Spinacz w swojej podstawowej formie to kawałek drutu o odpowiedniej sprężystości, zawinięty w odpowiedni kształt. Służy on nietrwałemu spinaniu od dwóch do nawet kilkudziesięciu arkuszy papieru. Oczywiście zastosowania dla spinaczy są także inne: na przestrzeni dwóch wieków (bo prawie tyle lat ma ten wynalazek) ludzkość znalazła wiele sposobów na to, aby wykorzystać zarówno kształt spinacza, jak i jego właściwości fizyczne.
Spinacze biurowe można podzielić w pierwszej kolejnosci ze względu na kształt. Obok najbardziej popularnego spinacza typu "gem" znaleźć można także także kilka wariacji na jego temat. Jedna z nich zachowuje zaokrąglony kształt, ale środkowe zagięcie jest nieco wygięte, tak aby ułatwić zakładanie na kartki i jednocześnie zwiększyć siłę uchwytu. Inna z kolei rezygnuje z zaokrągleń, zmieniając kształt zagięć na trójkątny lub kwadratowy. Wszystkie spinacze z tej rodziny opisuje się literą R. Obok tego klasycznego kształtu znaleźć można także spinacze trójkątne (opisywane literą T) oraz spinacze krzyżowe. Te ostatnie są na ogół nieco większe, co w połączeniu z ich kształtem umożliwia spinanie większej ilości arkuszy niż w przypadku pozostałych spinaczy.
Drugą istotną cechą spinaczy jest oczywiście ich kolor. Co prawda niesłabnącą popularnością cieszą się spinacze w kolorze srebrnym oraz złotym, ale znaleźć można także spinacze w kolorze miedzianym, a także różnokolorowe spinacze powlekane. Folie użyte do powlekania spinaczy występują w całej ferii barw. Mogą być białe, czarne, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, błękitne, niebieskie, turkusowe, morskie, zielone lub limonkowe. Dostępne są zarówno zestawy łączące wiele kolorów w tak zwany miks, jak również komplety jednokolorowych spinaczy. Obok jednolitych barw występują także spinacze typu "zebra", ozdobione wielokolorowymi prążkami.
Spinacze dzielimy także ze względu na ich rozmiar. Najpopularniejszy to 28 mm, ale znaleźć można mniejsze (25 i 26 mm), a także większe (31, 33, 50 a nawet 70 mm).
Spinacze mogą być pakowane w tekturowe pudełko, z przeznaczeniem uzupełnienia zapasów w innym, bardziej trwałym pojemniku. Dostępne są także spinacze w plastikowych, przeźroczystych pudełkach: z wieczkiem lub dekielkiem z wbudowanym magnesem. To ostatnie rozwiązanie ułatwia pobieranie kolejnych spinaczy (magnes sprawia, że tworzą one niejako "łańcuszek").