Kolorowanka na uspokojenie? To pomysł, który tylko z pozoru wydaje się szalony. Okazuje się bowiem, że taka forma relaksu potrafi być zaskakująco efektywna.

Jeszcze niedawno kolorowanki były kierowane głównie do dzieci i nie wymagały zbyt dużych umiejętności manualnych. Zostały jednak odkryte na nowo, a ich przydatność w terapii i rozwoju psychofizycznym została niejednokrotnie udowodniona.

 

Kolorowanki terapeutyczne

Terapia przy pomocy sztuki określana jest często mianem artterapii (z ang. art – sztuka). Kolorowanie jest tylko jedną z form, bo właściwości terapeutyczne i relaksacyjne można odnaleźć w wielu dyscyplinach artystycznych.

Może to być zarówno tworzenie dzieł literackich, granie na instrumentach lub śpiewanie, jak również pełne spektrum twórczości wizualnej. Malowanie tkanin, rzeźba, usypywanie mandali z piasku, wyszywanie… czy właśnie kolorowanie.

Kolorowanie to czynność, która nie tylko uspokaja, ale także wpływa na kreatywność. W trakcie wypełniania rysunku kolorem zaangażowane są obie półkule, a pewna powtarzalność kolorowanych motywów wymusza wynajdywanie coraz to nowych kombinacji kolorystycznych.

Kolorowanki złożone z wielu podobnych lub powtarzalnych elementów pozwalają na osiągnięcie stanu zbliżonego do medytacji. To kolejny powód na tak dużą popularność mandali.

 

Kolorowanki dla dorosłych

Kolorowanki terapeutyczne przeznaczone dla dorosłych różnią się nieco od tych kierowanych do dzieci.

Pierwsza, najbardziej zauważalna różnica, to tematyka. Ze względu na swoją neutralność i dowolność w dobieraniu kolorów, najpopularniejsze są różnego rodzaju mandale. Znaleźć możemy także wiele zeszytów z tematyką animalistyczną, florystyczną, erotyczną lub popkulturową.

Drugi aspekt, który wyróżnia kolorowanki dla dorosłych, to poziom szczegółowości. Większość ilustracji jest zbudowana z cienkich konturów, dzielących każdy kształt na wiele drobnych pól. Z jednej strony wymaga to dużej precyzji i cierpliwości. Z drugiej jednak ułatwia mieszanie kolorów i uzyskiwanie gradientów – nawet, jeżeli do kolorowania używamy flamastrów lub cienkopisów.

 

 

Kolorowanki dla dzieci

W przypadku dzieci mamy do czynienia z kolorowankami prostszymi. Pełnią one głównie funkcje rozwojowe. Pomagają w rozwijaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej i aktywują obszary mózgu odpowiedzialne za funkcje tzw. małej motoryki.

W przypadku młodszych dzieci kolorowanki są narzędziem dydaktycznym. Pomagają poznać nie tylko kolory, ale w połączeniu z inspirującą rozmową, także otaczający świat. Przedmioty czy zwierzęta, sprowadzone do podstawowych kształtów są łatwo kojarzone z jedną czy dwiema barwami. Pozwala to na sprawniejsze ułożenie pewnych pojęć i dalszą naukę.

Kolorowanka to też jeden ze sposobów na okiełznanie co bardziej aktywnych brzdąców. Pozwala na wykształcenie większej dozy cierpliwości i uspokojenie.

 

 

Czym kolorować?

Pierwsze, co przychodzi do głowy to oczywiście kredki ołówkowe. Podstawowe zestawy można kupić za zaledwie kilka złotych, a technika kolorowania pozwala na łatwiejsze uzyskiwanie przejść tonalnych.

Minusem jest jednak konieczność przerywania kolorowania na temperowanie kredek. W przypadku dużych ilustracji może to przeszkadzać, jeżeli co kilka-kilkanaście minut zmuszeni będziemy ostrzyć kredki.



Jeżeli zależy Ci na czystych i nasyconych, powtarzalnych kolorach, a na dodatek nie przepadasz za temperowaniem, to idealnym wyborem będą flamastry oraz cienkopisy.
To rozwiązanie posiada jednak drobną wadę: gdy kolorujesz na cienkim papierze, to kolory przebiją na drugą stronę. Może to przeszkadzać w przypadku kolorowanek drukowanych dwustronnie.