Sznurek czyli mniejszy kuzyn liny, wykonany jest ze skręconych ze sobą włókien lub linisk. Materiałem mogą być powrozy włókienne (pochodzenia roślinnego) lub też wykonane z tworzyw sztucznych.
W przypadku sznurków naturalnych mowa o wykorzystaniu do produkcji roślin określanych mianem włóknistych. Najpopularniejsze z nich to len (często używany do produkcji nici), konopie, juta, manila i sizal. Sznurki bazujące na naturalnych materiałach pochodzenia roślinnego są na ogół stosunkowo wytrzymałe (wyłączając może sznurek bawełniany) i jednocześnie ekologiczne (ulegają rozkładowi). Ich wadą jest łatwe pochłanianie wilgoci, co może mieć wpływ na rozciągliwość i wytrzymałość sznurka. Pod tym względem wyróżniają się te wykonane z mianili - są stosunkowo odporne na wchłanianie wilgoci. Co prawda do produkcji sznurków używa się też materiałów pochodzenia zwierzęcego (np. skór, a dokładnie rzemyków skórzanych), ale stanowią one margines i nie są szeroko wykorzystywane.
Sznurki wytworzone w oparciu o syntentyczne tworzywa i materiały najczęściej korzystają z włókien poliestrowych, poliamidowych oraz nylonowych. Oczywiście nie wyczerpuje to możliwych składników takich sznurków, ale wspomiane trzy substancje są wykorzystywane najszerzej i stanowią najbardziej popularne składniki tego typu sznurków. Sznurki te są bardzo wytrzymałe na rozciąganie oraz na wpływ wody (nie pochłaniają jej tak bardzo jak sznurki pochodzenia naturalnego).
Sznurki krótsze, o mniejszej długości z reguły sprzedawane są jako zwitek, bez dodatkowych elementów. Większe ilości sznurka (o długości kilkudziesięciu do kilkuset metrów) nawijane są na szpulkę, aby ułatwić porcjowanie i odcinanie odpowiednich fragmentów.
Zastosowanie sznurka to najczęściej nietrwałe spinanie różnych przedmiotów, owijanie ich lub wykonywanie różnego rodzaju mniej lub bardziej skomplikowanych dekoracji. Sznurki są także powszechnie wykorzystywane w ogrodnictwie (np. do przytrzymywania gałązek).
Darmowa wysyłka
Dla zamówień powyżej 250 zł brutto i wadze poniżej 30kg