Folia do laminacji to popularny sposób na zabezpieczenie istotnych dokumentów, certyfikatów, druków, fotografii, pocztówek, ale również metoda na tworzenie plansz dydaktycznych czy elementów dekoracyjnych. Laminowanie polega na umieszczeniu kartki papieru pomiędzy dwoma arkuszami folii wykonanej z tworzywa sztucznego. Następnie taka "kanapka" przepuszczana jest przez laminator i w zależności od techniki krawędzie folii są ze sobą łączone na zimno lub na ciepło. Otrzymujemy w ten sposób dokument, który jest ochroniony przed zalaniem, zatłusczeniem oraz kurzem (gdyż większość folii posiada właściwości antystatyczne). Dodatkowo po folii, z uwagi na jej gładką powierzchnię, można pisać markerami suchościeralnymi.
Choć dostępne są zarówno folie w postaci rolek jak i arkuszy, to jednak ten drugi typ zyskał sobie większą popularność. Z jednej strony z uwagi na cenę (folie takie są sprzedawane w opakowaniach po 100 arkuszy, dużo tańszych niż rolka folii) a z drugiej na kompaktowość laminatorów. Urządzenia pracujące na rolkach z reguły są większe, cięższe i droższe.
Folie do laminacji dostępne na rynku charakteryzowane są dwoma najważniejszymi cechami. Pierwsza z nich to format. Obok standardowych formatów ISO, takich jak A6, A5, A4 i A3 są dostępne także folie w innych rozmiarach, takich jak np. 60 x 95 mm i 65 x 95 mm (nieco większe niż wizytówka), 80 x 111 mm, 54 x 86 mm, 75 x 105 mm a także 80 x 120 mm. Różne wielkości arkuszy umożliwiają dopasowanie ich do różnego rodzaju dokumentów, legitymacji, druków z uprawnieniami, książeczek, fotografii, wiytówek, kart, voucherów, kuponów oraz wielu innych papierów, które chcemy zabezpieczyć. Dobierając folię warto pzyjąć zasadę, żę powinna ona być możliwie bliska wymiarom dokumentu lub jego wielokrotności - przy zachowaniu marginesu min 5 mm dookoła wspomnianego dokumentu.
Druga niezwykle istotna cecha foilii do laminacji to ich grubość. Jest ona najczęśćiej podawana w mikronach, czy mikrometrach. Jeden mikron to jedna milionowa część metra, lub (przeliczając) jedna tysięczna część milimetra. Producenci podają grubość pojedynczego arkusza, a należy pamiętać, że pojedynczy komplet składa się z dwóch arkuszy. Przykładowo dla folii 80 mic mamy dwa arkusze po 80 mikronów. Grubość folii ma bardzo istotne znaczenie praktyczne. Z jednej strony wraz ze zwiększaniem grubości rośnie także sztywność oraz wytrzymałość mechaniczna folii. Innymi słowy: grubsza folia lepiej ochroni nasz dokument, ale będzie on mniej giętki, co może powodować problemy z przeglądaniem takich arkuszy np. bo zbindowaniu. Większa grubość folii ma także znaczenie jeżeli chodzi o sam proces laminowania. Konieczne będzie albo zwolnienie przebiegu folii przez laminator, albo zwiększenie temperatury laminowania. Każdy laminator ma zakres grubości, który jest w stanie obsłużyć i należy mieć ten parametr na uwadze - zarówno kupując laminator, jak również zaopatrując się w folię w późniejszym czasie. Niektóre modele laminatorów posiadają możliwość wybrania grubości folii przed rozpoczęciem laminowania. Zostaje wtedy odpowiednio dopasowana szybkość oraz temperatura zgrzewania folii.
Interesującym rozwiązaniem jest samoprzylepna folia do laminacji, która posiada jedną stronę pokrytą klejem. Po zakończeniu laminowania możemy zdjąć papier zabezpieczający i zalaminowany arkusz przykleić na odpowiedniej, czystej, gładkiej i w miarę płaskiej powierzchni.
Warto zwrócić także uwagę na powierzchnię folii, albowiem dostępne są dwa warianty. Bardziej rozpowszechniona jest folia do laminacji o powierzchni krystalicznej, czyli gładkiej, błyszczącej. Poza tym trafić można także na folię matową (inaczej nazywaną szorstką lub zmrożoną). Nie cieszy się ona jednak zbyt dużą popularnością.
W ofercie sklepu z foliami do laminacji Atakto znajdą Państwo folie renomowanych, sprawdzonych i cenionych marek. Polecamy folie do laminacji Argo / Cristal, Leitz, Fellowes, Opus oraz Ibico.