Brush peny, dzięki elastycznej końcówce umożliwiają tworzenie nie tylko precyzyjnych linii, ale również takich, które imitują pociągnięcia pędzlem. Z ich pomocą tworzyć można ozdobne napisy, ozdabiać notatki, rysunki czy ważne zapiski w kalendarzach. W naszym artykule wyjaśnimy, co to są brush peny, do czego służą, jak z nich korzystać, a także jakie są ich rodzaje.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, kiedy wymyślono brush peny, i kto jako pierwszy je wyprodukował. Otóż ciekawostką dla wielu może być fakt, że to Japońska firma Kuretake była pierwszą, która wprowadziła na rynek pisaki pędzelkowe w 1973 roku. Kolejnym przedsiębiorstwem, które w 2010 roku zaprezentowało światu swój model brush pena był Pentel.

Do czego służą brush peny?

Brush Pens od pozostałych pisaków różnią się przede wszystkim końcówką. Przypomina ona pędzelek, stąd też wzięła się ich nazwa pisaki pędzelkowe lub pisaki do kaligrafii.

Początkowo brush peny polecane były do tworzenia kaligrafii – czyli sztuki pięknego pisania. Jeden pisak, dzięki pędzelkowej końcówce umożliwiał artyście kreślenie zarówno cienkich jak i grubych linii, w zależności od siły nacisku i kąta nachylenia. Obecnie brush peny chętnie są również wykorzystywane do kolorowania, tworzenia komiksów czy mang.

Jak korzystać z brush penów?

Bruch peny swoją budową są bardzo zbliżone do standardowych pisaków. Jednak główną różnicą jest to, że ich końcówka umożliwia uzyskanie zmiennej grubości linii pisania. Dlatego też, aby wykorzystać w pełni ich potencjał, konieczna jest umiejętność odpowiedniego posługiwania się nimi. Korzystając z brush penów powinniśmy trzymać je w dłoni pod kątem mniej więcej 45o względem nachylenia do podłoża.

Brush peny najlepiej trzymać na 1/3 ich długości. To w połączeniu z optymalnym kątem nachylenia umożliwi tworzenie zróżnicowanych pod względem grubości kresek. Warto mieć również na uwadze fakt, że podczas rysowania od czasu do czasu warto obrócić nasz pisak. Dlaczego? Już tłumaczymy. Pisanie, poprzez dociskanie cały czas jednej strony końcówki może spowodować szybsze jej zużycie. Dlatego też, aby temu zapobiec, obracamy pisak co jakiś czas wokół jego osi. Ten zabieg sprawi, że końcówka pędzelkowa brush penów nie będzie się odkształcała i nie ulegnie szybkiemu zużyciu.

Pisaki pędzelkowe Bimoji Kuretake

Nasz przegląd rozpoczniemy od pisaków pędzelkowych marki Kuretake. Nazwa kolekcji Bimoji, to japońskie określenie pięknie napisanych znaków. Pisaki te zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nawiązywać do estetyki tradycyjnych pędzli do kaligrafii. Wyposażone są w pigmentowy tusz, który po wyschnięciu staje się wodoodporny. Połączenie ergonomicznej obudowy z trwałą, i jednocześnie elastyczną filcową końcówką sprawia, że pisaki pędzelkowe Bimoji charakteryzują się najwyższą jakością wykonania.

 

Pisak pędzelkowy czarny Large Bimoji Kuretake XT4
 • 23,87 zł 19,41 zł netto
 • Promocja 16,59 zł / szt 13,49 zł netto
Do ulubionych

Miękka i elastyczna końcówka umożliwia zarówno precyzyjne pociągnięcia, jak i tworzenie grubszych linii pod wpływem nacisku, które są charakterystyczne dla japońskiej sztuki pisania. Pisaki pędzelkowe Bimoji marki Kuretake dostępne są w kilku różnych stopniach długości końcówki – warto mieć jednak na uwadze, że im dłuższe i miększe włosie, tym więcej możliwości, ale jednocześnie wyższy poziom trudności.

 

 

Każdy z powyższych pisaków posiada gumowy grip, który gwarantuje pewny chwyt i komfort podczas pisania lub rysowania.

