Rolki termiczne to specjalny rodzaj papieru o dość wąskich i specyficznych zastosowaniach.

Z naszego artykułu dowiesz się, co charakteryzuje ten rodzaj papieru, gdzie jest najczęściej stosowany i przyczyniło się do jego popularności.

 

Co wyróżnia papier termiczny?

Papier termiczny (popularnie określany mianem rolek termicznych) nie jest uniwersalny. Aby wykonać wydruk należy użyć dedykowanego urządzenia, drukującego przy pomocy specjalnej głowicy.

Drugą cechą, która wyróżnia papier termiczny jest obraz otrzymany po wydruku. Wydruk na papierze termicznym jest wydrukiem monochromatycznym (jednokolorowym).

Papier termiczny najczęściej ma postać wspomnianych wyżej rolek. W zależności od przeznaczenia, szerokość i średnica rolek różni się dosyć znacznie.

 

Zastosowania papieru termicznego

Papier termiczny swoje zastosowanie znajduje głównie w trzech grupach urządzeń.

 

Kasy fiskalne, terminale płatnicze, automaty płatnicze

Pierwsza grupa to urządzenia drukujące wszelkiego rodzaju rachunki i potwierdzenia transakcji. Mamy tutaj drukarki fiskalne, kasy fiskalne, terminale do płatności kartami debetowymi i kredytowymi, bankomaty, a także automaty na parkingach.

W tego typu urządzeniach najczęściej stosowany jest papier w wąskich i małych rolkach. Ich szerokość nie przekracza na ogół 120 mm.

 

Drukarki etykiet

Drukarki etykiet korzystają z samoprzylepnego papieru termicznego. Najczęściej jest on podzielony na etykiety i umieszczony na podkładzie. Etykiety termiczne są wykorzystywane do krótkotrwałego oznaczania przedmiotów – na przykład przesyłek kurierskich.

 

Faksy termiczne

Faks, jako sposób komunikacji, stracił ostatnio na znaczeniu. Jednak w czasach swojej świetności najpopularniejsze były faksy termiczne. Wynikało to z ich ekonomiczności i prostej budowy. Nie wymagały dodatkowych materiałów eksploatacyjnych, a ilość ruchomych elementów była ograniczona do minimum.

W faksach standardem jest papier o szerokości ok. 210 mm i nawoju od 10 do 100m.

 

Zalety i wady papieru termicznego

Jak każde medium, tak i papier termiczny ma swoje zalety i ograniczenia.

Główną zaletą jest niski koszt druku. Papier termiczny nie wymaga użycia dodatkowych materiałów eksploatacyjnych, a samo urządzenie drukujące jest proste w budowie, wytrzymałe i tanie.

Druga zaleta to szybkość druku – odpowiednia do zastosowań, w których rolki termiczne są najczęściej wykorzystywane.

Niestety, papier termiczny ma także wady. Wynikają one głównie z techniki druku (o której poniżej). Wydruki nie są trwałe i wymagają przechowywania w odpowiednich warunkach. Maksymalny okres trwałości to zaledwie kilka lat, a narażenie papieru na wysoką temperaturę może ten czas znacząco skrócić.

Druga wada to skład chemiczny. Do niedawna na rynku można było jeszcze znaleźć papier termiczny zawierający szkodliwy bisfenol A (BPA). Od stycznia 2020 na terenie Unii Europejskiej został wprowadzony zakaz sprzedaży papieru termicznego zawierającego BPA.

 

Jak działa papier termiczny?

Zasada działania papieru termicznego jest prosta i zarazem genialna. Papier taki zasadniczo składa się z 3 warstw: nośnej, emulsji termoczułej oraz warstwy zabezpieczającej.

Emulsja termoczuła to mieszanina specjalnego barwnika (kiedyś np. fluoranu) oraz substancji aktywującej (kiedyś np. bisfenolu A). W neutralnym stanie są one oddzielone przez tzw. sensybilizator. Kiedy jednak taką mieszaninę ogrzejemy, to sensybilizator ulega stopieniu, a aktywator zmienia kolor naszego barwnika (z przezroczystego na czarny). Po obniżeniu temperatury mieszanina zostaje utrwalona w nowej formie. Cały proces trwa zaledwie ułamek sekundy.

W jaki sposób drukować na takim papierze?

Drukarka termiczna w swoim działaniu przypomina drukarkę igłową. O ile jednak ta ostatnia używa igieł, aby odbić na papierze tusz z taśmy, to drukarka termiczna nie przenosi na papier dodatkowego barwnika. Same igły tworzą obraz, dzięki swojej temperaturze. Dotknięty punktowo papier termiczny w mgnieniu oka zmienia swoją barwę z białej na czarną. Setki uzyskanych w ten sposób punktów tworzą litery, cyfry i inne znaki.

 

Rolki termiczne – jak wybrać odpowiednią?

Dobór rolki termicznej do drukarki fiskalnej lub terminala jest stosunkowo prosty. Najważniejsze informacje, których potrzebujesz to:

  • rodzaj używanego papieru (najczęściej jest to papier termiczny, ale niektóre urządzenia drukują na rolkach papieru offsetowego lub papieru chemicznego)
  • szerokość rolki (musi być dopasowana do szerokości głowicy drukującej)
  • długość rolki (z reguły jest to pewien zakres – na rynku są dostępne rolki o różnym nawoju)

Aby dobrać rolkę do swojego urządzenia, kieruj się oznaczeniami na drukarce lub instrukcją.