Dobrze oświetlone biurko nie tylko poprawia samopoczucie, ale znacząco podnosi efektywność. W jaki sposób odpowiednio oświetlić nasze miejsce pracy i nauki?

Wbrew pozorom prawidłowe oświetlenie biurka można osiągnąć stosunkowo łatwo. Wystarczy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami oraz wybrać odpowiednią lampkę biurkową. Nasz poradnik wskaże CI szczególnie istotne aspekty przygotowania Twojego stanowiska oraz podpowie na co zwrócić uwagę wybierając lampkę na biurko.

 

Zacznijmy od dobrych praktyk.

 

Dwa źródła światła

To absolutna podstawa: biurko nie powinno być oświetlone jedynie przy pomocy lampki biurkowej. Ważne, aby tłem dla mocniejszego, skoncentrowanego światła lampki było drugie, bardziej ogólne źródło.

W trakcie dnia będzie to oświetlenie słoneczne, przedostające się do pokoju przez okno. Gdy to jednak nie wystarczy, to należy wspomóc się górnym, rozproszonym oświetleniem pokoju. Zmniejszy ono kontrast między intensywnym światłem pochodzącym z lampki, a ciemniejszym tłem i w ten sposób zmniejszy zmęczenie oczu.

 

Miejsce lampki na biurku

Stara i sprawdzona reguła stanowi, że lampkę zawsze umieszczamy po przeciwnej stronie od naszej dominującej ręki. Czyli odpowiednio: dla osób praworęcznych lampkę ustawiamy po lewej stronie biurka, a dla leworęcznych lampka zostanie umieszczona po stronie prawej.

W ten sposób minimalizujemy możliwość przesłaniania strumienia światła przez naszą aktywną dłoń. Ma to szczególnie duże znaczenie w trakcie pisania.

 

Światło o odpowiednich parametrach

Dla odpowiedniego komfortu pracy istotny jest charakter światła: jego natężenie oraz barwa.

 

Barwa światła, czyli jego temperatura

Określenie „temperatura barwowa” światła odnosi się do koloru światła. Tradycyjnie temperaturę światła określa skala Kelvina. W bardzo dużym uproszczeniu: czym większa wartość, tym większy udział barwy niebieskiej, a mniejszy czerwonej. Zatem wraz ze wzrostem na skali światło z ciepłego przechodzi w neutralne, a następnie w chłodne (niebieskie).

Przykładowe wartości dla porównania:

  • 1800 K – światło świeczki
  • 2700 K – klasyczna żarówka
  • 3000 K – wschód i zachód słońca
  • 3300 – 4000K – barwa neutralna
  • 6500 K – barwa dzienna (zimna)
  • 10 000 – 15 000 K – czyste, niebieskie niebo
  • 28 000 – 30 000 K – błyskawica

Optymalna barwa światła do pracy, to barwa światła dziennego. Zatem nasza lampa biurowa powinna świecić światłem o temperaturze barwowej między 6000 a 6500 Kelvinów. Jest to światło pozwalające na zachowanie odpowiedniego poziomu koncentracji.

Światło o temperaturze niższej (np. 3000 Kelvinów) może być użyte jako oświetlenie uzupełniające w pomieszczeniu. Światło takie jest przeznaczone nie tyle do pracy, co do relaksu.


Natężenie światła

Poza odpowiednią temperaturą barwową, światło z naszej lampki musi być także odpowiednio intensywne. Oznacza to, że nie powinno być zbyt ciemne, ale należy także unikać światła o zbyt dużej jasności.

Prawidłowe natężenie uzyskamy poprzez ustawienie lampy tak, aby źródło światła znajdowało się w odległości ok. 35 cm od blatu biurka.

Samo źródło światła (żarówka, świetlówka, LED) powinno emitować strumień o natężeniu ok. 100 lumenów (co da jasność na poziomie 400-500 luxów).

Oczywiście w przypadku źródła światła o większym natężeniu możemy odpowiednio zwiększyć wysokość głowicy z żarówką, tak aby zredukować jasność. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że wiele nowoczesnych lamp biurkowych posiada regulację natężenia światła (od 2 do 10 poziomów, w zależności od modelu). Dlatego podczas zakupu dobrym pomysłem będzie wybranie lampy, która taką regulację posiada.

A skoro już przy wyborze lampy jesteśmy, to omówmy najważniejsze cechy, jakimi odznacza się dobra lampa na biurko.

 

Wygodne użytkowanie

Lampa, podobnie jak każde inne urządzenie, poza spełnianiem swojej funkcji, powinna być łatwa i wygodna w obsłudze.

 

Stabilna podstawa

Lampy biurkowe dzielą się na dwa rodzaje: montowane przy krawędzi biurka, oraz wolnostojące. Te pierwsze z reguły zaczepia się przy pomocy klipu lub imadełka. Jeżeli są mocno przykręcone, to nie sposób odmówić im stabilności. W przypadku lamp wolnostojących wybieraj takie, których podstawa zapobiega przypadkowemu przewróceniu lampy. Musi być odpowiednio szeroka i/lub ciężka, tak aby zrekompensować nie tylko wagę ramienia oraz głowicy, ale także zapobiegać wywróceniu.

