Pojemniki na czasopisma to jeden z najprostszych i jednocześnie najbardziej praktycznych sposobów na przechowywanie różnego rodzaju drukowanych, wielostronicowych publikacji. Niezależnie od tego, czy będą to foldery, tygodniki, miesięczniki, kwartalniki, magazyny specjalistyczne, katalogi produktowe czy instrukcje obsługi, to pudła tego rodzaju pomieszczą większość z nich - tak długo jak nie przekroczą formatu A4.
Właśnie w do przechowywania publikacji tego formatu przystosowana jest znakomita większość dostępnych na rynku pojemników. Tym co je różnicuje jest jednak inny wymiar, a mianowicie szerokośc grzbietu. To właśnie ta cecha ma bezpośredni wpływ na pojemność tego typu akcesoriów. Znaleźć można pojemniki o szerokości od 70 mm, poprzez zbliżone 73 mm, nieco szersze 80 mm, po bardzo pojemne 100 oraz 110 mm.
Drugą istotną z praktycznego punktu widzenia cechą jest możliwość złożenia pojemnika na płasko. Jest to ważne pod względem logistycznym (łatwiej wysłać pojemniki jeżeli nie zajmują niepotrzebnie zbyt dużej przestrzeni) ale także użytkowym. Niepotrzebne w danej chwili pojemniki po złożeniu można bez problemu przechowywać w stosunkowo niewielkiej przestrzeni.
Inna, ważna i przydatna cecha, to obecność otworu na palec na grzbiecie. Dzięki jego obecności łatwiej ściągnąć pojemnik z półki. Większość pojemników posiada wspomniany otwór, jednak niektóre ekskluzywne, designerskie modele nie posiadają takowego.
Pojemniki bywają wykonane ze zróżnicowanych materiałów. Podstawowym jest karton. Pojemniki kartonowe na ogół są składane i posiadają jedną z dwóch metod wykończenia: albo nadruk (np. etykieta na grzbiecie, elementy ozdobne) albo folia polipropylenowa (PP). Ewolucją tego pomysłu są pudła wytwarzane z tektuty obleczonej mocną folią z polichlorku winylu (PVC). Tego typu kartony także często posiadają możliwość składania, jako, że każda ścianka to osobna tekturka. Ostatni popularny materiał to różnego rodzaju plastiki. Pudła takie są sztywne i występują także w wariantach z półprzeźroczystymi ściankami (ułatwia to identyfikację zawartości). Oczywiście nie brakuje także pojemników wykonanych z metalu (najczęściej lakierowanego), ze sklejki lub innych materiałów. Stanowią one jednak margines.
Pojemniki na czasopisma są dostępne w ogromnej gamie kolorystycznej. Znaleźć można pojemniki niebieskie, czarne, zielone, czerwone, białe, żółte, fioletowe, pomarańczowe, szare, różowe, granatowe, srebrne, turkusowe, bordowe i brązowe. Dostępne są także pojemniki w naturalnym kolorze kartonu, półprzeźroczyste oraz z ozdobnymi nadrukami różnego rodzaju.
Wśród producentów pojemników na dokumenty i czasopisma wymienić można firmy takie jak Leitz, Esselte, Biurfol, Durable, Elba, Net, Bantex, Erich Krause oraz Grand.