Kamyki, patyczki, liczydła, suwaki logarytmiczne a teraz kalkulatory. Wszystkie te narzędzia służą ułatwianiu wykonywania obliczeń matematycznych. Jednak tylko kalkulator oferuje tak duże możliwości: ogromną różnorodność wykonywanych operacji, zapamiętywanie wyników oraz możliwość wykonania jednorazowo całej serii obliczeń.
Gdy w grę wchodzi wykonanie skomplikowanych rachunków, wtedy nieodzowny jest dobry kalkulator. To małe, kieszonkowe urządzenie elektroniczne wesprze w obliczeniach nie tylko uczniów czy studentów, ale także pracowników biurowych, sprzedawców a nawet inżynierów. Pierwsze kalkulatory wykonywały jedynie podstawowe operacje arytmetyczne. Obecnie oferowane, bardzo zaawansowane kalkulatory umożliwiają pisanie programów, wykonywanie skomplikowanych obliczeń czy funkcji matematycznych. Niektóre z nich mają również możliwość prezentacji wykresów.
W zależności od potrzeb możesz dobrać sobie odpowiedni kalkulator. Dla uczniów pierwszych klas szkoły podtawowej oraz osób sporadycznie korzystających z kalkulatora idelnym wyborem będzie kalkulator kieszonkowy. Pozwala on na wykonywanie jedynie najprostszych działań (takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie). Odwdzięcza się jednak niewielkimi rozmiarami oraz bardzo niską wagą, co sprawia, że jest łatwy w przechowywaniu i przenoszeniu. Dzięki temu może być zawsze pod ręką.
Kalkulatory biurowe to najpopularniejsza kategoria tych urządzeń. Ich wymiary predestynują je do stacjonarnego wykorzystywania. Odpowiednio duże klawisze oraz czytelny wyświetlacz sprawiają, że wykonywanie nawet dużej ilości obliczeń nie jest uciążliwe. Część modeli biurowych posiada możliwość obliczania zaawansowanych funkcji matematycznych, zapamiętywania wprowadzonych działań oraz wyników, a także przydatne funkcje wyliczania podatku czy marży.
Kalkulatory naukowe oferują najbogatsze możliwości obliczeniowe: od prostego dodawania po obliczanie macierzy, całek czy funkcji logarytmicznych. Niektóre modele, dzięki dużym i zaawansowanym wyświetlaczom, posiadają możliwość pracy na arkuszach kalkulacyjnych oraz rysowania przebiegów wykresów. Kalkulatory naukowe to nieodzowna pomoc dla studentów kierunków technicznych i inżynieryjnych a także specjalistów z takich branż. W odróżnieniu od smartfonów, posiadają fizyczne klawisze o odczuwalnym skoku, co może znacząco przyspieszyć pracę i zmniejszyć zmęczenie powstałe w trakcie wpisywania dużej ilości znaków.
Ostatni popularny rodzaj kalkulatorów to urządzenia wyposażone w drukarkę. W pewnym sensie stanowią one powiększoną wersję kalkulatorów biurowych, oferując podobny stopień funkcjonalności oraz dodatkową funkcję: wydruk. Pozwala to na rejestrowanie przebiegu oraz wyników obliczeń i zarchiwizowanie ich. Kalkulatory tego typu znajdą swoje miejsce głównie w biurach rachunkowych.
Warto zwrócić także uwagę na wyjątkowe, stylowe kalkulatory w modnych kolorach czy urządzenia w odpornej na uszkodzenia oraz zalanie, obudowie. Marki takie jak Casio, Citizen, Vector czy Toor nie ustają w prezentowaniu coraz to nowszych modeli, dedykowanych bardzo precyzyjnym i wysokim wymaganiom. O takich interesujących, czasem nietypowych kalkulatorach możesz przeczytać w naszym rankingu "Kalkulatory biurowe i szkolne - najciekawsze modele".