W XIX i XX w. kalka ołówkowa i maszynowa były nieodzownym atrybutem każdego pracownika biurowego. Dzięki nim można było powielać zarówno teksty pisane ręcznie, jak i te pisane na maszynie.
Kalka to w najprostszej wersji papier powlekany jednostronnie specjalnym tuszem lub pigmentem zmieszanym z woskiem. W połączeniu z arkuszem standardowego papieru służy ona do jednoczesnego sporządzania oryginału oraz kopii tekstu lub rysunku. Decydując się na tworzenie tekstu w wielu egzemplarzach należy umieścić kalkę między arkuszem oryginalnym górnym, a kopią (umieszczoną na dole). Kalkę umieścić należy stroną zabarwioną do dołu.
Do kopiowania w ten sposób nadają się tylko narzędzia, które mocno naciskają papier podczas pisania, takie jak: długopis lub ołówek. W przypadku urządzeń mowa o czcionkach maszyny do pisania oraz głowicy drukarka igłowa (która wykorzystuje małe igły, z dużą siłą odbijające tusz z taśmy na papierze).
Upowszechnienie kserokopiarki, a następnie cyfrowego druku laserowego, a także wynalezienie papieru samokopiującego (wykorzystywanego w drukarkach igłowych) zepchnęło kalkę do lamusa. Dziś jest używana niezwykle rzadko, jednak na nowo zaczyna zyskiwać grono sympatyków. Dlatego nie mogło jej zabraknąć również w naszej ofercie. W katalogu Atakto znajdą Państwo zarówno kalkę maszynową czarną, jak również fioletową kalkę do tworzenia kopii ręcznie (np. przy pomocy wspomnianego ołówka). Kalkę w standardowym formacie A4 mogą Państwo nabyć w opakowaniach zawierających dwadzieścia pięć (25), pięćdziesiąt (50) lub nawet sto (100) arkuszy.