Markery to bodajże najbardziej wszechtronne akcesoria do kreślenia, pisania, rysowania i kolorowania. Ogromna ilość rodzajów, barw, grubości i kształtów końcówek sprawia, że znaleźć można markery do pisania po niemalże każdej powierzchni.
Markery permanentne są najbardziej rozpowszechnionym i najczęściej wybieranym typem markera. Dedykowane są do pisania po względnie gładkich i czystych powierzchniach. Ich atrament cechuje się dużą wytrzymałością na ścieranie, jest szybkoschnący i wodoodporny. Większość markerów permanentnych pozwala na pisanie po papierze, kartonie, plastiku, metalu, drewnie i szkle. Niektóre modele z wytrzymalszymi końcówkami, mogą służyć także do kreślenia pod kamieniu.
Markery olejowe są wykorzystywane w podobny sposób jak permanentne, jednak ich sposó działania jest inny i do pisania używają innego medium. Zamiast tuszu (najczęściej na bazie alkoholu) w markerach tych użyta jest farba olejowa o odpowiedniej wiskotyczności. Farba ta ma kilka przewag nad tuszem z markerów permanentnych. Pozwala na uzyskanie ogromnej liczby kolorów, i jest odporniejsza na zmywanie.
Markery suchościeralne stoją niejako w opozycji do permanetnych i olejowych. W ich przypadku trwałość tuszu byłaby wręcz wadą. Markery suchościeralne, przeznaczone do pisania po białych, gładkich tablicach, piszą tuszem, który jest niezwykle łatwy do usunięcia. Dzięki temu notatki wykonane przy ich pomocy usunąć można gąbką, czyścikiem lub nawet papierowym ręcznikiem.
Markery kredowe, piszące "płynną kredą" służą z kolei do pisania po czarnych tablicach (kojarzonych ze szkołą) oraz po szkle. Są wykorzystywane do tworzenia dekoracyjnych liter oraz np. tablic z menu w barach i restauracjach. Ich farba, podobnie jak ślady po kredzie, daje się zmywać przy pomocy wody. Przewagą markerów kredowych nad kredą jest przede wszystkim precyzja (możliwość kreślenia cienkich linii o jednolitej grubości) oraz estetyka i czystość pracy (nasze dłonie pozostają czyste).
Poza tymi czterema grupami, w naszej ofercie znajdą Państwo także wiele markerów dedykowanych bardzo konkretnym, specyficznym rozwiązaniom. Są to między innymi markery do tkanin, pozwalające na nanoszenie na materiale ozdobnych rysunków i napisów, a następnie utrwalenie tuszu przy pomocy żelazka. W większości przypadków tusz nie spiera się, jeżeli tkanina jest praca w temperaturze nie przekraczającej 60°C. Interesującym rozwiazaniem mogą być markery plakatowe, wyposażone w wyjątkowo szerokie końcówki piszące i tusz odpowiedni do szybkiego, ekspresyjnego kreślenia. Przy pomocy takich markerów z łatwością można przygotować duży plakat, transparent lub użyć ich do kolorowania dużych powierzchni w naszych ilustracjach. Markery do flipchartów to propozycja dla osób prowadzących szkolenia lub wykładowców, a także innych profesjonalistów, którzy w codziennej pracy wykorzystują flipcharty. Specjalna formuła tuszu sprawia, że nie przebija on na drugą stronę arkusza bloku. Dzięki temu mamy pewność, że niechcący nie wykonujemy za jednym zamachem dwóch kopii naszych zapisków. Markery do szkła to rozwiązanie odpowiednie do użytku zarówno artystycznego (zdobienie) jak i profesjonalnego (opisywanie powierzchni szklanych). Markery przemysłowe toi grupa różnych markerów do pisania po trudnych powierzchniach: na przykład zabrudzonych, zardzewiałych lub mokrych. Markery do ceramiki przeznaczone są głównie do wykonywania zdobień na ceramice nieszkliwionej oraz szkliwionej (w zależności od modelu markera). Poza wyżej opisanymi, na rynku dostępne są także markery do odświeżania fug, do opisywania opon, do renowacji drewna, wykrywalne przez wykrywacz metalu, widoczne tylko w świetle UV, dedykowane do kreślenia po skórze oraz opisywania klisz RTG.
Markery w większości dostępne są z dwoma typami końcówek: okrągłą i ściętą. Markery przeznaczone do zastosowań artystycznych występują także z końcówką pędzelkową (okrągłą, wydłużoną i giętką końcówką, przypominającą pędzelek) Szerokość czy średnica końcówek potrafi być naprawdę zróżnicowana. Najcieńsze markery (określane mianem foliopisów) mają końcówki o średnicy 0.1 mm. Największe markery mogą występować z końcówkami o szerokości nawet 20 mm. Są to markery określane mianem plakatowych (poster), jumbo lub magnum.
W zależności od rodzaju, markery mogą być dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. O ile markery permanentne występują najczęśćiej w czterech podstawowych kolorach (czarnym, niebieskim, czerwonym i zielonym), to markery olejowe oraz artystyczne mogą być żółte, białe, srebrne, fioletowe, złote, pomarańczowe, różowe, brązowe, jasnoniebieskie, szare, błękitne, jasnozielone, brzoskwiniowe, jasnopomarańczowe, turkusowe lub seledynowe.
W ofercie sklepu papierniczego Atakto znajdziecie Państwo ogromną ofertę markerów. Są to między innymi markery Edding, markery Toma, markery Pilot, markery Pentel (np. Pentel N850, Pentel Maxiflo, markery permanentne Pentel), markery UNI Mitsubishi Pencil, markery Kamet, markery Sharpie, markery BIC, markery D.Rect, markery Grand, markery Rystor, markery Staedtler, markery Tetis, markery Artline, Taurus, Centropen, Derwent, Uchida, Easy, Herlitz, Kuretake, Monami, Schneider, Stabilo, 2x3, Colorino, Faber Castell, Leviatan, Mercury, Penmate oraz Unix.