 

Pisak pędzelkowy czarny Fine Bimoji Kuretake XT2
 • 23,87 zł 19,41 zł netto
 • Promocja 16,59 zł / szt 13,49 zł netto
Do ulubionych

Pisaki pędzelkowe Brush Sign Pen Pentel SESF30

Pisaki pędzelkowe Brush Sign Pen Pentel SESF30 wyposażone zostały w wysokiej jakości pędzelkową końcówkę. Wytwarzana jest ona z włókien nylonowych, które gwarantują odpowiednią elastyczność oraz wytrzymałość. Końcówka pisaków pędzelkowych jest miękka i cienka, ma długość 6 mm. W zależności od kąta nachylenia i siły nacisku pozwala ona kreślić linie o grubości 0.5 – 5 mm.

 

Pisak pędzelkowy niebieski Brush Sign Pen Pentel SESF30
 • 17,11 zł / szt 13,91 zł netto
 • KLUB ATAKTO 16,42 zł / szt 13,35 zł netto
Do ulubionych

Brush peny z tej kolekcji dedykowane są zaawansowanym artystom, doskonale sprawdzają się przy tworzeniu liter, napisów czy ilustracji. Pisaki występują w 12 następujących kolorach: czarnym, czerwonym, niebieskim zielonym, brązowym, pomarańczowym, żółtym, szarym, różowym, błękitnym, fioletowym oraz ciemnożółtym. Ich obudowy oraz nasadki są czarne, powstają z polipropylenu. Klipsy na zatyczkach zapobiegają ich turlaniu się po powierzchni blatu roboczego, pozwalają również na zaczepienie pisaków np. o okładkę zeszytu.

 

Pisaki artystyczne 6kol podstawowych Artist Brush Sign Pen Pentel
 • 105,92 zł 86,11 zł netto
 • Promocja 74,14 zł / szt 60,28 zł netto
Do ulubionych

Pisaki pędzelkowe Brush Sign Pen Pentel SESF30 wyposażone zostały w niezwykle intensywny tusz na bazie wody. W zależności od indywidualnych preferencji brush peny z tej serii zakupić możemy na pojedyncze sztuki, lub jako zestawy pakowane po 6, lub po 12 kolorów.

 

Pisaki artystyczne 12kol Artist Brush Sign Pen Pentel SESF30C-ST12PL
 • 215,68 zł 175,35 zł netto
 • Promocja 150,98 zł / szt 122,75 zł netto
Do ulubionych

Pisaki pędzelkowe Brush Sign Pen Pentel SES15

Pisaki pędzelkowe Brush Sign Pen Pentel SES15, to kolekcja przyborów piśmienniczych skierowana do początkujących artystów. Idealnie sprawdzają się one w hand letteringu oraz tworzeniu ilustracji. Wyposażone zostały one w elastyczną, pędzelkową końcówkę o długości 5 mm i szerokości 2.07 mm. Gwarantuje ona na pełną kontrolę nad grubością i kształtem linii, umożliwiając kreślenie linii o grubości 0.35 – 2 mm.

 

Pisak pędzelkowy czarny Brush Sign Pen Pentel SES15
 • 12,14 zł 9,87 zł netto
 • Promocja 8,50 zł / szt 6,91 zł netto
Do ulubionych

Japońska precyzja wykonania obudowy pisaków oraz dedykowany im mechanizm wspierający przepływ tuszy, sprawiają, że piszą one płynnie. Obudowy Brush Sign Pen Pentel SES15 produkowane są z wytrzymałych tworzyw, kolorystycznie odpowiadają zawartemu w nich tuszowi. Skuwki z klipem umożliwiają bezproblemowe przenoszenie, a także zabezpieczają końcówkę przed wysychaniem. Kształt oprawek zapewnia użytkownikowi pewny i komfortowy chwyt nawet podczas wielogodzinnej pracy.

