Zakup szkolnej wyprawki wielu rodziców przyprawia o zawrót głowy. Potrzeba wyboru odpowiedniego plecaka, worka na buty, stroju na zajęcia wychowania fizycznego, zeszytów oraz piórnika często sprawiają, że zapominamy o najważniejszym, czyli jego wyposażeniu. Dlatego w naszym artykule postanowiliśmy się skupić na tym co powinno znaleźć się w piórniku ucznia.

Piórnik dla pierwszoklasisty powinien składać się z jednej komory i dwóch klapek wewnątrz. Podwójne piórniki (takie, które mają dwie komory zamykane na zamek) zwiększają objętość i wagę plecaka, co nie wpływa korzystnie na postawę dziecka.

Kredki ołówkowe

Kolorowe kredki ołówkowe stanowią bardzo istotny element wyposażenia piórnika ucznia. Wybierając odpowiedni model kredek, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych cech. Przede wszystkim kredki ołówkowe powinny charakteryzować się ergonomicznym kształtem, dzięki czemu będą dobrze leżały w dłoni dziecka. Warto stawiać na kredki, które cechują się wysoką odpornością na pęknięcia – nie od dziś wiadomo, że często spadają one dzieciom z ławek.

 

Kredki ołówkowe 12kol trójkątna Astra
 • 13,63 zł 11,08 zł netto
 • Promocja 9,54 zł / szt 7,76 zł netto
Do ulubionych

Kredki ołówkowe dla ucznia wyposażone powinny być w wysoce napigmentowany, miękki grafit, który umożliwi płynne rysowanie, bez konieczności mocnego dociskania kredki do podłoża. Dzięki niemu rysunki wykonane przez dzieci będą charakteryzować się intensywną kolorystyką. Oprócz tego ważne jest, również to aby kredki łatwo się temperowały. Na początku zakupić można podstawowy zestaw kredek ołówkowych, w którym znajdować się będzie 12 kolorów. Odpowiednio dobrane zestawy kredek z całą pewnością umożliwią uczniowi rozwinąć zdolności manualne oraz wyobraźnie.

KA5037

Ołówki

W piórniku ucznia na pewno nie powinno zabraknąć ołówków – warto zaopatrzyć dziecko w co najmniej 2 sztuki. W pierwszej klasie często zdarza się tak, że dzieci na początku uczą się pisać ołówkami. Ma to kilka zalet. Po pierwsze dzieci uczą się odpowiedniej siły nacisku, w przypadku ołówka ciężko jest go uszkodzić tak, żeby przestał pisać. Oprócz tego wszystkie powstałe błędy łatwo skorygować za pomocą gumki do wymazywania. Dzięki temu dziecko tak szybko się nie zniechęci do nauki pisania.

 

Ołówek do nauki pisania Astra 206119004
 • 3,43 zł 2,79 zł netto
 • Promocja 2,57 zł / szt 2,09 zł netto
Do ulubionych

Oferta ołówków jest bardzo szeroka. Znajdziemy zarówno modele klasyczne, jak i również automatyczne. Istnieje również podział na ołówki dedykowane osobom leworęcznym, praworęcznym, jak i również uniwersalne. Wybierając odpowiedni ołówek, z pewnością spotkamy się z oznaczeniem: H, HB, lub B. Co one oznacza? Chodzi tutaj o twardość grafitu, mianowicie ołówki oznaczane literami HB mają uniwersalną twardość. Te z oznaczeniem H zaliczane są do twardych, z kolei modele oznaczone literą B do miękkich. Więcej na temat twardości ołówków możecie przeczytać tutaj

 

Ołówek do nauki pisania Easygraph Stabilo HB dla praworęcznych różowy 322/01-HB
 • 10,65 zł 8,66 zł netto
 • Promocja 7,68 zł / szt 6,24 zł netto
Do ulubionych

Początkowo polecamy wybierać jedynie ołówki oznaczone jako HB, lub B. Zdecydowanie łatwiej się nimi pisze, dzięki czemu dłonie dziecka nie będą nadmiernie obciążone.

