Dokumenty mogą być oprawiane na wiele sposobów. Niektóre z nich zakładają wykorzystanie jednoczęściowych okładek, inne z kolei bazują na zestawach, składających się z okładki przedniej, tylnej oraz grzebietu. Okładki, niezależnie od rodzaju wykorzystanego grzbietu na ogół są podobne. Przednia okładka to arkusz przeźroczystej folii, a tylna to sztywny karton lub folia nieprzezroczysta.
Grzbiety do bindowania to pierwszy typ grzebietów do oprawy. Są one określane także mianem grzebieni, co nawiązuje do ich kształtu. Grzbiet tego typu to podłużny, płaski rdzeń, z boku którego wyprowadzone są prostopadłe wypustki. Całość jest zwinięta w postać rulonu - dzięki temu wypustki zwijają się w pierścienie i stanowią element o który zahaczane zostają bindowane kartki. Jest to prosta, ale jednocześnie sprawna i elegancka konstrukcja, która nie tylko solidnie łączy arkusze papieru, ale w razie potrzeby pozwala na dodanie nowych lub wymianę części z nich.
Grzbiety do bindowania opisywane są przy pomocy dwóch parametrów: średnicy oraz pojemności (czyli maksymalnej ilości kartek, jakie są w stanie oprawić). Mał grzbiet 5mm pozwala na zbindowanie zaledwie 10 arkuszy, ale grzbiet 51 mm daje możliwość spięcia nawet 500 kartek. Oczywiście pomiędzy tymi dwiema, skrajnymi wariantami, mamy całą gamę średnic i pojemności: 6 mm / 25 arkuszy, 8 mm / 45 arkuszy, 10 mm / 65 arkuszy, 12.5 mm / 105 arkuszy, 14 mm / 125 arkuszy, 16 mm / 145 arkuszy, 19 mm / 165 arkuszy, 22 mm / 210 arkuszy, 25 mm / 240 arkuszy, 28.5 mm / 270 arkuszy, 32 mm / 300 arkuszy, 38 mm / 350 arkuszy, 45 mm / 450 arkuszy.
Grzebiety wsuwane to najprostszy rodzaj grzbietu. Pozwalają one na spięcie nawet kilkudziesięciu arkuszy papieru w estetyczny komplet, a to wszystko bez użycia dodatkowych narzędzi. Grzbiet wsuwany ma przekrój w kształcie litery U, z końcówkami zwężającymi się ku sobie. To właśnie ten kształt nadaje grzbietowi siłę ściskającą, która trzyma oprawione arkusze razem. Grzbiety wsuwane, podobnie jak grzbiety do bindowania, są zróżnicowane jeżeli chodzi o szerokość, a co za tym idzie - także pojemność. Wąskie grzbiety 4 mm mieszczą maksymalnie 20 arkuszy papieru. Grzbiety 6 mm pozwalają na zbindowanie już 25 kartek, a 10 mm nawet do 40. Grzbiety szerokie na 15 mm charakteryzują się pojemnością do 75 arkuszy.
Grzbiety zaciskowe to niejako połączenie idei stojącej za grzbietami do bindowania oraz wsuwanymi. Plastikowa listwa posiada 4 ząbki, które spinają kartki wykorzystując dziurki powstałe po użyciu dziurkacza. Jest zatem potrzebna dodatkowa operacja (dziurkowanie), ale nie wymaga ona dedykowanej maszyny, jak w przypadku bindowania. Pojemności grzbietów zaciskowych są zbliżone do grzbietów wsuwanych.
Grzbiety są dostępne w stosunkowo ograniczonej gamie kolorystycznej, składającej się z barw podstawowych, takich jak czarny, biały, niebieski, czerwony, zielony. Grzbiety wsuwane oraz zaciskowe występują także w wersji wykonanej z przeźroczystego tworzywa. Pozwala to na łatwiejsze dopasowanie do okładek oraz dokumentów, które wykorzystują inne kolory (np. pomarańczowy, turkusowy czy fioletowy).