Niszczarka dokumentów to widok coraz częstszy nie tylko w biurze, ale także w domu. Takie urządzenie to niewielki wydatek, który potrafi w znaczący sposób zaprocentować.
Jeżeli kiedykolwiek zadałeś sobie takie pytanie, to prawdopodobnie znasz już odpowiedź. Niszczarka rzadko pojawia się na liście niezbędnych w domu urządzeń. Jednak jej brak często nastręcza problemów, o których możemy nawet nie mieć pojęcia.
Dokumenty, które zawierają wrażliwe dane, nie powinny być po prostu wyrzucane do kosza. Z kolei ich manualne niszczenie (poprzez rozrywanie) nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Z lektury naszego artykułu dowiesz się, jakie korzyści uzyskasz dzięki używaniu niszczarki. Prezentujemy także 5 modeli, które warto rozważyć, wybierając urządzenie tego typu.
Oszczędność czasu
Ręczne niszczenie dokumentów, wydruków czy odręcznych notatek to zadanie dosyć niewdzięczne. Rozrywanie arkuszy papieru zajmuje mnóstwo czasu i bywa zajęciem nie tylko żmudnym, ale także męczącym.
Używając do tego celu niszczarki pomijamy cały proces „szatkowania” i nasz cenny czas możemy przeznaczyć na ciekawsze i przyjemniejsze zajęcia. Np. delektowanie się kubkiem ulubionej kawy :)
Większe bezpieczeństwo
Korespondencja z banku, dokumenty pracownicze czy nawet stare faktury. Są to w większości informacje, którymi nie chcemy dzielić się z obcymi nam ludźmi.
W przypadku ręcznego niszczenia tego typu dokumentów, nie jesteśmy w stanie zagwarantować odpowiednio wysokiego stopnia bezpieczeństwa. Skrawki papieru często będą zawierać pełne (często wrażliwe) dane. Również ich powtórne połączenie będzie ułatwione, ze względu na nieregularny kształt.
Ułatwienie segregacji odpadów
Do kosza niszczarki trafia w większości tylko papier. Opróżnienie go do osobnego worka ułatwia segregowanie śmieci. Jest to nie tylko praktyczne, ale także ekologiczne rozwiązanie na utylizację zbędnych lub przeterminowanych dokumentów.
Wymiary
Niszczarka użytkowana w domu nie musi (a czasem wręcz nie powinna) znajdować się non-stop pod ręką. Najczęściej umiejscowimy ją w wolnej przestrzeni w okolicach biurka, lub też każdorazowo będzie chowana w dedykowanej szafce. Stąd też preferowane będzie urządzenie możliwie kompaktowe, o niewielkim module roboczym oraz koszu.
Ułatwi to nam ukrycie (potencjalnie niebezpiecznego) urządzenia przed rączkami ciekawskich dzieci, a także ograniczenie kurzenia się niszczarki.
Cena
Z uwagi na fakt, że niszczarka w domu nie jest sprzętem używanym na co dzień, musimy założyć, że jej cena powinna być stosunkowo niska. Nie musi stanowić istotnego wydatku w domowym budżecie, bo i jej wykorzystanie będzie umiarkowane.
Nie należy jednak popadać w skrajność. Niszczarki „no name” lub oferowane w marketach – często w cenie poniżej 100zł – rzadko stanowią optymalny wybór. Nie brakuje urządzeń pozbawionych kosza (sprzedawany jest sam moduł niszczący). Nieświadomie rezygnujemy wtedy z części zalet niszczarki (o tym poniżej). Warto zwrócić także uwagę na gwarancję, jakiej udzielają producenci lub sprzedawcy takich urządzeń.
Nasza propozycja to trzymanie się niszczarek markowych, wyprodukowanych przez firmy wyspecjalizowane w tworzeniu takich maszyn. Na polskim rynku wybór jest aktualnie tak bogaty, że bez trudu znajdziemy ekonomiczną, ale jednocześnie dobrej jakości niszczarkę.
Ilość i częstotliwość niszczenia dokumentów
Jeżeli zbędnych wydruków i notatek pozbywamy się regularnie – wtedy wystarczy nam mniej wydajna niszczarka, która jednocześnie jest w stanie pociąć mniejszą ilość arkuszy. Jeżeli porządków w dokumentacji dokonujemy rzadziej, wtedy warto pomyśleć o urządzeniu nieco „mocniejszym”.
Odpowiednio wydajny sprzęt znacząco skróci czas, jaki poświęcimy na niszczenie sporej ilości arkuszy papieru.
Gwarancja
Tu nie ma tajemnic: czym dłuższa gwarancja, tym lepiej. W przypadku niszczarek producenci najczęściej udzielają osobnej gwarancji na samo urządzenie, a osobnej na noże tnące. Należy zwracać uwagę na obie wartości – jest to niejako wyznacznik jakości i niezawodności.
Zalety:
Wady:
Zalety:
Wady:
Zalety:
Wady:
Zalety:
Zalety:
Wady:
Jeżeli zależy nam na urządzeniu stylowym, ale także odpowiednio wydajnym, wtedy warto wybrać starszego brata opisywanej niszczarki. Model Rexel Style 2101944EU, niszczy jednorazowo do 7 arkuszy papieru i posiada kosz o pojemności 12 L.