 

Temperówka

Skoro w piórniku powinny znaleźć się kredki i ołówek, to na wyposażeniu nie może zabraknąć temperówki. W przypadku młodszych dzieci lepiej stawiać na temperówki posiadające dwa otwory do temperowania. Umożliwiają one temperowanie zarówno klasycznych kredek, jak i również tych w rozmiarze Jumbo.

 

Temperówka podwójna plastikowa Igloo Maped 534756
 • 11,65 zł 9,47 zł netto
 • Promocja 8,15 zł / szt 6,63 zł netto
Do ulubionych

Wybierając temperówkę, warto postawić na model z pojemnikiem na strużyny – te często przydają się od ozdabiania prac plastycznych. Obecnie na rynku znajdziemy wiele zupełnie różnych temperówek, zarówno tych obsługiwanych ręcznie, jak i również automatycznych.

 

Gumka do wymazywania

Gumka do wymazywania jest również niezbędnym elementem zawartości piórnika. Umożliwia ona uczniowi szybkie korygowanie powstałych błędów. Gumki do mazania występują w wielu ciekawych kolorach i kształtach, dzięki czemu każdy rodzic ma możliwość dopasowania jej do indywidualnych preferencji dziecka.

 

Gumka do ścierania Friend Boys Interdruk
 • 4,72 zł 3,84 zł netto
 • Promocja 3,31 zł / szt 2,69 zł netto
Do ulubionych

Dzięki temu mogą one pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale również poniekąd dekoracyjną. Gumki do wymazywania doskonale poradzą sobie zarówno z wymazywaniem grafitów z ołówków, jak i również kredek. 

Flamastry

Odpowiednie flamastry do szkoły powinny przede wszystkim być bezpieczne dla dzieci. Zawarty w nich tusz musi być nietoksyczny, a także łatwo spieralny - na wypadek przypadkowego pomalowania ubrań. Wysokiej jakości flamastry można pozostawić bez skuwki na okres co najmniej kilku godzin, a tusz z pewnością nie wyschnie od razu.

 

Flamastry 12kol Visa BIC 888695
 • 19,53 zł / szt 15,88 zł netto
 • KLUB ATAKTO 18,75 zł / szt 15,24 zł netto
Do ulubionych

Warto stawiać na modele pisaków, które wyposażone zostały w wentylowane skuwki, zwiększy to poziom bezpieczeństwa nawet w przypadku ich połknięcia. Pisaki powinny także posiadać blokadę, Która uniemożliwi dzieciom wepchnięcie końcówki do środka. Kształt obudowy powinien być dostosowany do rozmiaru dziecięcych dłoni, dzięki czemu nie będzie ich nadmiernie obciążał, a rysowanie będzie przyjemne i komfortowe.

 

Pióro wieczne

Zakup pióra wiecznego najlepiej wcześniej skonsultować z nauczycielem. Obecnie często zdarza się tak, że na początku nauki pisania dzieci wykorzystują jedynie ołówki. Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani na zakup pióra, to wybierajmy ergonomiczne modele. Umożliwią one dzieciom odpowiedni chwyt, dzięki czemu dłoń nie będzie się tak szybko męczyć podczas pisania. Pióro dla pierwszoklasisty wyposażone powinno być w solidną stalówkę – dzieci na początku nie kontrolują siły docisku przez co słabsze stalówki mają tendencję do rozwarstwiania się.

 

Pióro wieczne Lovely Pink rózowe praworęczne Pelikan Griffix
 • 103,69 zł / szt 84,30 zł netto
 • KLUB ATAKTO 99,54 zł / szt 80,93 zł netto
Do ulubionych

Oprócz powyższych cech warto wziąć również pod uwagę materiał, z jakiego powstał korpus pióra. Ciężkie, masywne obudowy zdecydowanie nie sprawdzą się wśród najmłodszych. Lepiej wybrać lekki model wykonany z wytrzymałego plastiku. Podobnie, jak w przypadku ołówków wybierać możemy spośród modeli piór wiecznych dedykowanych osobom praworęcznym, jak i również leworęcznym.

