Nawet tak proste urządzenie jak biurowy zszywacz można udoskonalić lub wręcz... wymyśleć na nowo.
W taki właśnie sposób powstało nietypowe akcesorium, jakim jest zszywacz bezzszywkowy. Jak to możliwe, że łączy kartki bez użycia zszywek? W jaki sposób działa? Jakie są jego wady i zalety? Czy warto zainteresować się takim urządzeniem?
Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania znajdą Państwo w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Wyeliminowanie zszywek z procesu łączenia kartek wiąże się z wieloma (czasem nieoczywsitymi) benefitami.
Każde z nas miało do czynienia z sytuacją, kiedy okazywało się, że zszywacz odmawia posłuszeństwa z powodu... wyczerpania zszywek. W takiej sytuacji prosta czynność przeradza się w cały proces: poszukiwanie pudełka ze zszywkami, dobranie odpowiedniej ich ilości, napełnienie magazynka zszywacza... W skrajnym przypadku zszycie kilku kartek może trwać nawet kilkanaście minut. A to wszystko przy założeniu, że mamy zapas zszywek!
W przypadku zszywacza bezzszywkowego nie ma tego problemu. W każdej chwili jest gotowy do pracy i nie wymaga przerw w celu uzupełnienia zszywek.
Sposób działania zszywaczy bezzszywkowych sprawia, że zmniejszamy ilość generowanych odpadów. Nie są potrzebne zszywki (wyprodukowane z energochłonnej stali), jak również ich opakowania.
Wydawałoby się, że zszywki nie stanowią istotnej pozycji w naszym budżecie. Jednak w skali tygodni, miesięcy i lat oszczędności będą wyraźne. Dodatkowo oszczędzamy czas, co bywa nawet istotniejsze.
Są przedsiębiorstwa, gdzie używanie spinaczy czy zszywek jest zabronione. Są to między innymi firmy produkujące żywność oraz restauracje. W takim przypadu zszywacz bezzszykowy bywa wybawieniem, pozwalając zachować tradycyjny obieg dokumentów bez większych wyrzeczeń.
Zszywacze bezzszywkowe są także bezpieczniejsze dla dzieci. Zszywki posiadają ostre końcówki i nieuważny maluch może skaleczyć siebie lub innych. Brak zszywek to brak okazji do zrobienia sobie krzywdy.
Dokumenty połączone bezzszywkowo można bez zastanowienia niszczyć w każdej niszczarce - niezależnie od tego, czy jest ona w stanie poradzić sobie ze zszywkami, czy nie. Dodatkowo przedłużamy w ten sposób żywotność noży niszczarki.
Kartki spięte przy pomocy zszywacza bezzszywkowego można bez problemu oddzielic do siebie, nie używając żadnych narzędzi.
Tak jak każde urządzenie, tak również zszywacz bezszywkowy ma pewne ograniczenia. Wynikają one z metody zszywania (którą omówimy w kolejnym paragrafie).
W trakcie zszywania w kartce jest wycięty otwór, który dla wielu użytkowników może okazać się zbyt nieestetyczny. Dodatkowo kartka zostaje w wyraźny sposób naruszona, co będzie widoczne także po rozszyciu.
Drugie ograniczenie bezzszywkowej metody łączenia to niewielka ilość arkuszy, jaką można ze sobą spiąć. W przypadku mniejszych (ręcznych) zszywaczy jest to 4-5 arkuszy. Modele większe (nabiurkowe) potrafią połączyć nawet 10 kartek.
Zszywacz bezszywkowy działa podobnie jak maszyna do szycia. Nie używa on jednak nici, ale materiału który łączy, czyli papieru. Oto jak przebiega proces zszywania:
To wystarczy aby połączyć kilka arkuszy. Zszywacz bezszywkowy może być stosowany do zszywania narożnego, jak również prostopadle do krawędzi papieru.
Jak widzisz, zszywacze bezszywkowe to nie tylko ciekawostka, ale praktyczne i wygodne w użyciu rozwiązanie. To interesująca alternatywa dla klasycznych zszywaczy biurowych. Sprawdzą się nie tylko w zastosowaniach biurowych, ale także w środowisku produkcyjnym czy też domu i szkole.