przystosowane do użycia grubszych grafitów: 2 mm to średnica najcieńszego z nich. Znaleść można także ołówki mechaniczne, które pracują z użyciem grafitów 3.8 mm oraz 5.6 mm.
Cechą wspólną dla wszystkich ołówków, zarówno grafitowych, automatycznych czy mechanicznych, jest twardość grafitu. Jest to cecha, która determinuje w jaki sposób i do jakich celów będziemy używac ołówka. Twardość oznaczana jest literami H (twarde) lub B (miękkie) oraz cyfrą. 1 to grafit najmniej twardy / najmniej miękki, 10 oznacza grafit najtwardszy lub najmiększy. Skala wygląda zatem następująco (począwszy od grafitów najmiększych): 10B, 9B, 8B, 7B, 6B, 5B, 4B, 3B, 2B, 1B, HB (F), 1H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H, 10H. Ołówki miękkie używane są do zastosowań artystycznych (grafit można rozcierać na papierze i jest dużo ciemniejszy niż grafity twarde). Ołówki z grafitem twardym są co prawda używane przez artystów (do wykonania ogólnego szkicu oraz detali), ale świetnie sprawdzają się także przy tworzeniu precyzyjnych rysunków, np. technicznych. Ołówki HB są z kolei uniwersalne i przez to najbardziej rozpowszechnione.
Polecamy Państwu bogatą ofertę ołówków marek Stabilo, Pentel (np. Orenz Pentel, Graphgear), Faber Castell, Koh-I-Noor, Staedtler, Grand, Pelikan, Zenith, BIC, Astra, Rotring, Derwent, Tetis, Happy Color, Taurus, Toma, Herlitz, Beifa, D'Rect, Deli, Heykka, Lyra, Pilot, UNI oraz Y-Plus.