Sharpie w Stanach Zjednoczonych to synonim markera. Dlaczego ta marka zdobyła sobie aż taką popularność? Co wyróżnia Sharpie na tle konkurencji?
Marka Sharpie ma już ponad 50 lat. Pierwsze markery Sharpie pojawiły się na rynku już w 1967 roku. Tym, co wyróżniło Sharpie i pozwoliło na odniesienie sukcesu, był dość prosty pomysł. Producent markerów Sharpie – firma Sanford Ink – postanowiła nadać pisakom kształt zbliżony do pióra wiecznego. Smukły korpus i skuwka z klipem wyróżniało markery Sharpie na tle konkurencji. Dzisiaj to standard, mało kto jednak wie, że to właśnie markery Sharpie jako pierwsze przyjęły taki kształt.
Markery Sharpie wyróżniają się kombinacją kilku cech, takich jak szeroka paleta kolorów, uniwersalność użycia oraz wysoka jakość tuszu.
Markery Sharpie dostępne są w zestawach zawierających nawet kilkadziesiąt kolorów. Sprawia to, że rysowanie i kolorowanie jest łatwiejsze. Duża paleta barw pozwala na większą kreatywną swobodę.
Markery Sharpie występują w różnych wariantach, z końcówkami o zróżnicowanym kształcie i kreślącymi linie o rozmaitej szerokości. Tym, co wspólne dla wszystkich końcówek jest możliwość pisania po zróżnicowanych powierzchniach i kreślenie wyraźnych, czystych linii.
Permanentne markery Sharpie potrafią pisać na bardzo szerokiej gamie powierzchni i materiałów. Począwszy od papieru i kartonu, poprzez plastik, ceramikę oraz szkło, po metal, drewno i porowate materiały, takie jak tkaniny, cegła lub kamień.
Markery Sharpie w permanentnej wersji piszą tuszem, który jest niezmywalny wodą i przez długi czas zachowuje intensywność koloru. Należy także wspomnieć, że nie rozlewa się on w trakcie pisania, co pozwala na zachowanie precyzji i wysokiej estetyki.
A co, gdy „popiszemy się” i zaistnieje potrzeba usunięcia śladu po markerze?
W większości przypadków najprostsze będzie użycie acetonu lub różnego rodzaju środków zawierających alkohol (może to być np. żel do dezynfekcji rąk lub nawet dezodorant). Do usuwania można używać alkoholu izopropylowego lub etylowego. Przed zastosowaniem warto jednak wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni i ewentualne reakcje, na jaką będzie ona narażona (np. matowienie plastików).
Świeżo naniesiony tusz można przemalować także markerem do tablic suchościeralnych. Zawiera on rozpuszczalniki, które mogą rozpuścić tusz markera Sharpie. Zaraz po zaaplikowaniu należy oba tusze zetrzeć miękką ściereczką.
Alternatywne metody to użycie „magicznej gąbki” lub czyszczenie parą. Dotyczy to jednak raczej twardych materiałów.
Markery Sharpie w domu mogą posłużyć nie tylko do typowych prac plastycznych (jak rysowanie i kolorowanie na papierze). Markery te sprawdzą się świetnie jako narzędzie dekoracyjne. Wyjątkowe poszewki na poduszki, zasłony? To jak najbardziej możliwe! Markery Sharpie sprawdzą się także jako sposób na urozmaicenie garderoby. Od dużych ilustracji na t-shirtach, po małe ozdoby na jeansach.
Markery Sharpie, z uwagi na szeroką gamę kolorów i wysoką jakość, są świetną alternatywą dla klasycznych flamastrów. Pozwalają nie tylko na efektywne, szybkie kolorowanie ale także na kreślenie precyzyjnych linii (co może się przydać także poza zajęciami plastycznymi). Czytelne, kolorowe rysunki techniczne lub figury geometryczne i wykresy na matematyce? Markery Sharpie udowadniają swoją przydatność niezależnie od wieku użytkownika!
Kolor to ważne narzędzie nie tylko w pracy projektantów i grafików. Precyzyjna, czytelna komunikacja przyda się tak samo w dziale marketingu, handlowym czy księgowości. Kolory pozwalają na zarówno na podkreślenie istotnych informacji, jak również uniknięcie nudy!
Nie tylko dedykowane markery z serii Magnum i Professional, ale także delikatniejsze Sharpie Fine, sprawdzą się znakomicie jako narzędzie do szybkiego i trwałego opisywania oraz oznaczania. Każdy profesjonalista wie, że warto mieć pod ręką zestaw dobrych (najlepiej wielokolorowych) markerów!
Od pojedynczych markerów po całe, wielokolorowe zestawy. Przekonaj się o jakości i wschechstronności markerów Sharpie: