Kredki Koh I Noor
Kredki Koh I Noor to szeroka gama kredek różnego rodzadzaju, podzielonych na kolekcje: Mondeluz, Polycolor, Magic, TrioColor, Natur, Omega oraz Progresso. Poszczególne serie kredek Koh I Noor różnią się między sobą rodzajem zastosowanego rysika (grafitu), wielkością i kształem oprawek, czy też materiałem z jakiego jest ona wykonana. Pierwsza i zarazem jedna z najbardziej popularnych serii kredek Koh I Noor to Mondeluz. Są to drewniane kredki ołówkowe z rysikiem typu akwarelowego. Posiada on specjalne właściwości: po zwilżeniu go wodą można potrzeć o niego pędzelek i używać w charakterze farbki akwarelowej. Rysunek wykonany taką kredką również można dodatkowo obrabiać pędzelkiem, uprzednio zwilżywszy go w wodzie. Obie techniki można łączyć z tradycyjnym, "suchym" rysunkiem, zyskując w ten sposób większe możliwości artystycznej ekspresji. Oprawki kredek Mondeluz są wykonane z wysokiej jakości, naturalnego drewna cedrowego. Dzięki temu bardzo łatwo się je temperuje, a w skutek tego procesu nie powstaje mnóstwo pyłu i małych drzazg. Oprawki mają przekrój heksagonalny (sześciokątny), co sprawia, że są wygodne w użytkowaniu. Graifty kredek są miękkie, zatem można je z łatwością rozcierać na papierze, uzyskując płynne przejścia tonalne. Kredki Koh I Noor z linii Mondeluz oferowane są w zestawach różnej wielkości. Mogą zawierać od 6 (sześciu), poprzez 12 (dwanaście), 18 (osiemnaście), 24 (dwadzieścia cztery), 36 (trzydzieści sześć), 48 (czterdzieści osiem) po 72 (siedemdziesiąt dwie) kredki. Jak widać, ilość kolorów kredek z serii Mondeluz jest naprawdę duża. Kredki opakowane mogą być w klasyczne tekturowe pudełko z z zawieszką, metalowe, zamykane pojemniki, tekstylne piórniki lub etui, a także w ekskluzywne, drewniane kasetki z metalowymi okuciami. Poza zestawami przekrojowymi (czyli zawierającymi kolory z całego spektrum barwnego) oferowane są także zestawy profilowane, z określonym kluczem kolorystycznym. Mogą to być na przykład kredki w odcieniach zółtego i czerwonego, odcieniach szarości, niebieskiego i zielonego lub brązów. Dzięki temu można posiadany już zestaw wzbogacić o dodatkowe kredki w typie, jaki najbardziej współgra z tworzonymi przez nas dziełami.
Druga, niezwykle popularna linia kredek Koh I Noor to seria Polycolor. Są to wysokiej jakości, klasyczne, artystyczne kredki ołówkowe. Oprawki tych kredek, podobnie jak w przypadku kredek Mondeluz, wykonane zostały z naturalnego drewna cedrowego i mają sześciokątny przekrój. Każda kredka jest polakierowana kilkunastoma warstwami lakieru w barwie rysika, a zaokrąglone końcówki są złote. Rysiki kredek zapewniają miękkie rysowanie oraz możliwość łatwego uzyskania nasyconych kolorów, jak również mieszania ich i rozcierania, w celu uzyskania gradientu / ombre / przejścia tonalnego. Kredki Polycolor oferowane są w zestawach składających się z 24 (dwudziestu czterech), 36 (trzydziestiu sześciu), 48 (czterdziestu ośmiu), 72 (siedemdziesięciu dwóch) lub nawet 144 (stu czterdziestu czterech) kredek! Tak duża paleta dostępnych kolorów sprawia, że kredki Polycolor są wybierane chętnie nie tylko przez amatorów, ale także profesjonalnych rysowników i ilustratorów. Kredki Koh I Noor Polycolor mogą być opakowane w prosty kartonik z zawieszką, opakowanie metalowe z zamykanym wieczkiem, zwijane, materiałowe etui, a także piękne drewniane kasetki oraz wyjątkowe, pionowe kartoniki ze złotymi, ozdobnymi tłoczeniami (jest to seria Polycolor Retro). Kredki Polycolor to idealny przykład tego w jak skuteczny sposób marka Koh I Noor łączy znakomitą jakość z przystępną ceną. Możemy je polecić każdemu, kto chce rozwijać swój warsztat rysowniczy.
