Z czym kojarzy się marka Casio? Części z nas na pewno z zegarkami elektronicznymi czy popularnymi keyboardami muzycznymi. Inni na dźwięk tej nazwy spojrzą na leżący pod ręką kalkulator. Casio jest jednak firmą dużo większą niż mogłoby się wydawać…

Skromne początki

W 1946 roku Tadao Kashio założył swoją pierwszą firmę – Kasio Seisakujo. 29-letni wynalazca na początku skupił się na wytwarzaniu części do mikroskopów, jednak jego ambicje były dużo większe. Pośród interesujących nowości, którymi młody Tadao chciał podbić rynek, niespodziewany sukces odniosła fajka Yubiwa. Osobliwe połączenie pierścionka z fajką pozwalało na wypalenie papierosa do końca (co trudno zrobić trzymając go w palcach). W powojennej Japonii tytoń był drogi, toteż wynalazek sprzedawał się jak świeże bułeczki.

Po pewnym czasie do firmy dołączył młodszy brat Tadao – Tashio Kashio, który dotychczas był technikiem telefonicznym. Pieniądze zarobione na sprzedaży fajki Yubiwa znalazły zastosowanie, kiedy bracia w 1949 roku odwiedzili wystawę, na której zaprezentowany był mechaniczny kalkulator. Zapadła decyzja o stworzeniu czegoś nowocześniejszego – kalkulatora w pełni elektrycznego.

Do firmy dołączyli także dwa pozostali bracia Kashio: Yukio i Kazuo. Rozpoczęły się intensywne prace nad produktem, który miał zdefiniować przyszłość firmy…

Pierwszy sukces

Po 6 latach pracy nad nowatorską maszyną liczącą, bracia doszli do wniosku, że cały projekt należy przeprojektować i skorzystać z najnowszych zdobyczy techniki – elektrycznych przełączników. Rok później (1954) gotowy był działający prototyp.

W 1957 roku firma zmieniła nazwę na Casio Computer Company i zaprezentowała maszynę liczącą Casio 14-A. Jej nazwa nawiązywała do ilości cyfr, jakie prezentował panel. Był to pierwszy „kompaktowy kalkulator elektryczny” – pomimo tego, że był wielkości biurka i ważył 140kg. Kalkulator pozwalał na sumowanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Do dziś zachowały się jedynie 4 egzemplarze.

Casio 14-A

Przełomowe produkty

Casio 001 - 1965

Pierwszy stołowy, tranzystorowy kalkulator z pamięcią. Kalkulator ten stanowił ogromny skok technologiczny w stosunku do swoich poprzedników.


Casio Mini - 1972

Pierwszy przenośny kalkulator był prawdziwym hitem. Casio sprzedało ponad 10 milionów sztuk, nawet pomimo wysokiej ceny. Ówczesne 100 dolarów po przeliczeniu daje dzisiaj… ponad 3000zł.

Casio Mini

Źródło fotografii: Flickr/Joe Haupt, zmodyfikowany, CC BY 2.0

 

Casiotron - 1974

Pierwszy zegarek elektroniczny marki Casio. Poza wyświetlaniem godziny wskazywał także dzień tygodnia.

 

Casio Casiotone CT-201 - 1980

Pierwszy keyboard elektroniczny Casio. Urządzenie powstałe z powodu zamiłowania Tadao Kashio do muzyki. Casiotone zapoczątkował całą gamę elektronicznych instrumentów muzycznych (m.in. gitar czy saksofonów).

Casiotone CT-201

Źródło: Wikimedia Commons / Kurisuu Clusternote, zmodyfikowany, CC BY-SA 3.0

 

Casio SL-800 - 1983

„Wyścig zbrojeń” w elektronice przejawiał się głównie w projektowaniu coraz mniejszych urządzeń. Kalkulatory nie stanowiły tutaj wyjątku. W 1983 roku Casio pokazało swoim konkurentom miejsce w szeregu, wypuszczając na rynek Casio SL-800. Kalkulator wielkości karty kredytowej, gruby na 0.8mm nie pozostawiał wątpliwości, kto wygrał te zmagania. Na dodatek był on zasilany ogniwem słonecznym, co dodatkowo podkreślało zaawansowanie technologiczne Casio.


