Środki czystości są niezbędnym elementem wyposażenia nie tylko w domu, ale także w biurze, zakładzie produkcyjnym oraz usługowym. Konieczność utrzymania czystości oraz schludności istnieje wszędzie tam, gdzie często przebywają i/lub pracują ludzie. Nawet w przypadku miejsc, gdzie do sprzątania wynajęta została specjalistyczna firma, przydatne będą podstawowe preparaty i akcesoria, potrzebne do szybkiego przywrócenia czystości w nagłych wypadkach.
Ściereczki oraz zmywaki stanowią jeden z takich właśnie esencjonalnych elementów wyposażenia. W zależności od potrzeb i zastosowania, mogą to być klasyczne ściereczki uniwersalne (np. z wiskozy), gładkie lub perforowane albo ściereczki wykonane z mikrowłókien (mikrofibry), ściereczki tetrowe lub większe, dedykowane do podłogi. Zmywaki przybierają najczęściej formę gąbek ze specjalną powierzchnią czyszczącą na jednej ze ścianek. Druciaki to odpowiednio uformowane czyściki, wykonane z plastikowej siatki. Ich struktura świetnie sprawdza się podczas usuwania wyjątkowo opornych zabrudzeń (np. przypalonego tłuszczu na metalowych naczyniach). Wadą druciaków jest możliwość zarysowania powierzchni, szczególnie tych delikatnych, stąd najlepiej wykorzystywać je do czyszczenia jedynie niepowlekanych, szklanych lub metalowych naczyń, patelni lub garnków.
Mleczka czyszczące stanowią niewątpliwie jeden z najczęściej wybieranych środków czyszczących. Preparaty tego typu to gęsty płyn, najczęściej o białej lub żółtawej barwie, zawierający delikatne substancje ścierne. Mleczka znakomicie sprawdzają się podczas czyszczenia kuchenek, armatury, wanien, umywalek oraz płytek ceramicznych. Do naczyń preferowanym środkiem czyszczącym są dedykowane płyny. W ich skład wchodzą substancje rozpuszczające tłuszcz, dzięki czemu z łatwością pozbędziemy się większości zabrudzeń z naczyń, kubków oraz szklanek. Płyn do naczyń można zakupić zarówno w poręcznych, małych opakowaniach, zawierających od 300 do 1000 ml płynu, jak również w dużych, ekonomicznych kanistrach o pojemności 5000 ml (5 litrów). Do czyszczenia i konserwacji powierzchni podłóg przeznaczone są płyny innego rodzaju. Są skoncentrowane, zatem w celu użycia należy najpierw rozpuścić je w odpowiednio dużej ilości wody. Najwygodniejszy sposób mycia podłogi (poza użyciem dedykowanego robota sprzątającego) to wykorzystanie mopa myjącego. Odpowiednia konstrukcja i użyte materiały sprawiają, że mop jest niezykle chłonny i świetnie zbiera zabrudzenia, ale także z łatwością można go wykręcić w celu pozbycia się zanieczyszczeń. Do mycia można użyć wspomnianego płytnu do podłog, lub jednego z płynów uniwersalnych, które znakomicie sprawdzają się w czyszczeniu rozmaitych powierzchni. Można ich użyć także do mycia szyb, jednak w takim zastosowaniu zdecydowanie najlepiej sprawdzają się dedykowane płyny do szyb. Zawierają one odpowiednią dawkę czyszczących środków czynnych, ale także dodatek substancji przyspieszających parowanie. Dzięki takiemu składowi minimalizowane jest ryzyko powstania smug na szybie. Środki dedykowane do czyszczenia określonych powierzchni nie kończą się jednak na płynach do szyb. Popularnym rozwiązaniem są różnego rodzaju aktywne pianki, przeznaczone do gruntownego czyszczenia łazienek, kuchni a nawet trudnych do wyczyszczenia akcesoriów, takich jak kratka grilla. Specyficznym rodzajem takiego dedykowanego środka czysczącego o wąskim zastosowaniu są płyny do WC. Mają one postać gęstego płynu lub żelu i często zawierają chlor. Ich działanie jest żrące i intensywne, stąd swoje zastosowanie znajdują głównie przy czyszczeniu muszli klozetowych oraz pisuarów.
Niezależnie od tego jaki środek czyszczący zastosujemy, w trakcie czyszczenia warto użyć rękawic. Popularne są zarówno cienkie i komfortowe rękawiczki nitrylowe oraz grubsze i bardziej wytrzymałe, ale mniej wygodne rękawice gumowe. Interesującą alternatywę dla rękawic nitrylowych stanowić mogą rękawice TPE. Sa one także zamiennikiem dla tanich, jednorazowych rękawiczek z folii HDPE. Te ostatnie stosowane są głównie tam, gdzie wymagana jest bariera między dłonią a przedmiotem (np. na stoiskach mięsnych lub alejkach z warzywami i owocami w sklepach, w piekarniach oraz punktach usługowych różnego rodzaju - nie tylko gastronomicznych).
Płyny dezynfekujące i żele dezynfekujące stanowią osobną kategorię chemii użytkowej. Dzielą się one na płyny przeznaczone do dezynfekcji rąk oraz do dezynfekcji powierzchni. Główne różnice w składzie dotyczą obecności w składzie substancji łagodzących (np. gliceryna) w przypadku płynów dedykowanych do dezynfekcji rąk. Płyny dezynfekujące w większości wykazują działanie antybakteryjne, a niektóre z nich dodatkowo wirusobójcze i ew. grzybobójcze. Chusteczki do dezynfekcji stanowią po prostu wygodną formę aplikowania takiego płynu. Podobnie żele, które swojej konsystencji zawdzięczają wygodne aplikowanie i rozprowadzanie na dłoniach.
Maseczki ochronne stanowią (obok rękawiczek) kolejny środek ochrony przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, bakteriami oraz wirusami. Z jednej drogi zapobiegają w pewnym stopniu wdychaniu (inhalacji) niepożądanych drobnoustrojów, kurzu czy pyłu, a z drugiej zmniejszają ryzyko bezwiednego dotykania twarzy. Zarówno pierwsza, jak i druga funkcja mają szczególne znaczenie podczas okresu zwiększonych zachorowań na różnego rodzaju choroby. W takiej sytuacji maseczki ochronne oraz medyczne są stosowane jako środek zapobiegawczy i zmniejszający ryzyko zakażenia.
Środki czyszczące przybierają także postać preparatów, które wykazują specyficzne działanie, ale nie są przeznaczone do konkretnych, wąskich zastosowań. Wymienić tu można chociażby odkamieniacze (najczęściej bazujące na odpowiednio skoncentrowanej dawce kwasu cytrynowego), czy płyny do odłtuszczania. Przykładem mogą być także spraye czyszczące, konserwujące i antystatyczne, używane do mebli z płyt drewnopochodnych oraz drewnianych.