Laminowanie to tani i popularny sposób na ochronę dokumentów. Nasz poradnik przedstawi Ci szereg wskazówek: w jaki sposób laminować, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać.

Zacznijmy od podstaw, czyli wyboru sprzętu oraz materiałów, których będziemy używać.


Odpowiedni laminator

Każdy laminator posiada pewien zakres grubości folii, które jest w stanie obsłużyć. Dlatego przed zakupem laminatora warto zadać sobie pytanie: co będziemy najczęściej laminować? Odpowiedź na to pytanie powinna zaważyć na wyborze urządzenia. 

W zależności od rodzaju dokumentów, zapotrzebowanie na obsługę określonych grubości będzie inne. Poniżej przeczytasz o tym w jaki sposób dobierać folię do tego, co laminujemy.


Odpowiednia folia do laminowania

Podział folii do laminowania jest dwojaki. Z jednej strony folie dzielimy ze względu na rodzaj aplikacji: laminowanie na zimno, lub laminowanie na gorąco. Zdecydowanie większa popularnością cieszą się folie do laminowania na gorąco i takimi właśnie zajmiemy się w naszym tekście.

Drugi podział dotyczy powierzchni folii: wyróżniamy folie błyszczące oraz matowe. Jest to kwestia nie tylko estetyczna, ale także praktyczna. Dotyczy to głównie kart informacyjnych zawieszonych na zewnątrz. Silne słońce, padające na błyszczącą powierzchnię, może znacząco obniżyć ich czytelność.


Grubość folii dopasowana do laminatora

Grubość folii laminacyjnej określana jest w mikronach (mic, µm). 1 mikron to 0.001 mm (jedna tysięczna milimetra). Producenci w większości przypadków podają grubość frontu koszulki (np. 80 mic) lub obu części koszulki (2 x 80 mic).

Grubość folii, jakiej chcemy użyć, powinna zawierać się w zakresie grubości obsługiwanych przez nasz laminator. Zagwarantuje to odpowiednie zgrzanie folii i uzyskanie satysfakcjonującego efektu.


Grubość folii dopasowana do dokumentu

Grubość folii warto dopasować także do medium, które będziemy laminować. Generalnie warto trzymać się prostej zasady: czym większa grubość dokumentu, tym większa grubość folii.

Grubsza folia jest wskazana także w przypadku dokumentów, które będą często używane i narażone na wyginanie (menu, pomoce dydaktyczne). Poniższa tabela przedstawia popularne grubości folii oraz rodzaje dokumentów, do których można je stosować.

  dokumenty fotografie rysunki dyplomy menu zewnętrzne
karty informacyjne
80 mic        
100 mic      
125 mic    
175 mic  
250 mic



Oczywiście, powyższe zestawienie należy traktować jako luźną wskazówkę. Wszystko albowiem zależy od gramatury papieru, na jakim wydrukowany został dany dokument oraz od jego przeznaczenia. 

 

Przygotowanie stanowiska do laminowania

Zanim przystąpisz do laminowania, warto odpowiednio przygotować stanowisko. Jest to istotne szczególnie w przypadku laminowania większej ilości dokumentów. Kilka minut przeznaczonych na przygotowanie zaowocuje nie tylko łatwiejszą i przyjemniejszą pracą, ale także pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

 

Przestrzeń robocza

Tak naprawdę potrzebne są trzy strefy:

  • Miejsce na łączenie dokumentów i koszulek oraz docinanie po zalaminowaniu
  • Miejsce na przechowanie już przygotowanych koszulek, które oczekują na laminowanie
  • Miejsce na laminator, z przestrzenią przed i za laminatorem, pozwalające na swobodne operowanie dokumentami

 

Czystość

Przed rozpoczęciem pracy warto cały obszar roboczy odkurzyć lub przetrzeć wilgotną ściereczką. Zapobiegnie to przypadkowemu dostaniu się kurzu lub włosków do wnętrza laminatu oraz odkładaniu się brudu na wałkach laminatora. To łatwy sposób na podniesienie estetyki zalaminowanych dokumentów oraz metoda na przedłużenie żywotności laminatora.

 

Instrukcja laminowania krok po kroku

  1. Przygotuj dokumenty, które będziesz laminować. 

    Warto każdorazowo sprawdzać, czy na dokumencie nie pozostały zszywki lub spinacz. Ich pozostawienie nie tylko wpłynie na efekt laminowania, ale może także uszkodzić wałki laminatora.


  2. Przygotuj odpowiednią ilość koszulek. Zadbaj o to, aby rozmiary koszulek były możliwie zbliżone do rozmiarów laminowanych dokumentów.

  3. Dokumenty umieszczaj w koszulkach w taki sposób, aby zachować minimum 3-5mm marginesu. 

    Jeżeli dokument jest wyraźnie mniejszy niż koszulka, staraj się umieścić go w rogu koszulki. Ułatwi to późniejsze wycięcie (2 z 4 krawędzi będą już gotowe i co najważniejsze: będą idealnie równe).


  4. Wygładź koszulkę, aby wypchnąć z niej wszelkie bąble powietrza i wyrównać jej powierzchnię. W ten sposób unikniesz także możliwości, że w trakcie laminowania podwiną się narożniki.

  5. Włącz laminator i odczekaj, aż osiągnie temperaturę roboczą. Najczęściej jest to sygnalizowane odpowiednią diodą.

  6. Powoli wsuń koszulkę z dokumentem do szczeliny laminatora
    • Koszulkę wsuwaj zawsze stroną ze zgrzewem
    • Staraj się wsuwać koszulkę prostopadle do szczeliny

  7. Po zalaminowaniu poczekaj 1-2 minuty na całkowite ostygnięcie dokumentu.

  8. Jeżeli jest taka potrzeba, dotnij folię do rozmiaru dokumentu, zachowując równomierny margines 3-5mm dookoła całości.

  9. Ostre rogi zaokrąglij nożyczkami lub dziurkaczem narożnym. Zapobiegnie to rozwarstwianiu i sprawi, że dokument będzie bezpieczniejszy w użyciu. Jest to istotne szczególnie w przypadku pomocy dydaktycznych, z których korzystać będą małe dzieci.