Mysz komputerowa, potocznie określana po prostu mianem myszki, to najbardziej popularne urządzenie wskazujące używane w połączeniu z wszelkiego rodzaju komputerami. Rolą myszki jest sterowanie kursorem (wskaźnikiem) znajdującym się na ekranie oraz uruchamianie funkcji (akcji) poprzez naciskanie jednego ze znajdujących się na myszce przycisków.
Inne urządzania wskazujące wykorzystywane w pracy z komputerem to trackball (tzw. "kot"), trackpad (mający postać mini-joysticka i najczęściej wykorzystywany w laptopach), touchpad (dotykowa płytka, również najczęściej wbudowana w laptopy), tablet rysunkowy (pióro w zestawie ze specjalną podstawą, która działa podobnie jak touchpad) oraz nieco już zapomniane pióro świetlne (służące do wskazywania bezpośrednio na ekranie). Pomimo upowszechnienia ekranów dotykowych fizyczne urządzenia wskazujące nadal są powszechnie stosowane, głównie ze względu na wygodę oraz wysoką precyzję.
Myszka komputerowa jest bardzo starym wynalazkiem. Jej pierwszy prototyp został opracowany w latach 60 ubiegłego wieku przez Douglasa Engelbarta i zaprezentowany oficjalnie w 1968 roku. Urządzenie to używało dwóch płaskich kół w podstawie aby przenosić ruch dłoni na ruch kursora. Z powodu specyficznej mechaniki (koła ustawione prostopadle do siebie blokowały wzajemnie swój ruch) rozwiązanie takie zostało stosunkowo szybko zastąpione kulką, która poruszając się obraca dwie rolki (odpowiadające za osie X i Y ruchu). Pierwszym komputerem osobistym zaprojektowanym do użytku z myszą był koncepcyjny Xero Alto z 1973 roku. Mysz użyta w tym zestawie posiadała już właśnie kulkę. Pierwsze myszy optyczne (odczytujące ruch na podstawie analizy odbitego światła) na rynek trafiły na początku lat 80 (z komputerem Xerox Star).
Obecnie na rynku znaleźć można setki modeli myszek, zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych. W zasadzie wszystkie z nich to myszki optyczne, z uwagi na niski koszt produkcji takiego czujnika, jego bezawaryjność, możliwość pracy na większości powierzchni i odporność na zabrudzenia.
Wybierając mysz warto zwrócić uwagę na fakt, czy będzie ona używana mobilnie (a zatem powinna być odpowiednio mniejsza i lżejsza), czy będziemy w stanie bez problemu wyprowadzić jej przewód spod biurka oraz czy posiada odpowiednią ilość przycisków (większośc myszy posiada conajmniej dwa przyciski standarowe oraz rolkę do przewijania pełniącą najczęśćiej rolę trzeciego przycisku). Bardziej zaawansowane modele posiadają od 1 do 4 dodatkowych przycisków (umieszczonych np. z boku), które można zaprogramować na wiele sposobów.