Kredki Koh I Noor z serii Magic to kolejna, chętnie wybierana przez klientów linia kredek. Są to wyjątkowe kredki wielokolorowe, posiadające rysik będący połączeniem kilku, wymieszanych ze sobą niejednorodnie kolorów. W trakcie rysowania kolor linii zmienia się zatem w zależności od kąta nachylenia kredki, siły nacisku, obrotu wokół osi kredki. Jest oczywiście zależny także od konkretnego fragmentu rysika, gdyż układ kolorów na jego długości jest niepowtarzalny i zupełnie losowy. Rysowanie kredkami tego typu daje nie tylko nowe możliwości i pozwala na uzyskanie niesamowicie ciekawych efektów. Wymaga również większego skupienia i świadomości tego, jak działa ten specjalny rysik i jaki będzie skutek jego użycia. Oprawki kredek Magic wykonane są z naturalnego drewna i mają one przekrój o kształcie trójkąta równobocznego (z zaokrąglonymi rogami). Kształt tego typu ułatwia trzymanie kredki i jest bardziej komfortowy niż np. kredki okrągłe. Ma to duże znaczenie w przypadku dzieci. Oprawka ozdobiona jest wzorem prezentującym kolory, jakimi kredka rysuje. Przedstawione moga być one na dwa sposoby. Jeden wariant to charakterystyczny, chaotyczny wzór, nawiązujący do kompozycji kolorystycznej rysika i losowości ułożenia barw w tymże. Drugi to kolorowe paski, umieszczone tuż przy zakończeniu kredki i prezentujące kolory, które są wymieszane w rysiku. W takim przypadku reszta korpusu kredki zachowuje naturalny kolor i rysunek drewna. Zestawy kredek Koh I Noor Magic są dostępne w różnych rozmiarach, zawierających od 6 (sześciu), poprzez 12 (dwanaście) po 23 (dwadzieścia trzy) kredki. Niektóre ze zestawów zawierają blender do rozcierania oraz mieszania kolorów. Kredki występują zarówno w opakowaniach kartonowych, metalowych jak i piórnikach. Ich pochodną są kredki Tri-Tone, które posiadają trójkolorowe rysiki, składające się z trzech odcieni danej barwy (np. 3 odcienie niebieskiego, 3 odcienie czerwonego itp.). Stanowią zatem swego rodzaju połączenie kredki klasycznej z wielokolorową. Kredki te występują w dwóch zestawach (11 i 23 kolorów) opakowanych w metalowe kasetki.
Kredki Koh I Noor to także wyjątkowe kredki bezdrzewne Progresso. Kredki takie wyróżniają się swoimi oprawkami, lub też faktem, że oprawek... nie posiadają. Prawie cała kredka Progresso składa się ze sztyftu piszącego wykonanego z kolorowego grafitu. Jedynie zewnętrzna powłoka to lakier bezbarwny, który z jednej strony utrzymuje nadru, a z drugiej zapobiega brudzeniu dłoni w trakcie rysowania. Kredki Progresso można temperować tak jak każde inne kredki ołówkowe, a strużyny także wykorzystać do rysowania (np. do pokrycia kolorem większego obszaru, poprzez nacieranie). Pozostawiając kredkę niezatemperowaną, uzyskać możemy z kolei naprawdę gruby rysik, pozwalający na kreślenie niezwykle szerokich (jak na kredkę) linii. Kredki Koh I Noor Progresso są dostępne w wielu zestawach, od 6 (sześciu) kredek, poprzez 12 (dwanaście) po 24 (dwadzieścia cztery). Kredki te występują także w wariancie akwarelowym pod nazwą Progresso Aquarell i w przypadku tej kolekcji dostępne są także zestawy z 36 (trzydziestoma sześcioma) oraz 48 (czterdziestoma ośmioma) kredkami. Kredki Progresso to także linia Progresso Fluo, składająca się z 6 krede w intensywnych, neonowych kolorach. Kredki Progresso pakowane są do kartoników, opakowań metalowych jak również charakterystycznych drewnianych kasetek, polakierowanych na niebiesko.
