Pióro wieczne, pomimo swojej długiej i bogatej historii, to nadal popularne narzędzie piśmiennicze. Pierwsze narzędzia tego typu wykorzystywane były już przez starożytnych Egipcjan, a pióra wieczne zbliżone do nam współczesnych pojawiły się na początku XVIII wieku we Francji. Pióra wieczne, z uwagi na swoją cenę nie jest jednak tak szeroko stosowane jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W popularnych, codziennych zastosowaniach zostało wyparte przez długopisy i pióra kulkowe (dużo tańsze w produkcji). Pióra wieczne mają jednak swoich zagorzałych zwolenników i pozostają przydatne po dziś dzień.
Pióra wieczne to sprawdzone i cenione narzędzie do nauki pisania. Konstrukcja stalówki, konsystencja atramentu oraz sposób jego podawania, wymuszają wolniejsze i bardziej przemyślane ruchy. Stalówka nie pisze pod każdym kątem i w każdym kierunku (tak jak przyrządy z końcówką kulkową). Stąd wybór właśnie piór wiecznych jako akcesoriów wspomagających naukę płynnego i pięknego pisania. Pióro jest zresztą także podstawowym narzędziem literników oraz pasjonatów kaligrafii i letteringu.
Pióro wieczne stanowi także pewien symbol statusu. Wynika to z jego klasycznego charakeru, skomplikowanej budowy, wyższych kosztów produkcji oraz wyższej ceny a także szlachetniejszych materiałów wykorzystywanych do jego produkcji. Pióra wieczne, szczególnie te pochodzące od marek premium, takich jak Parker, Faber Castell czy Waterman, są kojarzone z niespiesznym, pełnym elegancji i estetycznym sposobem pisania. Stanowią też znakomity dodatek do biżuterii oraz zegarka, podkreślając status i dobry gust ich posiadacza.
Pióra wieczne podzielić możemy ze względu na sposób uzupełniania atramentu. Aktualnie najbardziej popularny wariant to pióra wykorzystujące naboje z atramentem. Te małe, cylindryczne pojemniki wykonane są z tworzywa sztucznego i umieszczane w miejscu, gdzie pierwotnie zamocowany był tłoczek. Ten drugi jest zresztą nadal wykorzystywany (czasem zamiennie z nabojami - o ile pióro na to pozwala). Tłoczek służy do napełniania zbiorniczka poprzez zanurzenie stalówki w kałamarzu z atramentem. Rozwiązanie tego typu zwiększa paletę atramentów z których możemy korzystać, ale jest mniej praktyczne w codziennym wykorzystaniu.
Drugi, istotny element to stalówka. Istotny jest zarówno materiał, z jakiego została wykonana (ma to wpływ na charakerystykę pisania), jak również szerokość linii piszącej. Standardowa skala zawiera oznaczenia EF (extrafine) co oznacza linię o szerokości ok. 0.4 mm. Następnie mamy 3 najbardziej popularne: F (0.6 mm), M (0.8 mm) oraz B (1.0 mm). Rzadko spotykane są pióra ze stalówkami typu BB (1.2 mm) albo BBB (1.4 mm).
Pióra wieczne nie występują raczej w wersji automatycznej i są zbudowane wg klasycznego wzorca: skuwka plus korpus. Skuwki najczęściej posiadają klip (często ozdobny i wyróżniający się na tle konkurentów), a korpus jest dwuczęściowy i skręcany. W dolnej części mamy oczywiście stalówkę, część chwytną oraz gniazdo na naboje lub pompkę, górna stanowi osłonę dla tych ostatnich oraz pełni też funkcję ozdobną. Obudowa pióra może być wykonana zarówno z tworzyw sztucznych, różnego rodzaju żywic, laki, drewna, stali, miedzi, złota, platyny, tytanu lub różnych stopów metalu. W wielu przypadkach korpus jest ozdobiony efektownymi wzorami, czasem w formie przestrzennej. Wykończenie może być gładkie, matowe, satynowane lub szczotkowane - jest to zależne po części od materiału, po części od stylistyki jaką jest określona dana kolekcja piór.
Nowoczesne pióra wieczne oferowane są w szerokiej gamie kolorów. Można znaleźć pióra z korpusami w klasycznej czerni, eleganckim granacie, wyrazistych odcieniach czerwieni, grafitowym, białym, kremowym, złotym, srebrnym, stalowym i miedzianym, fioletowym, różowym, brązowym, zółtym, zielonym i pomarańczowym. Poza piórami o standardowej budowie znaleźć możemy także pióra specjalistyczne. Przykładem są tu pióra do nauki pisania, dedykowane młodszym uczniom szkoły podstawowej. Pióra wieczne tego typu, dzięki specjalnemu ukształtowaniu części chwytnej, wyrabiają odpowiednie nawyki w trzymaniu i prowadzeniu pióra podczas pisania. Pióra tego typu dostępne są w dwóch wersjach, przeznaczonych odpowiednio dla dzieci praworęcznych i leworęcznych. Przykładem piór ergonomicznych do nauki pisania są produkty z linii Pelikan Griffix oraz Stabilo Easy.
W ofercie sklepu papierniczego Atakto znajdą Państwo bogatą ofertę piór wiecznych z kolekcji uznanych producentów. Proponujemy Państwu pióra wieczne marek Parker, Waterman, Faber Castell, Herlitz, Pelikan, Cresco, Toma, BIC, Pilot oraz Stabilo.