W jaki sposób urozmaicić sobie spędzanie wolnego czasu? Jak rozbudzić w sobie kreatywność? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Kolorowanki

Kolorowanki

Kolorowanki w ostatnich latach przeżywają swój renesans. To już nie tylko książeczki dla małych dzieci, trenujące koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową. Kolorowanki zyskały sobie status hobby, narzędzia terapeutycznego i pasji także wśród dorosłych. Na rynku pojawiło się wiele serii kolorowanek dedykowanych właśnie tej drugiej grupie. Wydawnictwa te posiadają z reguły dużo bardziej szczegółowe, skomplikowane i wymagające ogromnej precyzji rysunki.

W przypadku kolorowanek dziecięcych, obok klasycznych motywów, takich jak np. kosmos czy przygody piratów, pojawiły się także kolorowanki o tematyce sportowej.



Kolorowanki dla dorosłych to najczęściej różnego rodzaju mandale, motywy animalistyczne i florystyczne.


 

Czym kolorować? Szkoły są dwie. Część amatorów kolorowania preferuje flamastry i markery. Pozwalają one uzyskać w miarę jednolity, czysty i powtarzalny kolor. Drugie stronnictwo wybiera do tego celu kredki. Ich największą zaletą jest możliwość cieniowania, a w przypadku kredek akwarelowych nawet rozmywania kolorów. Daje to zdecydowanie większe możliwości, ale wymaga także więcej cierpliwości.

 

 

Slime

Slime

Slime (nazywane czasem „glutkami”) to wspólna nazwa dla całego szeregu plastycznych, miękkich i rozciągliwych mas. Cała zabawa ze slime polega nie tylko na ich nietypowych właściwościach fizycznych (plasujących je gdzieś między bardzo miękką gumą, a ciastem) ale na samej ich produkcji.

Klasyczny przepis na slime to klej PVA oraz aktywator. Jednak takie połączenie to tylko baza do stworzenia czegoś więcej. Do masy możemy dodawać różnego rodzaju kleje z barwnikami, brokatem oraz inne, drobne ozdoby. Jedyne co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia!

Slime to zabawa popularna szczególnie wśród młodszych dzieci. Daje im możliwość na bezpieczną i stymulującą kreatywnie zabawę w „małego chemika”.

 

 

Lettering

Lettering

Lettering (lub hand lettering) to malowanie pojedynczych słów lub całych zdań w taki sposób, aby nadać im jednocześnie ozdobną, ale harmonijną formę. W odróżnieniu od kaligrafii, która skupia się na ćwiczeniu precyzji i ma pewne ramy formalne, tutaj twórcza dowolność jest niemal nieograniczona. Można bazować na własnym charakterze pisma, na popularnych krojach wykorzystywanych w druku, a także inspirować się kształtami z natury.

Tym, co łączy lettering z kaligrafią, jest paleta narzędzi, jakimi możemy się posłużyć. Jednym z podstawowych są pióra do kaligrafii, którymi piszemy przy użyciu atramentu z kałamarza. Pióra tego typu posiadają płaską, ściętą końcówkę, która pozwoli łatwo różnicować grubość linii.

 


Alternatywą dla piór są markery pędzelkowe, które zakończone są końcówką przypominającą mały, elastyczny pędzel (w miejsce tradycyjnej, półokrągłej).

 

Malowanie twarzy

Malowanie twarzy

Malowanie twarzy to zabawa lubiana w szczególności przez młodsze dzieci. Może jednak stanowić równie dobrą okazję do kreatywnego szaleństwa w przypadku dorosłych. Farby i kredki do malowania twarzy najczęściej zakupić można w zestawach, zawierających kilka, połączonych ze sobą tematycznie kolorów.

Malowanie twarzy jest nie tylko alternatywą dla tworzenia masek (np. na karnawał). Jest także sposobem na rozpoczęcie (lub wzbogacenie) przygody z makijażem artystycznym.




 

Tworzenie biżuterii

Tworzenie biżuterii


Własnoręczne wykonywanie biżuterii to zabawa nie tylko dla młodszych dziewczyn. Ozdoby hand-made zyskały sobie przez ostatnią dekadę ogromną popularność, a możliwość dowolnej aranżacji elementów sprawia, że każda bransoletka czy naszyjnik są wyjątkowe.

Zabawę najłatwiej rozpocząć od niedrogich zestawów, zawierających wszystkie potrzebne elementy: sznurek, kolorowe koraliki o różnych rozmiarach i wisiorek. Są one utrzymane w określonym kluczu kolorystycznym (np. odcienie różowego), co pozwala na łatwe dobranie brakujących kolorów.