Filtry prywatyzujące na pierwszy rzut oka przypominają, popularne niegdyś, filtry polaryzujące. O ile jednak, te drugie były używane aby zminimalizować negatywny wpływ długotrwałej pracy przed komputerem, to filtry prywatyzujące służą innemu celowi. Filtr tego typu montuje się przed ekranem komputera w celu zwiększenia prywatności i bezpieczeństwa danych.
Ma to duże znaczenie w przypadku przedsiębiorców czy urzędników, którzy pracują na danych o charakterze poufnym oraz tajnym. Jest też istotne gdy chodzi o pracę mobilną, szczególnie w podróży (autobusem, autokarem, pociągiem, samolotem, metrem) oraz w miejscach publicznych (kawiarniach, barach, restauracjach, na placach czy w parku). Każde miejsce, gdzie przypadkowa, postronna osoba może zajrzeć przez ramię o zobaczyć zawartośc ekranu, to jednocześnie miejsce, w któym warto wesprzeć się filtrem prywatyzacyjnym.
Zasada działania takich filtrów sprowadza się do blokowania światła emitowanego z ekranu komputera. Odpowiednia konstrukcja filtra sprawia, że obraz widziany na wprost nie różni się wiele od standardowego widoku ekranu. Kiedy jednak zaczniamy odsuwać się od osi prostopadłej do ekranu, to obraz robi się coraz ciemniejszy, aż do stanu pełnej blokady (ekran wygląda na wyłączony). W zależności od filtr może to być odchylenie na poziomie między 30° a 60°. Sprawia to, że nawet osoba siedząca obok nas (np. pasażer w pociągu) będzie mieć problem z odczytaniem zawartości naszego ekranu.
Filtry prywatyzujące są dostępne w wielu rozmiarach (począwszy od 11, a skończywszy na 24 calach). Dostępne są także trzy warianty proporcji: standardowy (4:3, tzw. letterbox) oraz dwa panoramiczne (16:9 i 16:10). W zależności od producenta różne są także sposoby montażu (może to być np. specjalna ramka, umożliwiająca szybki demontaż filtra).
W naszej ofercie znajdą Państwo wysokiej jakości filtry prywatyzujące marek Fellowes oraz Durable.