Model ten zapoczątkował całą linię miniaturowych kalkulatorów (poniżej SL-750 z 1985 roku).

Casio SL-750

Źródło: Wikimedia Commons / TopGear-V12, zmodyfikowany, CC BY-SA 4.0

 

Casio G-Shock - 1983

Pierwszy model z linii super wytrzymałych zegarków Casio. Od chwili debiutu na całym świecie sprzedanych zostało ponad 95 milionów sztuk. Skupienie się na wytrzymałości zaowocowało opracowaniem bardzo rygorystycznego systemu testów.

Aktualnie Casio testuje zegarki na 183 sposoby. Sprawdzane są między innymi: skutki kontaktu z potem, działanie po zanurzeniu w błocie i wodzie, testowane jest działanie przycisków pod wodą o dużym ciśnieniu, wpływ promieni UV, uderzenia, upadek z dużej wysokości, porażenie prądem, przeciążenia, wibracje o dużej częstotliwości, wstrząsy, oddziaływanie na materiały ubrań, ogrzewanie…

Casio G-Shock

Źródło: Wikimedia Commons / Kurisuu Clusternote, zmodyfikowany, CC BY-SA 3.0

 

Casio fx-7000G - 1985

Pierwszy kalkulator z wykresami funkcji matematycznych. Po dzień dzisiejszy kalkulatory naukowe bazują na wyglądzie przedstawionego wtedy modelu.

Casio fx-7000G

 

Casio F91W - 1989

Na rynek trafił kultowy zegarek, znany także w Polsce. Charakterystyczny, prosty design od czasu swojego debiutu nieco stracił na świeżości, jednak w ostatnich latach (głównie dzięki modzie na stylistykę lat 90) ponownie cieszy się popularnością.

Casio F91W

Źródło: Wikimedia Commons / NotFromUtrecht, zmodyfikowany, CC BY-SA 3.0

 

Ciekawostki

O sukcesie firmy Casio może świadczyć ilość sprzedanych kalkulatorów. Licząc od daty powstania firmy, łączna wielkość sprzedaży na całym świecie zmieniała się bardzo szybko:

  • 1972 – 1 milion kalkulatorów
  • 1974 – 10 milionów kalkulatorów
  • 1980 – 100 milionów
  • 2006 – 1000 milionów (miliard)

 

W 2015 roku, na 50 rocznicę debiutu modelu 001 Casio zaprezentowało kalkulator premium – Casio S100. Sprzedawany w wyjątkowym opakowaniu kalkulator nie należy do najtańszych.  Jego cena to ponad 300 dolarów (ponad 1200zł).

W 2017 roku Casio uzyskało obrót na poziomie 2,8 miliardów dolarów. Choć firma w swojej ofercie posiada ogromną gamę urządzeń elektronicznych, to 85% sprzedaży stanowiły urządzenia konsumenckie (zegarki - 50% całości obrotów firmy, kalkulatory, słowniki elektroniczne, instrumenty muzyczne, kamery cyfrowe, smartwatche, drukarki etykiet). Sprzęt do zastosowań profesjonalnych to jedynie 12% obrotu. W tej kategorii znaleźć możemy podręczne terminale, kasy fiskalne, projektory i komputery. Pozostałe 3% to działalność związana z tworzeniem m. in. form do odlewu tworzyw sztucznych.Pomimo działalności na całym świecie 1/3 całej sprzedaży została wypracowana w ojczyźnie Casio – Japonii. 

Casio w ofercie Atakto

Wysoka jakość, modny design i wysoka funkcjonalność – tak najkrócej można scharakteryzować kalkulatory Casio. W Atakto znajdziecie Państwo kilkadziesiąt modeli o różnym zastosowaniu: