Zegary ścienne pełnią dwojaką rolę. Z jednej strony wskazują czas. Z drugiej, stanowią istotny element dekoracyjny i potrafią podkreślić styl każdego pomieszczenia.
Zanim wybierzesz zegar, zwróć uwagę na pomieszczenie, w jakim go umieścisz. Jakie kolory w nim dominują? Jaki jest design mebli i wyposażenia – konserwatywny, eklektyczny czy raczej nowoczesny? Czy pomieszczenie jest małe? Czy tykanie zegara może przeszkadzać w pracy?
To przykładowe kwestie, jakie należy rozpatrzyć przed wyborem zegara. Pozwolą Ci one cieszyć się z dokonanego zakupu przez długi czas.
O charakterze zegara decydują detale.
Kolor
Zegary klasyczne z reguły posiadają dosyć ograniczoną paletę kolorystyczną. Tarcza jest biała lub czarna, i to samo dotyczy oznaczeń na cyferblacie. Podobnie ramki: są białe, czarne lub w odcieniach metalicznych (srebrne, złote, miedziane).
Zegary nowoczesne występują w ogromnej ilości kolorów i ich kombinacji. Od stonowanych modeli, utrzymanych w bieli poprzez zegary ozdobione np. kolorową ramką, po modele utrzymane w całości w jednej, czasem intensywnej, barwie.
Design cyferblatu
Charakter liternictwa i oznaczeń na cyferblacie, jest elementem równie istotnym co kolor. Zegary o klasycznym charakterze z reguły wykorzystują stare, tradycyjne kroje pisma oraz standardową podziałkę godzinową i minutową.
Zegary nowoczesne korzystają z krojów pisma o bardziej zdecydowanym charakterze. Często są to zestawy znaków w skrajnych wersjach: bardzo lekkie, lub mocno pogrubione, na ogół bezszeryfowe. Również podziałka może przybierać formy ocierające się o skrajność: być bardzo uproszczona, lub mocno zarysowana i pełna detali.
Przykładem zegara o klasycznym charakterze jest model Aria marki Unilux. Wskazówki (zróżnicowane zarówno pod względem długości, jak i szerokości), poruszają się nad bardzo stonowanym i pozbawionym ozdobników, cyferblatem.
Zegary z linii Pop to z kolei modelowi przedstawiciele nurtu nowoczesnego. Kolorowa ramka i minimalistyczny krój pisma nie pozostawiają wątpliwości co do przeznaczenia tych zegarów. Swoje miejsce znajdą przede wszystkim w pomieszczeniach o bardziej modernistycznym charakterze.
Linia WOW to setki produktów marki Leitz, utrzymanych w kilkunastu wyrazistych, modnych kolorach. Obok narzędzi takich jak zszywacze czy dziurkacze, a także teczek i segregatorów, pojawiły się także nowe serie. WOW to obecnie także kubki termiczne, saszetki, oraz… zegary ścienne.
Intensywne odcienie żółtego, zielonego, niebieskiego, turkusu, fioletu, różowego a także biały połączony z czernią – te kolory to pierwszy element, jaki wyróżnia zegary WOW. Dotyczą one zarówno zewnętrznej części ramki, jak również cyferblatu.
Skoro jesteśmy przy cyferblacie: jego projekt także wyróżnia się na tle innych zegarów. Uproszczona podziałka i minimalistyczny krój pisma kontrastują z jednokolorowym tłem, które ozdobiono deseniem z połyskliwych rombów. Ta delikatna ozdoba dodatkowo podnosi wizualną atrakcyjność zegarów Leitz WOW.
Zegary ścienne bywają wzbogacane o dodatkowe możliwości. Poniżej kilka przykładowych funkcji, które uprzyjemnią korzystanie z zegara.
Zegar z termometrem
Zegar Unilux Tempus posiada moduł termometra oraz wyświetlacz, wkomponowany w cyferblat. Dzięki temu w każdej chwili możesz sprawdzić aktualną temperaturę pomieszczenia i nie kłopotać się używaniem dodatkowego termometra.
Model PSP30 marki Argo poza termometrem, wzbogacony został także o higrometr, mierzący wilgotność powietrza. Wskazania obu mierników prezentowane są na cyferblacie w postaci małych tarcz z dedykowanymi wskazówkami.
Połączenie higrometru z termometrem pozwoli Ci na zadbanie o optymalne warunki w biurze lub w domu.
Zegar ustawiany radiowo
Sporym ułatwieniem może być automatyczne strojenie zegara przy pomocy modułu radiowego. Zegary Unilux Wave sterowane są przy pomocy sygnału DCF77 nadawanego z Mainflingen. Sygnał ten jest wzorcem czasu opartym o wskazania zegara atomowego. Dzięki temu możesz być pewna, że Twój zegar zawsze będzie wskazywał poprawną godzinę.
Jak widzisz, wybór wśród zegarów ściennych jest naprawdę spory. Warto poświęcić chwilkę na wybranie odpowiedniego modelu – w końcu jest to urządzenie, z którego będziesz korzystać przez lata.
Dobry zegar ścienny, poza estetyką i funkcjonalnością, powinien być także możliwie cichy i bezproblemowy w obsłudze. Dobrą praktyką jest zatem wybieranie zegarów o cichym mechanizmie i wykonanych na tyle solidnie, że wymiana na nowy model nie będzie konieczna przez długi, długi czas.