Środki czystości to produkty, których nie może zabraknąć w żadnym domu ani firmie. Pozwalają one na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny w pomieszczeniach, a także usuwają zabrudzenia, które mogłyby zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Decydując się na ich zakup warto wybrać środki czystości dobrej jakości. Takie, które poradzą sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami i zabrudzeniami. W naszym artykule przedstawiamy ich rodzaje oraz zastosowania.
Płyny do mycia naczyń to detergenty, czyli środki powierzchniowo czynne. Zazwyczaj są neutralne dla skóry, choć ich właściwości mogą zmieniać pH mytej powierzchni. Zmniejszają one powierzchniowe napięcie wody, dzięki czemu brud i tłuszcz wiąże się z nią, co skutkuje rozpuszczaniem zabrudzeń pozostałych na naczyniach. Podczas mycia naczyń istotne jest również powstawanie piany, to ona jest odpowiedzialna za lepsze przenikanie się substancji i w efekcie skuteczne umycie naczyń.
Płyny do mycia naczyń dostępne są wielu wariantach zapachowych, np. cytrynowym, miętowym, aloesowym. Najczęściej znajdziemy je w butelkach o pojemności: 250 ml, 500 ml, 750 ml oraz 1000 ml (1L). Obecnie dość popularne są również płyny do naczyń w karnisterkach o pojemności 5L, które doskonale spisują się w profesjonalnym użytkowaniu, można nim również uzupełniać mniejsze butelki.
Mleczka czyszczące to uniwersalne produkty, które z łatwością usuwają uporczywe zabrudzenia zarówno w kuchni jak i łazience. Posiadają one kremową konsystencję, różnią się jednak samą formułą. Występują w wersji z mikrogranulkami, mikrokryształkami lub wybielającej. Niektóre mleczka czyszczące produkowane są, w 100% ze składników czyszczących pochodzenia naturalnego. Dzięki temu są one w pełni biodegradowalne.
Cechą wspólną tego rodzaju produktów czyszczących, jest nierysowanie mytej powierzchni. Niezależnie od formuły mleczka, usuwają one bez trudu uporczywy brud, tłuszcz, osady z kamienia i rdzy. Dodatkowo pozostawiają długotrwały połysk, a czyszczone powierzchnie nie wymagają dodatkowego nakładu pracy, jakim jest polerowanie. Mleczka czyszczące występują w kilku wariantach zapachowych, a także w różnych pojemnościach. Znajdziemy je w profilowanych, plastikowych butelkach z aplikatorem lub atomizerem.
Powierzchnie drewniane wraz z upływem czasu, mogą tracić połysk i głębie koloru, dlatego ważne jest prawidłowe zadbanie o ich odpowiednią pielęgnację oraz konserwację. W tej kategorii znajdziemy produkty dedykowane do mycia i nabłyszczania podłóg drewnianych, a także do czyszczenia mebli.
Płyny do drewnianych podłóg, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, mają za zadanie mycie, a także nabłyszczanie i odświeżanie powierzchni bez konieczności jej polerowania. Zabezpieczają one drewniane podłogi przed zarysowaniami, tworząc jednocześnie antypoślizgową powłokę. Dodatkowo utrudniają one osadzanie się brudu na mytej powierzchni, a także nie pozostawiają smug. Występują one w plastikowych butelkach o pojemności 1000 ml.
Preparaty dedykowane do czyszczenia mebli, najczęściej spotkamy w formie sprayu. Służą one do szybkiego mycia oraz zabezpieczania powierzchni. Doskonale usuwają kurz i odciski palców, jednocześnie pozostawiają ochronną, błyszczącą powłokę. Tego rodzaju preparatów nie zaleca się do stosowania na podłogach ze względu na ryzyku poślizgu.
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak działają preparaty do mycia szklanych powierzchni? W procesie czyszczenia dochodzi do oddzielania się brudu od powierzchni szyby. Zmienia się pH mytej powierzchni, co doprowadza do rozkładu istniejących zabrudzeń. Warto również wiedzieć, że płyny do mycia szyb obniżają twardość wody, dzięki czemu lepiej zwilżają czyszczoną powierzchnię i usuwają brud.
Dobrej jakości preparaty do mycia szyb, mają kilka cech wspólnych:
Produkty do mycia szkła występują w postaci płynu lub pianki. Dostępne są one w opakowaniach: 500ml, 750 ml, 1000 ml lub 5 l. Produkowane są w różnych wersjach zapachowych, np. jabłko, wiosenne kwiaty, cytrusy, morski.
Kuchnia to miejsce, które wymaga regularnego sprzątania. W tej kategorii preparaty do czyszczenia, dedykowane są do usuwania zabrudzeń między innymi z tłuszczu oraz z przypaleniami - to właśnie one są problemem najczęściej występującym w kuchni. Płyny te nadają się do mycia blatów kuchennych, zlewów, okapów, kuchenek i wielu innych.
Produkty do czyszczenia kuchni powinny z łatwością usuwać także różnego rodzaju plamy z powierzchni emaliowanych, ceramicznych, chromowanych oraz ze stali nierdzewnej. Skoncentrowane formuły tego rodzaju płynów pozwalają na dokładne czyszczenie, pozostawiając powierzchnie czyste, lśniące oraz pachnące.
