Skoroszyty, podobnie jak segregatory i teczki, to popularny sposób na gromadzenie, organizowanie oraz przechowywanie i archiwizowanie dokumentów. Skoroszyty łączą niewielką grubość teczek z możliwością przeglądania i wertowania arkuszy, charakterystyczną dla segregatorów.
Skoroszyty możemy podzielić ze względu na trzy cechy. Pierwsza z nich to materiał, z którego zostały wykonane. Pierwszy rodzaj to skoroszyty kartonowe, wykonane z grubej i sztywnej tektury. Może być ona bezkwasowa (takie skoroszyty nadają się do archiwizowania), ale także standardowa. Skoroszyty tego typu najczęściej posiadają nieprzejrzystą okładkę w jednolitym kolorze. Często praktyką jest nadrukowanie na froncie miejsca na opis zawartości - w postaci tabelki lub linii. Druga grupa skoroszytów wykonana jest z tworzyw sztucznych (na ogół PP - polipropylenu oraz PVC - polichlorku winylu). Skoroszyty takie są lekkie i giętkie, a okładka jest dwuczęściowa. Grzbiet oraz tylna część to nieprzejrzyste, kolorowe tworzywo, a okładka przednia jest przeźroczysta, co pozwala na prezentację zawartości. Skoroszyty tego typu najczęściej opisywane są na specjalnym pasku umieszczanym w kieszonce na grzbiecie.
Druga istotna cecha, według której możemy pogrupować skoroszyty, to rodzaj konstrukcji. Pierwszy to klasyczny skoroszyt z wąsami, nie posiadający dodatkowych elementów na grzbiecie. Drugi to jego bliżniak, który zamiast wąsów korzysta z różnego rodzaju mechanizmu zaciskowego. Kolejno wyróżnić możemy skoroszyty prezentacyjne, które zamiast przedniej okładki posiadają przeźroczystą kieszeń. Pozwala to na stworzenie swego rodzaju okładki, niezależnej od zawartości skoroszytu. Skoroszyty z możliwością wpinania do segregatorów dzielimy na 3 rodzaje. Najbardziej popularne są zawieszkowe skoroszyty, posiadające na grzbiecie uniwersalną perforację, umożliwiającą wpięcie zarówno do segregatora dwu i czteroringowego. Skoroszyty z hakami można umieścić w segregatorze lub na specjalnych szynach. Skoroszyty z oczkami nadają się zarówno do umieszczenia w segregatorach 2-ringowych, jak również łączenia przy pomocy klipów archiwizacyjnych.
Ostatni sposób podziału to typ okładki. Poza okładką pełną (opisywaną jako okładka 1/1) mamy także skoroszyty z okładką 1/2. To rozwiązanie jest spotykane jedynie w przypadku skoroszytów kartonowych, jako sposób na prezentowanie zawartości przy jednoczesnym zachowaniu przestrzeni na jej opis.
Skoroszyty występują w przebogatej gamie kolorystycznej, począwszy od najpopularniejszych białych, niebieskich, czerwonych, zielonych i czarnych, poprzez zółte, pomarańczowe, szare, granatowe, różowe, fioletowe, kremowe, beżowe, bordowe i turkusowe po przezroczyste oraz w naturalnym kolorze kartonu.
W naszej ofercie znajdą Państwo skoroszyty marek Biurfol, Elba, Durable, Leitz, Kiel-Tech, Bantex, Bigo, Panta Plast, Esselte, Barbara, Inter-Folia, Plus Japan, Grand oraz Unipap.