Kolejna popularna seria kredek Koh I Noor to kredki TrioColor. Są to kredki ołówkowe trójboczne (oprawka ma przekrój w kształcie trójkąta z zaokrąglonymi rogami). Linia TrioColor dedykowana jest dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym, stąd taki właśnie kształt kredek. Dodatkowo grubość kredek została zwiększona do 7 mm, 9 mm lub nawet 10.5 mm. Obie te cechy podnoszą znacząco komfort użytkowania, zapewniając komfortowy uchwyt i zmniejszając zmęczenie dłoni w przypadku długotrwałego korystania z kredek. Rysik kredek TrioColor także został pogrubiony, dzięki czemu jest bardziej odporny na uderzenia oraz wytrzymuje większy nacisk niż standardowy grafit używany w klasycznych, cieńszych kredkach. Jest jednocześnie miękki, dzięki czemu dzieci mogą uzyskać tak samo nasycone kolory używając w tym celu mniejszej siły nacisku. Wpływa to na wyrobienie prawidłowych nawyków w korzystaniu nie tylko z kredek, ale także ołówków oraz przyborów piśmienniczych. Kredki Koh I Noor TrioColor w zależności od wariantu występują w zestawach zawierających 6 (sześć), 12 (dwanaście), 18 (osiemnaście) lub 24 (dwadzieścia cztery) kolory. Opakowane mogą być w kartonik lub metalową kasetkę (wariant 10.5 mm). Kredki TrioColor posiadają także swoich bliskich kuzynów wśród kredek woskowych: kredki Koh I Noor Trio Wax i Trio Wax Jumbo, o zwiększonej grubości. Pokrewne do kredek TrioColor Jumbo są kredki Omega Jumbo. To także kredki ołówkowe z grubszymi oprawkami, różniące się przede wszystkim kształtem. Ich przekrój jest sześciokątny. Interesującą propozycją są kredki Koh I Noor Natur - pogrubione kredki ołówkowe, w nielakierowanych oprawkach o naturalnym kolorze i ryflowanej powierzchni. Taka kombinacja zapobiega ślizganiu się kredki w dziecięcej dłoni.
Firma Koh I Noor Hardtmuth to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych producentów akcesoriów szkolnych i plastycznych w Europie. Pierwszy człon nazwy nawiązuje do słynnego diamentu Koh-I-Noor, który jest jednym z największych i najdroższych kamieni szlachetnych na świecie, a swego czasu stał się elementem korony królowej brytyjskiej. Ta część nazwy jest jednak używana dopiero od 1894 roku, po uzyskaniu oficjalnego pozwolenia królowej Wiktorii.
Początek tego przedsiębiorstwa to rok 1790, kiedy zostało ono założone w Wiedniu przez Josepha Hardmutha. Po nieco ponad 50 latach działalności, bo w roku 1848, firma została przeniesiona do Budziejowic w Czechach z uwagi na łatwiejszy dostęp do złóż grafitu oraz taniej siły roboczej i tam operuje po dzień dzisiejszy. Jednym z najbardziej znaczących osiągnięć Hardtmutha było opracowanie modelu ołówka 1500 (który w charakterystycznym, żółtym kolorze jest nadal produkowany) oraz skali twardości grafitu, która stała się standardem branżowym i uznawana jest obecnie przez wszystkich producentów. Koh I Noor posiada w swoim portfolio wiele kultowych modeli, które przetrwały próbę czasu - na przykład ołówki i kredki mechaniczne Versatil. Obecnie przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją nie tylko kredek ołówkowych, kredek akwarelowych czy kredek woskowych. Posiada w swojej ofercie także szeroki zakres produktów szkolnych, plastycznych i artystycznych, takich jak ołówki grafitowe, ołówki mechaniczne, pastele, węgiel rysunkowy, sepie, kredy, gumki do ścierania, temperówki manualne, temperówki mechaniczne, temperówki elektryczne, farby, sztalugi, podobrazia, pędzle, bloki, papiery, kalki, kolorowanki, masy plastyczne (glinki, plasteliny), flamastry, markery, zakreślacze, linijki, ekierki, szablony, cyrkle, tusze. W katalogu produktów znaleźć można także akcesoria biurowe: skorowidze, dzienniki korespondencyjne, atrament do piór wiecznych, płyn do czyszczenia tablic suchościeralnych, pinezki tablicowe, noże do tapet i papieru, teczki, zakładki indeksujące, wkłady do długopisów, magnesy tablicowe, tuby, taśmy papierowe oraz sznurki.