Najczęściej występują one w butelkach ze spryskiwaczem. W zależności od producenta występują w pojemności 500ml, 750 ml, 1 l lub 5 l.
Preparaty do czyszczenia łazienki podzielić możemy na dwie odrębne kategorie. Pierwsze z nich dedykowane są do czyszczenia toalet. Maja one za zadanie usuwać nagromadzone bakterie, grzyby i wirusy, a jednocześnie zapobiegać osadzaniu się kamienia. Często posiadają one właściwości wybielające, dzięki czemu pozostawiają wnętrze muszli czyste i błyszczące. Występują one w wielu wersjach zapachowych i pojemnościowych. Znajdziemy je w butelkach: 500 ml, 750 ml, 1000 ml, 1250 ml oraz 2000 ml.
Płyny do czyszczenia łazienki, nadają się do różnego rodzaju powierzchni. Z łatwością i bez konieczności szorowania usuwają:
Umytym nawierzchniom nadają połysku i nie pozostawiają smug. Zabezpieczają je również przed powstawaniem pleśni, pozostawiając w łazience przyjemny zapach. Tego rodzaju preparaty również występują w kilku wersjach zapachowych i pojemnościowych.
Podłogi to najmocniej brudząca się powierzchnia w każdym domu czy mieszkaniu. Płyny przeznaczone do podłóg to specjalistyczne detergenty, służące do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, takich jak: płytki ceramiczne, terakota, panele podłogowe, parkiety, linoleum kauczuk, beton czy PCV. Skutecznie usuwają lekkie, codzienne zabrudzenia, jednocześnie nadając mytym podłogom blasku.
Płyny do podłóg charakteryzują się dość szybkim odparowywaniem, dzięki czemu nie pozostawiają nieestetycznych smug i zacieków. Posiadają właściwości pielęgnacyjne, a ich skoncentrowana formuła pozwala na skuteczne usuwanie brudu, nalotów wapiennych oraz zabrudzeń powstałych z tłuszczu. Tego rodzaju preparaty najczęściej znajdziemy w butelkach o pojemności 1000 ml, w wielu wariantach zapachowych.
Uniwersalne płyny do mycia różnego rodzaju powierzchni zmywalnych, wyróżniają się innowacyjną formułą, która odtłuszcza i pozostawia umyte powierzchnie błyszczące, czyste na długi czas. Szerokie spectrum zastosowań pozwala stosować tego rodzaju preparaty zarówno do mycia podłóg, mebli oraz innych powierzchni. Zawierają one substancje myjące, które doskonale usuwają kurz, brud, osad i wcześniej wspomniany tłuszcz. Płyny uniwersalne występują w szerokiej gamie zapachowej, oraz pojemnościowej. Dostępne są butelki 1000ml, 1500 ml oraz 5 l.
Proszki do prania odzieży i innych tkanin to detergenty, które usuwają z nich większość brudu. W ich składzie znajdziemy również środki zmiękczające wodę, wybielacze oraz enzymy. Zdecydowana większość proszków nadje się zarówno do prania ręcznego jak i mechanicznego.
Dobrej jakości proszki dokładnie piorą ubrania, nawet w niskich temperaturach. Całkowicie rozpuszczają się w wodzie, nie pozostawiając na tkaninach osadu. W zależności od składu proszki dedykowane są do tkanin białych lub kolorowych.
Płyny do płukania produkowane są z myślą o zmiękczaniu tkanin oraz nadawania im zapachu. Chronią one również tkaniny, przed mechaceniem oraz blaknięciem kolorów. Płyny do płukania tkanin znajdziemy w kilku różnych pojemnościach, im będzie ona większa tym wydajniejszy będą preparaty. Dostępne są one w bardzo wielu wariantach zapachowych, dzięki czemu każdy użytkownik odnajdzie ten najbardziej dopasowany dla siebie.
Każdego dnia na naszych ubraniach powstają różnego rodzaju zabrudzenia. Niektórych powstałych plam nie sposób usunąć za pomocą zwykłego cyklu prania. Szczególnie trudne do usunięcia są zabrudzenia powstałe z wina, krwi, trawy, tłuszczu, rdzy czy czekolady. To właśnie z myślą o nich powstały odplamiacze. Mają one za zadanie wywabiać uporczywe plamy. Zawierają one specjalną formułę, która rozpuszcza cząsteczki koloru. Dlatego też przed zaaplikowaniem na odzież, zaleca się wykonanie testu w niewidocznym miejscu. Dedykowane są one zarówno do tkanin kolorowych i białych.
Wybielacze stosowane mogą być tylko do tkanin białych. Skutecznie usuwają kolorowe plamy powstałe z kawy, herbaty, trawy, owoców, wina i wielu innych. Podczas każdego prania białych tkanin dochodzi również do szarzenia tkanin lub zabarwiania włókien. Aby temu zapobiec lub przywrócić ubraniom poprzedni stan, również stosuje się wybielacze. Warto jednak pamiętać, że tego typu preparatów nie powinno stosować się na tkaninach wełnianych, jedwabnych i skórach.