Każde przedsiębiorstwo lub instytucja państwowa w mniejszej lub większej skali gromadzi dokumenty w wersji papierowej. Często w domu zalegają nam stosy różnego rodzaju umów, wyników badań czy innych kartek papieru z naszymi danymi. Co zrobić kiedy staną się już niepotrzebne? Trzeba je w sposób prawidłowy zutylizować. Jeśli na kartkach papieru znajdują się wrażliwe dane osobiste, trzeba zadbać o to, aby nie dostały się one w niepowołane ręce.
Doskonałym rozwiązaniem do niszczenia tego rodzaju dokumentów są niszczarki. Podczas zakupu takiego urządzenia warto zaznajomić się z jego funkcjami dodatkowymi. Zapoznanie się z nimi pozwoli na wybór niszczarki odpowiednio dopasowanej do naszych potrzeb. Dodatkowe funkcje usprawnią niszczenie nie tylko arkuszy papieru, ale także innych nośników.
Dostępne na rynku urządzenia często posiadają wiele funkcji, o których tak naprawdę nie mamy zielonego pojęcia. W naszym artykule postaramy się przybliżyć większość z nich.
Automatyczny start i stop to można rzec jedna z podstawowych funkcji niszczarek. Pozwoli nie tylko zaoszczędzić nam czas, ale także energię elektryczną. W momencie włożenia kartek papieru w szczelinę, niszczarka z tą funkcją sama zaczyna swoją pracę, a po zniszczeniu dokumentów wyłącza się. Dzięki temu nie generuje hałasu, w czasie kiedy nie jest używana.
Automatyczny podajnik papieru przyda się każdemu użytkownikowi, który niszczy większą ilość kartek. W przypadku niszczarek z tą funkcją, nie ma konieczności obsługiwania ich ręcznie poprzez podawanie kartek do szczeliny niszczącej. Gotowy plik arkuszy papieru wystarczy umieścić w podajniku, który po zamknięciu sam będzie je pobierał do zniszczenia. Najczęściej funkcja ta określana jest przez producentów nazwą Autofeed.
W przypadku automatycznego cofania zacięć, najczęściej spotkamy się z określeniem Autoreverse. Funkcja ta zatrzymuje pracę noży tnących i wycofuje dokument w przypadku wystąpienia zacięć. Producent niszczarek marki Fellowes brak uciążliwych zacięć określa nazwą 100% Jam Proof. Technologia Jam Blocker mierzy grubość pliku kartek, dzięki czemu zapobiega przeładowaniu urządzenia i zatrzymuje zacięcie jeszcze przed jego wystąpieniem.
Zabezpieczenie termiczne to nic innego jak ochrona przed przegrzaniem. Niszczarki z tą funkcją są w stanie monitorować temperaturę głowicy tnącej oraz pozostałych mechanizmów. W momencie osiągniecia maksymalnej temperatury następuje automatyczne wyłączenie niszczarki. Najczęściej sygnalizowane jest to również za pomocą diody umieszczonej w panelu sterującym.
Wskaźnik zapełnienia kosza informuje nas, kiedy pojemnik jest bliski zapełnienia i należy go opróżnić. Dzięki temu nie ma potrzeby poświęcania czasu na sprawdzanie ile wolnego miejsca pozostało wewnątrz kosza.
Optyczny wskaźnik napełnienia kosza to nic innego jak przezroczyste okienko umieszczone w obudowie pojemnika na ścinki. Ułatwi ono monitorowanie poziomu zapełnienia.
Jest to bardzo przydatna funkcja, dzięki której nie narobimy bałaganu. Często zdarza się tak, że po opróżnieniu kosza, nie domykamy pojemnika. Przy wyciągniętym koszu łatwiej również o przypadkowe uszkodzenia.
Jest to doskonałe rozwiązanie, które pomoże w segregacji odpadów. Najczęściej w niszczarkach z osobnym pojemnikiem na nośniki znajdują się dwa kosze. Ścinki ze zniszczonych kart plastikowych oraz płyt CD trafiają do osobnego pojemnika, dzięki czemu nie mieszają się z papierem.
