Segregatory to jedno z najbardziej rozpowszechnionych narzędzi zarówno do tymczasowego przechowywania, przenoszenia a także archiwizowania dokumentacji. Segregatory sa też często wykorzystywane jako baza do tworzenia różnego rodzaju zbiorów np. przepisów kulinarnych czy wycinków prasowych.
Pierwsze segregatory były produkowne już w XIX wieku. Byli to jednak stosunkowo prosści (żeby nie powiedzieć: prymitywni) protoplaści dzisiejszego segregatora. Bardziej współczesne konstrukcje zaczęły się pojawiać na przełomie XIX i XX wieku. Stopniowo segregatory były wzbogacane o nowe funkcje, takie jak mechanizm otwierający ringi czy otwór na palec, ułatwiający ściąganie segregatora z półki.
Aktualnie dostępna jest ogromna gama segregatorów, zróżnicowanych pod wieloma względami i często dedykowanych konkretnym celom. Tym co je łączy jest ogólna budowa. Okładka (na ogół sztywna) posiada stosunkowo szeroki grzbiet i dwa symetryczne skrzydła. Wewnątrz okładki znaleźć możemy zamocowane metalowe ringi, czyli pierścienie, które można otworzyć w celu dodania lub usunięcia dokumentów z wnętrza segregatora.
Segregatory opisywane są przez kilka kluczowych parametrów. Pierwszy z nich to format. Najczęściej spotkać można segregatory A4 (także poziome) oraz mniejsze, dopasowane do przechowywania dokumentów formatu A5. Drugim parametrem jest szerokość grzbietu - czym większa, tym większą ilośc arkuszy jest w stanie pomieścić segregator. Dostępne są zarówno wąskie segregatory, których grzbiety mają szerokość 20 mm, 25 mm, 30 mm czy 35 mm, jak również modele nieco szersze, o grzbietach 38 mm, 40 mm, 45 mm, popularne 50 mm, 52 mm, a także szersze i pojemniejsze 65 mm, 70 mm, 75 mm, 80 mm i nawet 86 mm.
Segregatory różnią się także pod względem mechanizmu jaki został umieszczony w ich wnętrzu. Segregaory węższe prawie zawsze wyposażone są w mechanizm ringowy z dwoma (2) lub czterema (4) ringami. W tego typu mechaniźmie siła zamykająca ring bierze się ze sprężynującego elementu ukrytego pod listwą ringową. Segregatory szersze, które mają nieco więcej miejsca wewnątrz i przenosić będą większe obciążenie, wyposażone są najczęśćiej w mechanizm dźwigniowy. Ringi otwierane i zamykane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanej dźwigienki, którą po zamknięciu blokuje się w ustalonej pozycji.
Okładka segregatora bywa wykonywana z różnego materiału. Popularne i atrakcyjne cenowo segregatory posiadają okładki z surowej, twardej tektury lub tektury pokrytej okleiną z folii polipropylenowej (PP). Taka okleina pełni nie tylko rolę estetyczną (nadaje segregatorowi kolor), ale także chroni tekturę przed wilgocią, zatłuszczeniem i zabrudzeniem. W przypadku niektórych modeli folia PP zastępowana jest folią z polichlorku winylu (PVC). Inne materiały, z których wykonywane są okładki segregatorów, to sama, odpowiednio gruba i sztywna folia polipropylenowa. Okładki tego typu najczęściej są półprzeźroczyste. Niektórzy producenci eksperymentują z alternatywnymi tworzywami, takimi jak polyfoam. Marka Leitz najbardziej ekskluzywne serie segregatorów produkuje właśnie w oparciu o polyfoam - sztywne, ale jednocześnie lekkie tworzywo.
Jeżeli pozwala na to szerokość grzebietu, to bywa on wyposażony w dwa przydatne elementy. Pierwszy z nich to otwór na palec, dzięki któremu zdejmowanie segregatora z półki jest łatwiejsze. Pozwala on także sprawniej wyciągnąć segregator z pudła archiwizacyjnego. Drugi dodatek to kieszeń na etykietę, dająca możliwość jej łatwej i szybkiej wymiany. Segregatory nie posiadające takiej kieszonki najczęśćiej mają etykietę w postaci naklejki (lub fabrycznie są pozbawione etykiety).
Kolejnym dodatkiem są metalowe okucia, chroniące najczęśćiej dolną krawędź i narożniki okładki. Są to miejsca najbardziej narażone na zużycie przy wkładaniu i zdejmowaniu segregatora z półki, dlatego obecnośc dodatkowej ochrony to cenny dodatek.
Segregatory dostępne są w ogromnej gamie kolorystycznej. Od popularnej czerni, granatu, niebieskiego, zielonego, poprzez czerwony, biały, żółty, fioletowy, pomarańczowy, bordowy, turkusowy, różowy, jasnoniebieski, szary (popielaty) po jasnozielony, perłowy, seledynowy, czekoladowy, fuksja, waniliowy, beżowy, brzoskwiniowy, brązowy, błękitny, ceglasty, kawowy, malinowy czy oliwkowy. Segregatory mogą być także obleczone folią zadrukowaną w ozdobny wzór lub pełnokolorową ilustrację. Bardziej ekskluzywne modele posiadają specjalną, tłoczoną fakturę, często o zróżnicowanej powierzchni (gładkiej, chropowatej, szczotkowanej itp.).
Polecamy Państwu dziesiątki modeli segregatorów uznanych producentów: Tamto, Esselte, Leitz, VauPe, Biurfol, Elba, Bantex, Herlitz i Donau. Ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim segregatory marki Atakto, łączące świetną jakość i praktyczność z atrakcyjną, niską ceną.