Zarówno w życiu zawodowym, jak również prywatnym, mamy do czynienia z dokumentami. Duża ich część zawiera wrażliwe informacje i warto dbać o to, aby niepowołane osoby nie uzyskały do nich dostępu.
RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych) nakłada na przedsiębiorców obowiązek zarządzania danymi osobowymi w taki sposób, aby podmioty trzecie nie uzyskały do nich dostępu. Dotyczy to zarówno danych przechowywanych i przetwarzanych w postaci cyfrowej, jak również na nośnikach fizycznych (czyli np. na papierze).
W przypadku papierowych dokumentów istotne jest odpowiednie przechowywanie i przekazywanie (ochrona przed dostępem osób niepowołanych) oraz odpowiednie usuwanie danych (skutecznie uniemożliwiające ich odzyskanie).
Należy jednak pamiętać, że dbałość o bezpieczeństwo danych nie powinna wynikać jedynie z przepisów, ale po prostu ze zdrowego rozsądku. Wykazując skrupulatność i przestrzegając dobrych praktyk w tym zakresie możemy uniknąć wielu nieprzyjemności.
W jaki sposób naprawdę skutecznie usunąć dane na papierowym nośniku?
Pomijając działania drastyczne (palenie papieru) lub absurdalne (niszczenie przy pomocy agresywnej chemii) pozostaje fizyczne rozdrabnianie kartek. Aby proces był skuteczny, ale nie czasochłonny, należy pominąć wszelkie metody ręcznego niszczenia papieru (rozrywanie, cięcie przy pomocy nożyczek czy ręcznych mechanizmów).
Pozostaje niszczenie przy pomocy dedykowanych urządzeń, czyli niszczarek, a te oferują różne poziomy rozdrabniania (określane mianem poziomów bezpieczeństwa). Czym wyższy poziom – tym mniejsze drobinki uzyskamy. W przypadku niszczenia papieru poziomy te opisywane są oznaczeniami P1 – P7.
Poziomy P1 i P2 oznaczają cięcie na paski. Co prawda norma EN 15713 określa poziom P1 jako wystarczający dla dokumentacji handlowej, jednak odzyskanie danych z tak zniszczonego dokumentu nie stanowi dużego wyzwania.
Skuteczniejsze jest niszczenie na ścinki (od poziomu P3 w górę). Aby mieć pewność, że nasze dokumenty są rozdrobnione w wystarczającym stopniu, jako odpowiednie należy przyjąć poziomy P4 i wyższe. W dalszej części artykułu skupimy się na takich właśnie urządzeniach.
W przypadku niszczarek papieru zasada jest prosta: czym wyższy poziom bezpieczeństwa, tym mniej kartek będzie niszczonych jednorazowo lub cena urządzenia będzie wyższa.
Innymi słowy: urządzenia tanie, które niszczą jednorazowo dużo arkuszy, z reguły oferują niski poziom bezpieczeństwa. Urządzenia tanie, które oferują odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa, nie niszczą jednorazowo wielu arkuszy.
Warto zatem zastanowić się nad naszymi realnymi potrzebami i wybrać urządzenie, które będzie przede wszystkim skutecznie niszczyło dokumenty, a w drugiej kolejności zapewni potrzebną wydajność.
Poniżej znajdziesz nasze propozycje, zarówno dla użytkowników niszczących dokumenty okazjonalne, jak również dla tych, którzy mają pod tym względem dużo większe zapotrzebowanie.
Fellowes Powershred 6M wyróżnia się przede wszystkim obsługiwanym poziomem bezpieczeństwa (P4) oraz ilością jednorazowo niszczonych kartek (6 arkuszy papieru 70g/m2). W przypadku tak tanich urządzeń często trzeba borykać się z koniecznością wyboru: efektywne niszczenie lub odpowiednia wydajność. Fellowes 6M łączy obie te cechy w niewielkiej, kompaktowej obudowie.
Dodatkową zaletą jest możliwość niszczenia zszywek i małych spinaczy biurowych, co pozwoli zaoszczędzić czas na rozszywanie dokumentów. Fellowes 6M poradzi sobie także z kartami plastikowymi (karty kredytowe, identyfikatory).
Niewielkie rozmiary ułatwiają umiejscowienie niszczarki, a blokada Safety Lock zwiększy bezpieczeństwo dzieci i domowych zwierząt.
Kolejna propozycja z linii Powershred to nasz typ niszczarki dla małego biura: Fellowes Powershred 12C. Nasz wybór oparliśmy przede wszystkim na fakcie, że Fellowes 12C oferuje znakomity stosunek wydajności do ceny. Niszczarka ta potrafi jednorazowo pociąć nawet 12 arkuszy papieru 70g/m2, a jeden cykl niszczenia może trwać nawet 20 minut!
Druga, ogromna zaleta to gwarancja producenta, która opiewa na 2 lata dla samego urządzenia oraz 5 lat na noże tnące. Podobnie jak Powershred 6M, także ten model niszczy zszywki, małe spinacze oraz karty plastikowe. Wszystkie ścinki trafiają do kosza o pojemności 19 litrów.
Niszczarka Fellowes 79Ci to solidne urządzenie, które daje radę jednorazowo nawet 16 kartkom 70g/m2. Cykl pracy modelu 79Ci jest identyczny jak w przypadku Powershred 12C: niszczarka może pracować do 20 minut, po czym wymaga 30 minut odpoczynku. Jest to wydajność, która pozwoli na swobodne niszczenie dokumentów pochodzących nawet kilku z stanowisk.
Dzięki wytrzymałemu mechanizmowi niszczarka pozwala na niszczenie zszywek, małych spinaczy, kart kredytowych i płyt CD. Kosz o pojemności 23 litrów nie wymaga opróżniania tak częstego, jak w przypadku małych niszczarek.
Niszczarki z serii Automax to idealne rozwiązanie dla biur, gdzie niszczona jest duża ilość dokumentacji, najczęściej w sporych partiach. Model Fellowes Automax 200c pozwala co prawda na manualne niszczenie papieru (do 10 arkuszy 70g/m2), jednak pazury pokazuje dopiero w trybie automatycznym.
Podajnik tej niszczarki pozwala na umieszczenie jednorazowo do 200 arkuszy 70g/m2 i… zapomnienie o temacie. Niszczarka samodzielnie, automatycznie będzie pobierała i niszczyła kolejne arkusze, a my możemy kontynuować naszą pracę.
Duża wydajność idzie w parze z dużym koszem na ścinki. W przypadku Fellowes 200c jego pojemność to aż 32 litry.
Obsługę umili także system SilentShred, dzięki któremu niszczenie jest wyjątkowo ciche – poziom głośności to zaledwie 65dB. Sprawia to, że Automax 200c jest predestynowany do użytkowania we współdzielonych przestrzeniach biurowych (czyli tzw. open-space).