Czujnik ten najczęściej znany jest pod nazwą Safety Lock (marka Kobra) lub SafeSense (marka Fellowes). Działanie tego rodzaju czujnika polega na zatrzymaniu pracy noży tnących w momencie dotknięcia szczeliny wejściowej przez dzieci, osoby dorosłe lub zwierzęta.
W przypadku niszczarek marki Leitz najczęściej spotkamy się z określeniem: tryb uśpienia ECO, który aktywuje się po określonym czasie nieużywania. Urządzenia Fellowes posiadają technologie nazywane Sleep Mode lub Energy Savings System. Niszczarki Kobra wyposażone zostały w system Energy Smart. Niezależnie jednak od rodzaju zastosowanej technologii, wszystkie urządzenia z tego rodzaju oznaczeniami charakteryzują się niższym zużyciem energii elektrycznej.
Opcja niszczenia płyt określana jest za pomocą normy DIN 66399. Oznaczana jest przy pomocy literki O – czyli niszczenie nośników optycznych. Im większa liczba przy literce, tym ścinki będą mniejsze.
W przypadku niszczenia kart plastikowych rozmiar ścinków również jest określany przy pomocy normy DIN 66399. Klasę niszczenia nośników magnetycznych określamy litera T.
Niszczenie elektronicznych nośników pamięci, klasyfikowane jest także według normy DIN 66399. Rozmiar ścinek określany jest za pomocą litery E.
Klasyfikacja niszczenia klisz i folii oznaczana jest literką F. Niszczarki niszczące tego rodzaju artykuły doskonale sprawdzą się np. w pracowniach RTG.
Funkcja niszczenia spinaczy lub zszywek jest niezwykle istotna. Pozwoli ona na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. W przypadku posiadania urządzenia z taką funkcją, pliki kartek bez obawy przed zniszczeniem noży można niszczyć. Nie ma potrzeby wertowania każdej strony w poszukiwaniu niechcianych zszywek czy spinaczy.
Aby zdecydowanie wydłużyć możliwość korzystania z niszczarki, powinniśmy pamiętać o regularnym oliwieniu noży tnących. Klasycznym sposobem oliwienia jest korzystanie z dedykowanych arkuszy, lub samodzielne nakładanie na kartki papieru oleju do niszczarek. Jednak dość często zdarza się nam o tym zapomnieć. Doskonałym rozwiązaniem są niszczarki z automatycznym oliwieniem. Taka funkcja sprawi, że niszczarka zadba sama o siebie, a użytkownik zająć się może swoją pracą. Automatyczne oliwienie (Automatic Oiler) posiadają między innymi niszczarki marki Kobra:
Obudowa na kółkach zapewnia mobilność. Jest to bardzo przydatna funkcja, która pozwala na przemieszczanie niszczarki, bez konieczności jej podnoszenia. Modele z korpusem na kółkach, równie dobrze sprawdzą się tam, gdzie korzysta z nich wiele osób. Wyróżnić tutaj możemy modele takie jak:
Funkcjonalność ta stosowana jest tylko w modelach automatycznych.Blokada podajnika na dokumenty za pomocą kodu PIN to bardzo ważna funkcja, niezbędna w przypadku niszczenia dokumentów poufnych. Sprawdzi się wszędzie tam gdzie z jednego urządzenia korzysta wiele osób (np. niszczarka znajduje się na korytarzu). Funkcję blokady na PIN posiadają między innymi:
Pokrywa zabezpieczająca to innymi słowy osłona bezpieczeństwa, którą przykryta jest szczelina wejściowa i ostrza niszczarki. Oprócz tego pełni również rolę ochronną przed kurzem i innymi zabrudzeniami, dzięki czemu urządzenie będzie bardziej wydajne. Pokrywę zabezpieczającą posiadają między innymi modele takie jak: