Prędzej czy później przychodzi moment, kiedy nożyczki nie wystarczają. Konieczność szybkiego i równego przycięcia większej ilości kartek zmusza nas do zakupu dedykowanego urządzenia. Pytanie brzmi: co wybrać?

Nasz krótki artykuł przybliży Ci sposób działania gilotyn i trymerów do papieru oraz omówi kluczowe różnice między nimi. Podpowiemy też, które urządzenia warto wybrać spośród gąszcza produktów.

 

Jak działa gilotyna?

W dużym uproszczeniu każda gilotyna biurowa działa podobnie jak nożyce. Ostrze tnące zbiega się z krawędzią blatu roboczego – cięcie przebiega płynnie między dwiema powierzchniami tnącymi. W zależności od ostrości i twardości ostrza, a także użytej siły, przeciąć można jednorazowo inną ilość arkuszy. Oczywiście nie bez znaczenia jest także sztywność i gramatura ciętego papieru – czym większe, tym mniej arkuszy będziemy w stanie przeciąć przy jednym cięciu.

Gilotyna do papieru

 

Jak działa trymer?

Cięcie papieru trymerem przypomina cięcie przy pomocy noża. Ostrze, zamontowane na ruchomej głowicy, przesuwa się wzdłuż arkusza papieru, dzieląc go na dwie części. Z uwagi na małą szerokość ostrza, jak i siłę jakiej można użyć w trakcie cięcia, jednocześnie przeciąć można zaledwie kilka arkuszy papieru.

Trymer do papieru


Trymer posiada jednak dwie przewagi nad gilotyną.

FORMAT
Sposób działania trymera sprawia, że dużo łatwiej stworzyć urządzenie pozwalające na cięcie dużych formatów papieru. Wystarczy trymer wydłużyć. W przypadku gilotyny powiększeniu ulega nie tylko długość ostrza, ale także powierzchnia blatu roboczego. Stąd trudno o gilotyny biurowe tnące formaty większe niż A3.

KSZTAŁT LINII CIĘCIA
Wybrane modele trymerów posiadają w zestawie kilka głowic. Różnią się one kształtem linii cięcia (prosta, falista, zyg-zag, a nawet przerywana). Możliwość zmiany głowicy z nożem znacząco zwiększa wszechstronność trymera. Nie jest on tylko prostym urządzeniem do cięcia, ale staje się narzędziem do tworzenia elementów ozdobnych.

Praktyczne różnice

  TRYMERY GILOTYNY
Maksymalna ilość jednorazowo ciętych arkuszy papieru 20 50
Maksymalny format papieru A0 A3
Typ linii cięcia Prosta
Falista
Zyg-zag
Przerywana (perforacja)
Bigowanie
Prosta
Poręczność Łatwy do schowania, np. w szafce Duży blat roboczy i waga - wymaga dedykowanej przestrzeni
Cena Od ok. 100zł Od ok. 200zł

 

Podsumowując: gilotyna sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przycięcia dużej ilości arkuszy w stosunkowo krótkim czasie.

Trymer jest świetnym wyborem, jeżeli nie mamy potrzeby masowego cięcia papieru i nie chcemy przeznaczać osobnej przestrzeni na takie urządzenie. Świetnie sprawdzi się także w przygotowaniu materiałów do prac craftowych (scrapbooking, decoupage).

Jaki trymer wybrać?

Jeżeli z trymera zamierzamy korzystać naprawdę sporadycznie, to doskonałym wyborem będzie kompaktowy i tani model. Trymer TA46 marki Argo to lekki trymer, pozwalający na cięcie jednorazowo do 8 arkuszy papieru. Niewielkie rozmiary (33 x 16cm) sprawią, że z łatwością go schowamy kiedy nie będzie potrzebny.

Trymer A4 8k Argo TA46
 • 117,96 zł 95,90 zł netto
 • Promocja 96,73 zł / szt 78,64 zł netto
Do ulubionych

 

Jeżeli zależy nam nie tylko na niewielkich rozmiarach, ale także na designie, wtedy warto rozważyć trymery z linii ColorID marki Dahle. Modne kolory (błękitny, różowy, zielony, pomarańczowy, fioletowy) z łatwością dopasujemy do pozostałych sprzętów i wyposażenia biura.

Trymer A4 8k błękitny Dahle 507 Color Id
 • 252,22 zł 205,06 zł netto
 • Promocja 206,82 zł / szt 168,15 zł netto
Do ulubionych

 

Trymer pozwalający na kreatywne szaleństwo to nieco większy wydatek – wynika to głównie z ilości dedykowanych głowic z nożami, które znajdziemy w zestawie. Interesującym wyborem jest model Dahle 505. Posiada on 4 dodatkowe głowice z nożami tnącymi w linii falistej, nieregularnej, zyg-zag oraz przerywanej (perforacja).

Trymer A4 8k Dahle 505
 • 347,09 zł 282,19 zł netto
 • Promocja 284,62 zł / szt 231,40 zł netto
Brak w magazynie
Do ulubionych

 

Urządzenie do cięcia większych rozmiarów papieru można nabyć już za niecałe 300zł. Naszym typem jest Electron A3 marki Fellowes. Za wyborem tego modelu przemawiają: 

 • solidna konstrukcja
 • blat roboczy z przydatnymi miarkami do cięcia pod kątem
 • 4 kasety z ostrzami (linia prosta, falowana, perforacja i bigowanie)
 • system Safe Cut (ostrze wysuwane wyłącznie w momencie cięcia)

Trymer A3 10k Electron Fellowes 5410501
 • 380,69 zł 309,50 zł netto
 • Promocja 312,16 zł / szt 253,79 zł netto
Do ulubionych