 

Naboje do piór

Skoro na wyposażeniu piórnika znajduje się pióro wieczne, to nie powinno w nim również zabraknąć naboi. Powinny być one dopasowane do konkretnego modelu pióra. Zbyt długie lub zbyt krótkie naboje sprawić mogą, że pióro nie będzie pisać płynnie.

 

Wymazywacz / zmazik

Podczas pisania piórem przydatne jest posiadanie wymazywacza. Jedna z jego końcówek umożliwi wymazanie atramentu, natomiast druga pozwoli na napisanie tekstu jeszcze raz.

 

Klej w sztyfcie

W szkole niezwykle przydatny jest klej sztyfcie, łatwy do użytkowania i bezpieczny. Forma wykręcanego sztyftu umożliwi dziecku szybką i łatwą aplikację. Istotne jest, aby klej dobrze sklejał ze sobą papier, szybko schnął i nie marszczył materiału - w przeciwnym razie praca dziecka może nie wyglądać zbyt estetycznie, a to z kolei może je zniechęcić do dalszej pracy. Przed zakupem warto także zweryfikować, czy klej jest bezpieczny dla dzieci.

Klej sztyft 10g Amos
 • 4,71 zł 3,83 zł netto
 • Promocja 3,06 zł / szt 2,49 zł netto
Do ulubionych

Nożyczki szkolne

Dla ucznia idącego do pierwszej klasy należy wybrać nożyczki z okrągłymi, a nie ostrymi krawędziami. Opcjonalnie można również zdecydować się na nożyczki z blokadą ostrzy, która zapobiegnie ich przypadkowemu otwarciu, a co za tym idzie skaleczeniu.

Nożyczki 13cm szkolne Zenoa Fit Maped 670110
 • 16,27 zł 13,23 zł netto
 • Promocja 12,20 zł / szt 9,92 zł netto
Do ulubionych

Budowa nożyczek szkolnych powinna być ergonomiczna, w przypadku młodszych dzieci warto zakupić taki model, który posiada również gumowane uchwyty. Dzięki temu nożyczki będą pewnie leżały w dłoni dziecka podczas cięcia.

 

Linijka

Linijka przydatna jest przy podkreślaniu istotnych informacji, rysowaniu figur, oraz po prostu do rysowania prostych linii. Prosta, 15 - centymetrowa linijka w zupełności na początku wystarczy. Podczas jej wyboru ważne jest, aby zwracać uwagę na przejrzystość i wielkość podziałów, wytrzymałość i bezpieczeństwo materiału.

Linijka 15cm elastyczna GR-150 Fiorello
 • 3,94 zł / szt 3,20 zł netto
 • KLUB ATAKTO 3,78 zł / szt 3,07 zł netto
Do ulubionych

Warto zdecydować się na zakup linijki niełamliwej lub takiej, która wykonana jest z drewna. Oba rodzaje charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia.

 

Podsumowanie

Wyposażenie piórnika będzie nieco inne, w zależności od wieku ucznia i klasy, do której będzie uczęszczał. Z pewnością nie powinno zabraknąć w nim ołówków, gumki do mazania i temperówki. W przypadku młodszych dzieci warto zadbać też o wysokiej jakości flamastry oraz kredki. Pomocne będą też klej i nożyczki, dzięki którym możliwe będzie tworzenie prac plastycznych czy wklejanie istotnych informacji do zeszytu.

Warto jednak wiedzieć, ze jeżeli nie mamy czasu na poszukiwania poszczególnych elementów wyposażenia piórnika możemy zdecydować się na jego zakup wraz z zawartością.