Foliopisy to grupa markerów, dedykowana pisaniu po gładkich i śliskich powierzchniach, takich jak np. folie OHP (folie do rzutników przeźroczy). Foliopisy są na ogół markerami permanentnymi, posiadającymi tusz na bazie alkoholu, który z jednej strony jest szybkoschnący a z drugiej bardzo trwały i odporny na ścieranie. Pozwala to na tworzenie odręcznych diagramów na folii, opisywanie przeźroczy a także innych przedmiotów o takiej fakturze. Mogą to być na przykład krystaliczne koszulki na dokumentu, koperty na płyty wykonane z folii lub zalaminowane dokumenty. Foliopisy bardzo dobrze radzą sobie także podczas pisania po szkle (o ile jest czyste i gładkie) a także różnego rodzaju gładkich plastikach.
Druga cecha, która wyróżnia foliopisy spośród innych markerów, to szerokośći linii pisma. Foliopisy posiadają z reguły cienkie lub bardzo cienkie końcówki piszące. Pozwala to na kreślenie delikatnych i bardzo precyzyjnych linii oraz pisanie stosunkowo niewielkimi literami. Zakres szerokości linii pisma foliopisów zawiera się między 0.1 mm (jedną dziesiątą milimetra, lub jedną setną centymetra) a 1 mm (jednym milimetrem, czyli jedną dziesiątą centymetra). Może to być szerokość 0.4 mm (najbardziej popularna), ale także 0.6 mm, 1 mm, 0.7 mm lub 0.8 mm i 0.3 mm.
Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są niewątpliwie foliopisy dwustronne. Posiadają one dwie końcówki piszące - po jednej na każdym końcu korpusu. Końcówki te posiadają dwie grubości, co pozwala na zróżnicowanie kreślonych rysunków lub pisma. Każda końcówka posiada oczywiście swoją skuwkę.
Foliopisy są dostępne w wielu kolorach pisma. Najczęśćiej wybierane są oczywiście czarne, ale na rynku nie brakuje foliopisów niebieskich, czerwonych i zielonych. Poza tymi podstawowymi barwami znaleść można także foliopisy piszące na brązowo, żółto i fioletowo.
Najchętniej wybierane marki foliopisów to Staedtler, Edding, Schwan Stabilo, Centropen, Faber Castell, Rystor, Taurus oraz Pentel.