Co ważniejsze: wygoda czy zdrowie? Okazuje się, że jedno idzie w parze z drugim. Dbając o swój komfort w pracy, możesz jednocześnie minimalizować negatywne skutki długotrwałego przesiadywania przy biurku. Środkiem na łączenie przyjemnego z pożytecznym są akcesoria ergonomiczne.

Nasze stanowiska pracy nie są doskonałe. Wymiary i proporcje, brak możliwości regulacji, niewygodny kształt… Wady te odnoszą się zarówno do mebli, jak i wyposażenia komputerowego. Są jednak sposoby na to, aby praca przy biurku była wygodniejsza i co najważniejsze, dużo zdrowsza.

 

Stopy i nogi

W przypadku osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej, ważne jest zapewnienie odpowiednio wygodnego ułożenia nóg. Ważnym, a często zupełnie pomijanym aspektem, jest podparcie, zapewniające komfortową wysokość oraz kąt ułożenia stóp.

Rozwiązaniem tego problemu są podnóżki. Wiele modeli posiada regulację wysokości i/lub kąta nachylenia. Dostępne są także podnóżki w formie „kołyski”, pozwalające na pewien stopień aktywności w czasie siedzenia.

Dodatkową zaletą podnóżków są ich specjalne funkcje. Część modeli wyposażona jest w wypustki na powierzchni, dzięki którym możemy masować stopy i poprawiać w ten sposób krążenie krwi. Masaż tego typu to także doskonały sposób na chwilę relaksu i metoda na redukcję stresu.

Ciekawym rozwiązaniem jest podnóżek z możliwością ogrzewania oraz chłodzenia stóp. Jest to rozwiązanie, które docenisz zarówno w trakcie zimowych jak i letnich dni.

 

Plecy

Większość foteli biurowych najczęściej zapewnia możliwość regulacji wysokości siedziska oraz nachylenia oparcia. Jest to absolutne minimum, które jednak bardzo rzadko bywa wystarczające. W efekcie cierpią nie tylko nasze nogi, ale także plecy.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że oparcie naszego fotela nie może znajdować się w skrajnych pozycjach. Ustawienie oparcia zbyt blisko pionu skutkować będzie siedzeniem w pozycji wyprostowanej. To przełoży się na zwiększenie nacisku na kręgi i dolną część kręgosłupa. W dłuższej perspektywie nie tylko będzie to niewygodne, ale także może być przyczynkiem do powstawania zwyrodnień. Z drugiej strony ustawienie zbyt blisko poziomu wpływać będzie na ustawienie całej naszej sylwetki (w tym rąk) i niekomfortowe korzystanie z przedmiotów znajdujących się na biurku. Optymalne jest wychylenie oparcia w zakresie 95° -115°.

Drugim, równie istotnym aspektem, jest kształt oparcia. Powinien on być dopasowany do naturalnej krzywizny kręgosłupa i zapewniać podparcie odcinka lędźwiowego. Tu również fotele biurowe pozostawiają wiele do życzenia.

Sytuację możesz jednak uratować wyposażając krzesło w podpórkę pod plecy. W zależności od potrzeb będzie ona miała formę niewielkiej poduszki, lub wyprofilowanego anatomicznie stelaża z przewiewną siatką.

 

Dłonie i nadgarstki

Praca biurowa w coraz mniejszym stopniu bazuje na odręcznym pisaniu, a w coraz większej mierze skupia się na obsłudze komputera. Podstawowe akcesoria, z których korzysta większość z nas to klawiatura i myszka. Korzystanie z nich niesie jednak za sobą pewne problemy…

Klawiatura komputera w swojej klasycznej postaci nie jest przesadnie wygodnym narzędziem. Z jednej strony, wymusza nienaturalne ułożenie dłoni za sprawą swojego prostokątnego kształtu. Z drugiej wymaga pewnego wygięcia nadgarstka do góry, co jest spowodowane ułożeniem klawiatury względem powierzchni biurka.

Aby zminimalizować tę drugą wadę, użyć możesz specjalnej podkładki przed klawiaturę. Ma ona formę podłużnej poduszki, najczęściej wypełnionej miękkim w dotyku żelem. Pozwala na oparcie nadgarstków i zwiększenie wygody podczas pisania na klawiaturze.

 

Dla dłoni obsługującej myszkę przyda się dodatkowe wsparcie. Przybiera ono formę specjalnych podkładek pod mysz, wyposażonych w dodatkową poduszkę pod nadgarstek.

Jeżeli nie lubisz korzystać z podkładki, to swoje stanowisko możesz wyposażyć w samą podkładkę pod nadgarstek. Sedno jest jednak takie samo: nadgarstek oparty na takiej poduszce ulega mniejszemu zmęczeniu.

 

Szyja

Czy Twój monitor posiada regulację wysokości? Czy jest ona wystarczająca?

Jeżeli chociaż raz odpowiedziałeś „nie”, to znaczy, że na Twoim biurku powinna znaleźć się podstawa pod monitor. Podstawa taka przede wszystkim pozwoli na podniesienie monitora komputerowego względem linii wzroku. To z kolei przełoży się na zmniejszenie potrzeby garbienia się i pochylania głowy podczas korzystania z monitora, a w efekcie zmniejszy bóle okolic szyi i karku.

Drugą zaletą podstaw pod monitor są nowe możliwości aranżacji przestrzeni na biurku. Podstawy tego typu nie tylko uwalniają przestrzeń pod monitorem, ale bywają także wyposażone w dodatkowe półeczki lub szufladki. Docenią to szczególnie użytkownicy niewielkich, lub zapełnionych do granic możliwości biurek.

 

Jak widzisz akcesoria ergonomiczne to nie tylko metoda na zapobieganie urazom czy zwyrodnieniom. W znaczący sposób potrafią one podnieść komfort pracy przy biurku. Codzienna wygoda przełoży się nie tylko na zwiększoną efektywność pracy, ale przede wszystkim na lepsze samopoczucie i zadowolenie. Zarówno Twoje, jak i Twoich współpracowników.