Praca w domu daje nam określone swobody (jak chociażby pewna dowolność w dysponowaniu czasem), ale stawia przed nami także wymagania.
Aby pracować efektywnie, przede wszystkim musisz zapewnić sobie ku temu odpowiednie warunki. Nasz krótki poradnik podpowie w jaki sposób przygotować się do pracy w domu, jak podejść do organizacji czasu i w jaki sposób zadbać o Twoje dobre samopoczucie.
Ważne jest wydzielenie specjalnego miejsca, w całości przeznaczonego do pracy. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zagospodarowanie w tym celu osobnego pokoju, czy gabinetu. Czasem miejsce pracy musi być pewnego rodzaju kompromisem.
Może to być biurko, stół w jadalni czy nawet sofa. Istotne, aby każdy z domowników wiedział, jakie jest przeznaczenie tej strefy i nie ingerował w nią.
Dobrą praktyką jest także ustalenie jakiegoś znaku, który informuje pozostałych członków rodziny, że pracujemy. W większości przypadków wystarczy otwarty laptop czy włączony komputer, który jasno da do zrozumienia, że nie należy przeszkadzać.
Każdego dnia powinniśmy przepracować określoną ilość godzin. Łatwo jednak ulec pokusie i przeplatać czas pracy posiłkami, spacerem lub wyjściem na zakupy. Niestety, ta elastyczność może odbić się negatywnie nie tylko na Twojej wydajności, ale paradoksalnie także na… ilości wolnego czasu.
Osiem godzin, podzielonych na mniejsze bloki przy pomocy 30-60 minutowych przerw, może urosnąć nawet do 12-14h. Warto zatem narzucić sobie pewien rygor: nie pozwalamy rodzinie na przerywanie pracy („przecież jesteś w domu”), a przerwy robimy tylko na rzeczy konieczne.
Najważniejsze jednak jest planowanie. Musisz posiąść tę umiejętność, a następnie przekuć ją w nawyk. Każde istotne zadanie powinno być rozpisane, tak aby można było przeznaczyć na jego realizację odpowiednią ilość czasu i tym samym uniknąć niepotrzebnych niespodzianek.
To tradycyjny sposób organizowania zadań i nadal jedna z najbardziej popularnych metod planowania. Nie wymaga używania żadnych urządzeń elektronicznych i jest prosta w obsłudze. Posiada także jedną, dodatkową zaletę: dokonywanie odręcznych zapisków pozwala niektórym z nas na łatwiejsze zapamiętanie listy zadań.
Twój planer może przyjąć formę poręcznego, kieszonkowego kalendarza A7 – pozwoli Ci to mieć go zawsze pod ręką. W przypadku dużej ilości notatek warto jednak wybrać większy format.
Drugi sposób na planowanie to tablica. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Na tablicy korkowej lub magnetycznej możesz łatwo rozplanować układ zadań w tygodniu lub miesiącu, a potem korygować go w miarę postępów.
Tańsze rozwiązanie to tablica korkowa, na której fiszki z zadaniami możesz przypiąć przy pomocy pinezek:
Bardziej wszechstronne są tablice suchościeralne (po których można pisać specjalnymi markerami), kredowe (do pisania kredą lub markerami kredowymi) lub suchościeralno-magnetyczne (do których możesz przypiąć fiszki przy pomocy magnesów):
Musisz pamiętać także o starej, ale jakże prawdziwej maksymie: W zdrowym ciele zdrowy duch. Dobre samopoczucie i motywacja do pracy po części wynikają z Twojej kondycji fizycznej.
Jednak wielogodzinne siedzenie przy biurku nie należy do najzdrowszych form spędzania czasu. Co możesz zrobić?
1. Przede wszystkim: rób częste, krótkie przerwy od pracy. Co 30-60 minut wstań, rozciągnij się, pozwól odpocząć oczom.
2. Pamiętaj, żeby zawsze pod ręką mieć jakiś napój. Wodę, herbatę, kawę, yerbę. Odpowiedni poziom wody w organizmie ma ogromne znaczenie. Przydatny będzie kubek termiczny, który dłużej zachowa temperaturę Twojego ulubionego napoju:
3. Co jeszcze? W trakcie pracy dbaj o zachowanie odpowiedniej pozycji, podparcie pleców i nóg. Unikaj przeciążenia nadgarstków i mięśni karku. Pomocne w tym będą różnego rodzaju akcesoria ergonomiczne: