Jakie narzędzia pisarskie, poza długopisem i piórem, powinniśmy mieć zawsze pod ręką? Przede wszystkim takie, które pozwolą pisać po powierzchniach innych niż papier, oraz wspomogą naszą pracę odrobiną koloru.
Kolorowe zakreślacze to niezastąpiona pomoc. Są równie przydatne przy pracy z różnego rodzaju dokumentacją, jak również w trakcie nauki. Pozwalają na szybkie oznaczenie ważnych fragmentów tekstu lub rysunków. Istotne jest, że zakreślenie jest na tyle delikatne, aby nie zakłócać czytelności, ale na tyle wyraźne, że łatwo je zauważyć. Z jednej strony wynika to z szerokości końcówki piszącej, a z drugiej z półprzeźroczystego tuszu.
Najpopularniejsze zakreślacze na rynku to seria Boss marki Stabilo. Swój sukces zawdzięczają między innymi szerokiej palecie kolorów. Klasyczne, neonowe odcienie żółtego, zielonego i różowego występują obok bardziej stonowanych barw. Szczególną popularnością cieszy się pastelowa paleta kolorów: od pudrowego różowego, poprzez ciepły żółty i delikatny niebieski, po miętowy zielony.
Również w przypadku cienkopisów prym wiedzie firma Stabilo. Cienkopisy Point 88 to ogromna oferta barw i sprawdzona jakość. Nie znaczy to jednak, że inni producenci nie oferują interesujących produktów. Wystarczy wspomnieć chociażby o marce Rystor i modelu RC04, będącym bezpośrednim konkurentem dla Point 88.
Wyróżnia się także japońska firma Pilot, stanowiąca od lat awangardę producentów artykułów piśmienniczych. Nowatorskie cienkopisy kulkowe V5 i V7 zdobyły sobie uznanie klientów na całym świecie, a seria wymazywalnych cienkopisów Friction jest hitem w szkołach.
Markery sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zawodzi tradycyjny długopis lub nawet ołówek. W odróżnieniu od tego ostatniego większość markerów zostawia po sobie trwały ślad, co bywa niezwykle przydatne.
Mnogość odmian markerów sprawia, że można znaleźć odpowiedni do pisania po prawie każdej powierzchni. Niezależnie jednak od indywidualnych potrzeb, w każdym biurze i domu znajdzie się miejsce na uniwersalne markery permanentne.
Warto wyposażyć się w markery o podstawowych kolorach (czarny, czerwony, niebieski, zielony) i co najmniej dwóch grubościach kreślenia. Markery z cienką końcówką przydadzą się do opisywania przedmiotów z gładkimi powierzchniami, a ich „grubsi” bracia do oznaczania na różnych (czasem chropowatych) powierzchniach.
Jeżeli chodzi o ołówki, to sprawa jest prosta. Warto mieć pod ręką zarówno uniwersalny, tradycyjny ołówek HB z gumką jak również ołówek automatyczny.
W przypadku ołówka automatycznego dobrym rozwiązaniem jest zakup ołówka nieco droższego, wykonanego z wytrzymalszych materiałów i mniej podatnego na zużycie. Dotyczy to w szczególności mechanizmu, który jest dużo bardziej eksploatowany niż mechanizm długopisu automatycznego.