Drukarki etykiet możemy podzielić na trzy główne kategorie. Pierwsza to stacjonarne drukarki etykiet. Na ogół przeznaczone są one do dużego natężenia pracy i drukowania dużej ilości etykiet samoprzylepnych ze szpuli. Drukarki tego typu znaleźć można w biurach, na halach handlowych (jako wyposażenie dodatkowe wag) oraz w magazynach.
Drugi rodzaj to podręczne, przenośne drukarki etykiet. Służą one do drukowania małych etykiet w formie paska odwijanego i odcinanego ze szpuli. Długość paska dopasowana jest do długości tekstu, którego wprowadzanie możliwe jest dzięki wbudowanej klawiaturze oraz wyświetlaczowi. Drukarki przenośne zasilane są bateryjnie lub przy pomocy akumulatora.
W przypadku drukowania etykiety tworzone są w jednej z dwóch technologii: termicznej lub termotransferowej. Zadruk pierwszą metodą zawsze będzie czarny. W przypadku termotransferu znaki mogą mieć inną barwę, ale wymaga to użycia odpowiedniej taśmy barwiącej. Drukarki termiczne nie wymagają specjalnych cartridgy z tuszem ani tonerów. W drukarkach termotransferowych stosowane są następujące taśmy: woskowe, woskowo-żywicze, żywicze i tekstylne.
Trzeci typ to wytłaczarki. Na specjalnej taśmie odbijane są pojedyncze litery, wybierane przy pomocy okrągłej, obrotowej tarczy. Wytłaczarkę trzymamy jedną ręką, a drugą zmieniamy litery. Nie wymaga ona zasilania energią elektryczną, bo wytłaczanie odbywa się przy wykorzystaniu energii kinetycznej, albo inaczej: siły naszych mięśni. Naciskając odpowiedni przycisk lub spust, kształtka z wybranym znakiem jest wysuwana do przodu i odbijana na taśmie.
Decydując się na zakup drukarki lub wytłaczarki warto wybrać urządzenie sprawdzonej marki, jak chociażby Dymo, Brother lub Leitz. Są to firmy, które dysponują odpowiednim zapleczem naukowo-badawczym oraz środkami propdukcyjymi zapewniającymi utrzymanie stałej, wysokiej jakości. W pewnym zakresie zapewniona jest także ciągłość produkcji oryginalnych, dedykowanych do danego urządzenia materiałów eksploatacyjnych, takich jak taśmy.