Nowoczesne markery z prostych pisaków, służących do kreślenia po papierze i plastiku, przekształciły się w zadziwiająco uniwersalne narzędzie.
Potrzeba oznaczania i opisywania (a także zdobienia) bardzo zróżnicowanych przedmiotów, to codzienność w wielu branżach. Specjalistyczne markery, świetnie radzące sobie z trudnymi, często nietypowymi powierzchniami, znajdują swoje zastosowanie także w domu. Jakie? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego zestawienia.
Bardzo popularne w branży gastronomicznej są markery służące do pisania po szkle. Umożliwia to tworzenie efektownych ozdób oraz estetycznego menu w barach i restauracjach. W przypadku częstej zmiany napisów odpowiednie są markery kredowe. Pozostawiają wyraźny ślad, ale ich usunięcie nie nastręcza problemów – wystarczy wilgotna ściereczka.
Markery olejowe służą z kolei do kreślenia trwałych, dużo trudniejszych do usunięcia linii.
Markery do tkanin to nie tylko dyskretny sposób na oznaczanie tekstyliów. To także genialny sposób na tworzenie unikatowych zdobień na tkaninach. Jedyny w swoim rodzaju t-shirt? Poduszki, jakich nie kupisz w żadnym sklepie? Wyjątkowe zasłony? Możliwości są prawie nieograniczone.
Markery do tkanin pozwalają na zdobienie większości rodzajów tekstyliów w trwały sposób – wystarczy utrwalenie przy pomocy żelazka.
Dostępne są także markery, których farba jest odporna na gotowanie:
Podobnie jak w przypadku markerów do tkanin, także tutaj otrzymujemy narzędzie, które pozwoli nam na kreatywne szaleństwo. Spersonalizowany kubek jako prezent, doniczki dopasowane do wystroju pokoju czy zmiana charakteru porcelanowej figurki. To wszystko jest osiągalne dzięki markerom, które świetnie radzą sobie z pisaniem po śliskim i wymagającym szkliwie.
Kiedy nasze dzieło zostanie ukończone wystarczy wypalić je w piekarniku, aby utrwalić farbę i uczynić ją odporną na zmywanie w zmywarce.
Fugi to materiał niewdzięczny do renowacji. Jeżeli czyszczenie nie pomaga w odzyskaniu dawnej barwy, najczęściej jedynym rozwiązaniem jest żmudna wymiana fug.
Na ratunek przychodzą w tym momencie specjalne markery do fug. Pozwalają one na ich odświeżenie i znaczące podniesienie estetyki. Czyste fugi wystarczy pomalować markerem i odczekać aż farba w pełni wyschnie. Uzyskana powierzchnia jest odporna na działanie wody i rozmywanie.
Rodzaj markerów, które najczęściej znajdują swoje zastosowanie w gabinetach lekarskich oraz szpitalach. Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wykonania oznaczeń na skórze pacjenta, tam świetnie sprawdzi się marker nie tylko trwały, ale także przetestowany dermatologicznie.
Usunięcie oznaczeń odbywa się poprzez przetarcie skóry alkoholem etylowym.
Marker o bardzo wąskim zastosowaniu – dedykowany do oznaczania powierzchnie gumowych. Świetnie sprawdzi się np. do oznaczania opon podczas sezonowej wymiany.
Kolejny z markerów, który swoje miejsce znalazł przede wszystkim w klinikach oraz szpitalach. Marker ze specjalną farbą, służący do opisywania klisz rentgenowskich. Można go także używać do opisywania negatywów fotograficznych lub slajdów.
Doskonały sposób na dyskretne i niewidoczne znakowanie wartościowych przedmiotów. Marker, piszący farbą widoczną tylko w świetle ultrafioletowym, sprawdzi się na przykład jako sposób oznakowania roweru. Specjalny skład farby sprawia, że marker może służyć do oznaczania prawie wszystkich powierzchni.
Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba opisania chłodzonych przedmiotów, swoje zastosowanie znajdą dedykowane do tego markery. Bez znaczenia, czy będzie to danie umieszczone w zamrażalniku, czy produkty w chłodni. Unikatowa, szybkoschnąca farba jest odporna na działanie niskich temperatur, nawet do -25ºC.
Uszkodzone meble? Panele lub deski podłogowe? Schody? Z pomocą przychodzą markery do maskowania uszkodzeń. Szeroka paleta kolorów pomaga w dopasowaniu barwy do rysunku drewna. Tusz jest wodoodporny, zatem nie musimy martwić się o mycie powierzchni, które zostały poddane tego typu renowacji.
Specyficzny rodzaj markerów, przeznaczony do pisania po powierzchniach bardzo szorstkich. Surowe, nieheblowane drewno, zardzewiały lub mocno zabrudzony metal czy zniszczony kamień lub cegła – tutaj tradycyjne markery raczej sobie nie poradzą.
Markery przemysłowe zamiast farby, jako środka piszącego używają gęstej, mocno kryjącej pasty. Jest ona odporna na blaknięcie i wyjątkowo trwała. Dodatkową zaletą jest możliwość oznaczania powierzchni zanurzonych pod wodą (o ile są wystarczająco czyste).