Papier biurowy ekologiczny (określany też jako papier xero ekologiczny) to kategoria uniwersalnych papierów białych, które spełniają pewnie wymogi dotyczące pro-ekologicznego podejścia do produkcji. Papiery te możemy z grubsza podzielić na 3 kategorie:
Najbardziej ekologiczne są papiery, które należą jednocześnie do 2 kategorii. Papier do drukarek z recyklingu, który nie był poddawany procesowi wybielania i powstał w oparciu o energooszczędne technologie, będzie to modelowy ekologiczny papier do drukarki.
Niektóre papiery (takie jak Multicopy) na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia od standardowego papieru do drukarek. Tego typu papier xero ekologiczny powstaje w podobny sposób, co inne pozostałe papiery. Główna różnica to źródło pochodzenia surowca oraz mniej energochłonny sposób produkcji.
Inaczej sprawa ma się jeżeli chodzi o papier do drukarek z recyklingu, który dodatkowo nie był bielony. Papier makulaturowy do drukarki, który nie został wybielony, posiada naturalną szaro-beżową barwę - pod tym względem jest inny niż papier ekologiczny biały uniwersalny. Potocznie jest określany jako "papier szary", jednak jego barwa jest cieplejsza. Świetnie sprawdza się jako medium do wydruku różnego rodzaju pism, podkreślając pro-ekologiczne podejście naszej organizacji.
Papier A4 Hainsberg Lettura to przykład prawdziwie ekologicznego papieru do drukarek. Jest to papier ekologiczny A4 powstały z makulatury, niebielony i wyprodukowany w sposób ograniczający zużycie energii. Papier Lettura posiada szereg certyfikatów potwierdzających te fakty: Blauer Engel, TUV ISO 5001, ISO 14002, ISO 9001 oraz FSC.
Ekologiczny papier ksero Steinbeis to także papier do drukarek z recyklingu. Zarówno format A4 jak i format A3 tego papieru zostały wykonane z surowców wtórnych. Papier A4, podobnie jak papier ekologiczny A3 Steinbeis nie są bielone, zachowując w ten sposób charakterystyczną, szaro-beżową barwę. Podobnie jak papier biurowy ekologiczny Lettura, także ekologiczny papier ksero Steinbeis posiada szereg certyfikatów: Blue Angel, EU Ecolabel oraz PCF.
Papier Sylvamo Multicopy jest papierem białym klasy A, wytwarzanym przy niskim poziomie emisji CO₂ w oparciu o surowce pochodzące z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób. Potwierdzeniem tego są certyfikaty FSC, EU Ecolabel oraz Nordic Ecolabel. Jakość wydruku ekologicznego papieru do drukarek Multicopy jest podobna jak klasycznego papieru do drukarek tej samej klasy.
Papier ekologiczny A3 to nic innego, niż 2x większa wersja papier A4. Wybór formatu jest podyktowany wyłącznie tym, co zamierzasz drukować i jakiego urządzenia używasz na co dzień.
Papier o standardowej gramaturze będzie odpowiedni do większości zastosowań i jednocześnie stanowi najlepszy wybór jeżeli chodzi o późniejszą archiwizację. Papier ekologiczny 250g, papier ekologiczny 300g - to papiery o wąskim zastosowaniu. Wysokie gramatury (250 g, 300 g, 350 g) będą odpowiednie do wydruku dyplomów, plakietek lub wizytówek.
Jak już wspominaliśmy: papier ekologiczny biały uniwersalny jest co do zasady produkowany w podobny sposób jak papiery klasyczne.
Jakość wydruku papieru ekologicznego nie odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły nas papiery standardowe. W przypadku papieru z makulatury, który nie został wybielony, należy unikać jednak druku kolorowego - odwzorowanie barw na szaro-beżowym tle nie będzie najlepsze. W takim przypadku jakość wydruku ekologicznego papieru może być niższa, niż białego papieru do drukarek.
Certyfikat Nordic Swan dotyczy jedynie wyrobów pochodzących z krajów nordyckich (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja). Przyznawany jest on produktom które spełniają rozbudowane kryteria dotyczące ochrony środowiska, jakości oraz ochrony zdrowia. Pod uwagę brane są także zasady free trade. Produkty są badane przez niezależne instytucje, a sam certyfikat jest ważny jedynie przez 3 lata, po czym wymaga odnowienia.
W przypadku papieru do drukarek certyfikat Nordic Swan oznacza, że:
Przykładem papieru posiadającego certyfikat Nordic Swan, jest Sylvamo Multicopy.
Certyfikat Blue Angel (Blauer Engel) to niemiecki certyfikat ekologiczny, przyznawany od 1978 roku. Jego główne wymogi to:
Przykładem papieru posiadającego certyfikat Blue Angel, jest papier Hainsberg Lettura.
Na rynku obecnych jest co raz więcej papierów, które mogą być określone mianem ekologicznych ( papier Hainsberg Lettura, Steinbeis No1, papier biurowy ekologiczny Sylvamo Multicopy, papier Navigator ekologiczny, papier Maestro ekologiczny, papier ekologiczny Navigator A4 określany także jako papier ksero ekologiczny Navigator, papier Maestro ekologiczny, papier ekologiczny Navigator A4). Kierując się wyborem należy uwzględnić przede wszystkim sposób użytkowania papieru.