Zszywacz to urządzenie służące do łączenia - zszywania - papieru lub innych materiałów. Jego wersja biurowa posiada rowki zawijające końcówki zszywek do wewnątrz (trwalsze połączenie) i na zewnątrz (tymczasowe połączenie dokumentów) a usunięcie takiej zszywki nie powoduje zniszczenia dokumentu, choć przydatny będzie do tego rozszywacz - również dostępny w naszej ofercie. Rozszywacz powinien być kompatybilny z określonym rodzajem zszywek (większośc modeli dopasowana jest do zszywek 24/6).
Zszywacze można podzielić na 8 podstawowych grup. Pierwsza z nich to zszywacze przenośne (określane także mianem mobilnych lub zszywaczy mini). Ich najważniejszymi cechami są niewielkie wymiary oraz niska waga. Zszywacz tego typu z łatwością można zmieścić w dłoni i obsługiwać nie tylko opierając o biurko, ale także trzymając zszywacz w powietrzu. Większość zszywaczy przenośnych pracuje na zszywkach rozmiaru 24/6 i pozwala na jednorazowe zszywanie do 15 arkuszy.
Zszywacze biurowe to druga i największa grupa urządzeń tego typu. Są to bardzo zróżnicowane modele, od podstawowych i tanich zszywaczy do sporadycznego użycia, po solidne i świetnie zaprojektowane zszywacze, które są nie tylko łatwe w użytkowaniu, wydajne, ale mogą także stanowić ozdobę biurka same w sobie.
Zarówno część zszywaczy przenośnych oraz biurowych posiada wbudowany rozszywacz. Na ogół znajduje się on w tylnej części zszywacza. Nie są to jednak klasyczne "szczęki teściowej" a specjalnie ukształtowany, spłaszczony bolec, przy pomocy którego łatwiej podważyć i wyciągnąć zszywkę.
Kolejny typ zszywaczy to zszywacze długoramienne. Podstawa i ramię tych zszywaczy są specjalnie wydłużone, tak aby umożliwić zszywanie nie tylko narożne i na krawędziach arkuszy, ale także na ich środku. Najwydajniejsze z takich zszywaczy potrafią jednorazowo zszyć do 50 arkuszy. Dzięki temu można przygotować nawet 100 stronnicową broszurę.
Kolejna, dość mała grupa zszywaczy to zszywacze bezzszywkowe. Jak sama nazwa wskazuje, nie wykorzystują one metalowych zszywek ani żadnego innego medium. Zasada działania tego typu zszywacza opiera się na specjalnie zaprojektowanym mechaniźmie, który w trakcie jednego uderzenia dokonuje nacięć na arkuszach i podwija uzyskane w ten sposób "języczki" tak aby scalić kartki. Jest to niewątpliwie ekologiczny i interesujący sposób łączenia kartek, nawet jeżeli nie umożliwia spinanie tak dużych ilości oraz nie gwarantuje tak mocnego połączenia jak metalowe zszywki.
Zszywacze archiwizacyjne to specjalny typ zszywacza biurowego, przystosowany do jednorazowego spinania nawet 240 arkuszy. Ich rozmiary, waga i konstrukcja, a także siła potrzebna do obsługi, determinują jedynie stacjonarne wykorzystanie. Są to duże, solidne i bardzo wydajne zszywacze do pracy o dużej intensywności.
Zszywacze nożycowe z kolei przeznaczone są do wykorzystania jedynie "w powietrzu", przy wykorzystaniu jednej dłoni. Umożliwiają one precyzyjne zszywanie arkuszy (lub np. papieru do pakowania), których nie można położyć na blacie. Są popularne między innymi w branży florystycznej.
Zszywacze elektryczne stanowią świetne rozwiązanie dla stanowisk obsługujących codziennie dużą ilość dokumentacji. Dzięki nim żmudna i powtarzalna czynność zszywania staje się prosta, lekka i przyjemna. Wystarczy przyłożyć plik dokumentów, a zszywacz zostaje uruchomiony poprzez wbudowany czujnik i w ułamku sekundy nasze kartki zostają estetycznie połączone.
Zszywacze tapicerskie przypominają nieco zszywacze nożycowe. Także służą do obsługi jedną dłonią, ale ich sposób zszywania nie zakłada łączenia papieru czy arkuszy, a "przybijania" tekstyliów lub innych materiałów do płaskiego podłoża. Zszywacze tego typu korzystają ze specjalnych, bardzo mocnych zszywek z odpowiednio dłuższymi nóżkami. Jako jedne z niewielu mogą także pracować z małymi "gwoździkami", czyli zszywkami jednopunktowymi.