Kredki świecowe
Kredki świecowe są popularne z wielu powodów. Przede wszystkim są niezwykle praktyczne, a praktyczność ta wynika z szeregu unikatowych cech. Z uwagi na fakt, że kredki świecowe w całości składają się ze sztyftu piszącego, to nie wymagają temperowania jak kredki ołówkowe. Dzięki temu dziecko (szczególnie kilkuletnie) może bawić się nieprzerwanie przez dłuższy czas, rysując co raz to nowe arcydzieła. Nie istnieje potrzeba ciągłego zanoszenia rodzicom kredek w celu ich zatemperowania. Brak konieczności ostrzenia kredek przekłada się także na większe bezpieczeństwo, albowiem są one dzięki temu pobawione ostrej końcówki, którą dziecko mogłoby sobie zrobić krzywdę.
Kolejna, bardzo istotna cecha kredek świecowych to ich niska, atrakcyjna cena. Wynika ona z prostego składu oraz procesu produkcji. Zarazem jednak trzeba przyznać, że nawet tanie kredki świecowe charakteryzują się stosunkowo nasyconymi barwami, czego nie można powiedzieć o najtańszych kredkach ołówkowych. Z uwagi na ten fakt kredki świecowe są świetnym wyborem gdy przychodzi do zabawy z pierwszymi kolorowankami. Warto wspomnieć także o fakcie, że kredki świecowe mogą przybierać różne kształty. W odróżnieniu od kredek ołówkowych, które z powodu swojej konstrukcji ograniczone są do formy walca, kredki świecowe można formować w dowolny sposób. Co prawda większość dostępnych na rynku kredek ma tradycyjną formę walca zakończonego zaokrąglonym stożkiem, ale znaleźć można także kredki w wielu nietypowych kształtach. Przykładem jest chociażby seria Peanuts (Orzeszki) marki Y-plus, czyli kredki świecowe w kształcie fistaszków. Dzięki zwężonemu w środkowej części kształtowi pozwalają one na pewny uchwyt i ułatwiają stawianie pierwszych kresek. Kredki świecowe przyjmują także kształt ostrosłupów lub jajek. Dzięki temu są bezsprzecznie lepiej dopasowane do wielkości oraz możliwości motorycznych dziecięcych rączek.
Chociaż kredki świecowe nie wymagają żadnej oprawki, to często występują w papierowych owijkach. Owijka taka ma wielorakie przeznaczenie. Nie tylko prezentuje logo producenta kredek, ale także pozwala na zachowanie rączek w czystości. Zwiększa także wytrzymałość kredki na naprężenia, a co za tym idzie - na złamanie. Można znaleźć także kredki świecowe w oprawkach z tworzywa sztucznego. Prosty mechanizm (suwak z zaczepem oraz nacięcia) pozwala na stopniowe wysuwanie sztyftu, blokując go w kolejnych pozycjach. Oprawki tego typu pełnią taką samą rolę, co owijka, tylko z nieco lepszym efektem.
Kredki świecowe oferowane są w zestawach. Najprostsze i najmniejsze z nich składają się jedynie z 6 kredek. Na ogół kredki te występują w sześciu podstawowych kolorach: niebieskim, zielonym, czerwonym, żółtym, czarnym i brązowym lub fioletowym. Największe zestawy składają się aż z 32 kredek, zatem oferują kilkukrotnie większy wachlarz barw oraz większe artystyczne możliwości. Niektóre zestawy posiadają specjalną, skoordynowaną paletę barw, np. wyłącznie kolory pastelowe. W połączeniu z klasycznym zestawem o bazowych barwach, mogą one stanowić interesujący dodatek, poszerzając pole do popisu zarównow w trakcie rysowania jak i kolorowania.
Kredki świecowe z uwagi na swoją niesłabnącą popularność, są oferowane przez większość wiodących producentów artykułów szkolnych i plastycznych. Kredki tego typu występują między innymi pod markami Astra, Fiorello, BIC, Colorino, Heykka, Strigo, Bambino, Jedność, Y-Plus, Alpino, Maped, BeBe, Faber-Castell, Carioca, Grand, Lambo, Stabilo, Tetis oraz Toma.