 

Regulowane ramię

Lampa bez ramienia (albo z ramieniem o stałym kształcie) utrudnia regulację natężenia oraz skupienia światła. Jedyna możliwość, jaka nam zostaje, to przesuwanie lampy. Jest to rozwiązanie niestety jest bardzo ograniczające.

Warto postawić na lampę z długim ramieniem, które jest albo giętkie, albo regulowane w 2 płaszczyznach (np. nachylenie ramienia oraz obrót głowicy). Ułatwi to ustawienie lampy w sposób, który zapewni odpowiednie oświetlenie naszego stanowiska pracy.

 

Długi kabel

Przewód naszej lampy musi być na tyle długi, aby nie tylko sięgnąć do najbliższego gniazdka, ale także umożliwić przesuwanie lampy w razie potrzeby. Optymalna długość to 1.5 – 3m. W przypadku lampy z krótszym przewodem będziemy skazani na posłużenie się przedłużaczem.

 

Łatwo dostępny włącznik oraz regulacja natężenia i barwy światła

Jeżeli podstawa naszej lampy będzie przesłonięta przez inne przedmioty, to dobrym wyborem będzie lampa z włącznikiem i regulacją umieszczoną na głowicy. Dzięki takiej aranżacji kontrolek, nie będzie stanowiło problemu szybkie włączenie lub wyłączenie lampy.

 

Energooszczędność

Lampa, która zużywa mniej energii elektrycznej, to oszczędność zarówno środowiska, jak również pieniędzy. Zamiast klasycznej żarówki żarnikowej zdecyduj się na świetlówki, lub jeszcze lepiej: lampy LED.

Poza oszczędnością energii charakteryzują się one także dużą żywotnością (nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy godzin). W sprzedaży są dostępne lampy biurkowe z wymiennym źródłem światła (gdzie mocujemy standardową żarówkę LED) a także takie z wbudowanymi diodami LED.

 

Bezpieczeństwo

Na rynku nie brakuje bardzo tanich lamp niewiadomego pochodzenia. W wielu przypadkach jakość wykonania jest wątpliwa, a to z kolei nie wróży dobrze jeżeli chodzi o bezpieczeństwo.

Zadbaj o to, żeby zakupiona lampa posiadała wszystkie wymagane prawem certyfikaty oraz była wykonana z solidnych materiałów oraz dokładnie spasowana. Pamiętaj: lampka to urządzenie elektryczne.

 

Dodatkowe funkcje lamp biurowych

Hub USB

Jeżeli pod biurkiem lub na nim znajduje się komputer, to zaraz za nim pojawia się gąszcz kabli USB. Lampka z wbudowanym hubem pozwoli na ich uporządkowanie, a także ułatwi szybkie podłączanie dodatkowych urządzeń (np. pendrive lub dysku przenośnego).


Głośnik USB lub bluetooth

Ciekawym rozwiązaniem są lampy z wbudowanym w podstawę głośnikiem. W niektórych przypadkach jest to głośnik komputerowy, który możemy podłączyć przez USB. Jednak zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem są głośniki bluetooth, które pozwalają na bezprzewodowe przekazywanie sygnału np. ze smartfona.Bardziej zaawansowane modele są wyposażone także we wbudowany odtwarzacz Mp3, łącznie z panelem sterującym i czytnikiem kart SD.

 

Ładowarka indukcyjna

Bardzo popularne rozwiązanie to wbudowana w podstawę lampy ładowarka indukcyjna. Ma trzy zalety: 

  • oszczędza miejsce na biurku (nie potrzebujemy przestrzeni na ładowarkę) 
  • stanowi naturalne miejsce dla naszego telefonu, smartwatcha lub słuchawek
  • eliminuje potrzebę  zakupu dwóch osobnych urządzeń

 

Zegar i termometr

Kolejny sposób na rozszerzenie funkcjonalności poczciwej lampy to wbudowany zegar (pokazujący także datę) oraz termometr, dzięki któremu szybko sprawdzimy aktualną temperaturę naszego pomieszczenia. 

 

Piórnik

Lampy dedykowane na dziecięce biurka mogą być wyposażone w piórnik na przybory piśmiennicze lub wbudowany w podstawę kubek/organizer. Takie połączenie to kolejny sposób na zaoszczędzenie cennej przestrzeni na biurku.

 

Ozdoba

Należy pamiętać, że Twoja lampka powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także… ładna. Wybierz model, który będzie dopasowany do wystroju biura lub pokoju. Taki, który będzie w Twoim ulubionym kolorze. Taki, który sam w sobie będzie stanowić najciekawszą część biurka. Przede wszystkim: wybierz taką lampę, która będzie się podobać Tobie.