Klipsy archiwizacyjne to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na łatwe spięcie dużej ilości przedziurkowanych wcześniej arkuszy papieru. Kiedyś w tym celu używano odpowiednio grubego i mocnego sznurka (jutowego lub konopnego). Dokumenty były układane w stos, a dziurki wykonywane były dedykowaną do tego celu wiertarką ręczną. Po wykonaniu otworów kartki były wiązane.
Dzięki zastosowaniu dziurkacza i klipsów archiwizacyjnych, cały proces jest szybszy, czystszy i bardziej estetyczny. Dodatkową zaletą klipów (wykonanych z tworzywa sztucznego) jest fakt, że nie chłoną wody (w przeciwieństwie do sznurka). Są zatem dużo lepszym rozwiązaniem do długotrwałej archiwizacji.
Jak działa klips archiwizacyjny? Składa się on z dwóch elementów. Jeden to podkładka, połączona z tzw. wąsami. Wąsy służą do przenizania ich przez otwory wykonane w papierze dziurkaczem. Z drugiej strony zostają one spięte razem drugim elementem, czyli nakładką. Najczęściej posiada ona obok otworów specjalne haczyki, o które można zablokować wąs (tak aby zabezpieczyć go przed wysunięciem się). Tak spięty stos arkuszy papieru można umieścić np. w pudle archiwizacyjnym i składować w specjalnie do tego przeznaczonych kartonach lub meblach.
Drugim akcesorium do spinania większej ilości dokumentów są mechanizmy skoroszytowe. Składają się one z podkładki z tworzywa sztucznego (np. folii polipropylenowej) oraz metalowych wąsów. Wąsy po przełożeniu można zagiąć lub dodatkowo zabezpieczyć nakładką (także wykonaną z folii). Mechanizmy skoroszytowe są jednak przeznaczone do łączenia mniejszej ilości arkuszy niż klipsy archiwizacyjne.
Interesującym dodatkiem są także specjalne paski samoprzylepne z perforacją. Dzięki zestawowi otworów pasującemu do większości segregatorów i skoroszytów, pasek tego typu jest bardzo uniwersalny. Może zostać użyty do przyklejenia do arkusza i następnie umieszczenia go w odpowdnim miejscu w segregatorze. Paski tego typu są używane w przypadku dokumentów, których z różnych przyczyn nie należy dziurkować i/lub złożonych arkuszy (zawierających mapy lub duże tabele).