 

Zestaw pisaków do kaligrafii 4kol - Owocowe Popisy Pentel
 • 45,78 zł 37,22 zł netto
 • Promocja 34,34 zł / szt 27,92 zł netto
Do ulubionych

Pisaki pędzelkowe Brush Sign Pen Pentel SES15 oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej, która obejmuje łącznie aż 35 kolorów. Co ważne, podobnie jak wyżej opisana kolekcja, te pisaki również zakupić można na pojedyncze sztuki lub jako zbiorcze opakowania. Umożliwia to dostosowanie ich do własnych potrzeb.

 

Zestaw pisaków do kaligraiffi 30kol. Brush Sign Pen walizka Pentel
 • 308,84 zł 251,09 zł netto
 • Promocja 231,63 zł / szt 188,32 zł netto
Do ulubionych

Pisaki dwustronne Brush Sign Pen Twin Pentel SESW30

Pisaki dwustronne Brush Sign Pen Twin Pentel SESW30 dedykowane są dla osób zaczynających przygodę z liternictwem. Jak sama nazwa wskazuje tego rodzaju brush peny wyposażone są w dwie końcówki: szeroką oraz cienką. Pierwsza z nich ma kształt pędzelka, charakteryzuje się miękkością oraz elastycznością. Jej płynne prowadzenie pozwala na kreślenie cienkich i grubych linii. Z kolei druga końcówka zbliżona jest do flagowych (wcześniej już opisanych) pisaków SES15. Jednak linia pisania w ich przypadku jest jeszcze cieńsza.

 

Pisak dwustronny szmaragdowy Brush Sign Pentel SESW30
 • 12,07 zł / szt 9,81 zł netto
 • KLUB ATAKTO 11,58 zł / szt 9,42 zł netto
Do ulubionych

Pentel brush pen SESW30 znajdują zastosowanie w piśmie odręcznym, nowoczesnej kaligrafii, tworzeniu ilustracji czy kolorowych notatek. Wyposażone zostały w wysoce napigmentowany tusz na bazie wody. Ich obudowy w kolorze białym sprawiają, że prezentują się one niezwykle profesjonalnie. Przezroczyste zatyczki umożliwiają szybką identyfikację kolorów, a także skutecznie zabezpieczają pisaki przed wysychaniem. Kolekcja Brush Sign Pen Twin Pentel SESW30 obejmuje 30 intensywnych kolorów.

 

Pisak pędzelkowy dwustronny zielony Brush Sign Pen Pentel SESW30
 • 12,07 zł / szt 9,81 zł netto
 • KLUB ATAKTO 11,58 zł / szt 9,42 zł netto
Do ulubionych

Pisaki pędzelkowe do kaligrafii E-1340 Edding

Pisaki pędzelkowe do kaligrafii E-1340 Edding świetnie sprawdzają się w kaligrafii, kolorowaniu oraz rysowaniu na jasnym papierze. Innym popularnym zastosowaniem tego produktu jest barwienie miękkich materiałów jak np. gumowe stempelki. Z ich pomocą bez wysiłku stworzyć można zarówno szerokie pociągnięcia, jak i również precyzyjne detale, nawet na bardzo dużych powierzchniach. Elastyczna końcówka pisaków pozwala użytkownikowi, na osiągniecie szerokości linii od 1 do 3 mm.

 

Pisak pędzelkowy papaja Edding E1340
 • 6,96 zł 5,66 zł netto
 • Promocja 5,02 zł / szt 4,08 zł netto
Do ulubionych

Co ważne, tusz na bazie wody jest rozpuszczalny wodzie i nie przebija na drugą stronę kartki papieru. Pisaki posiadają czarne obudowy, natomiast zatyczki mają kolor tuszu, co znacząco ułatwia znajdowanie poszczególnych barw. Zatyczki można także pozostawić na końcu obudowy, co minimalizuje ryzyko ich zgubienia. Brush peny marki Edding występują w kilku odsłonach kolorystycznych:

 

 

Pisaki pędzelkowe do kaligrafii 6kol metalicznych Edding E-1340
 • 60,74 zł 49,38 zł netto
 • Promocja 43,73 zł / szt 35,55 zł netto
Do ulubionych

W ofercie znajdziemy gotowe zestawy idealnie skomponowanych kolorystycznie pisaków, jak i również uzupełnimy ewentualne braki pojedynczymi sztukami brush penów.

 

Pisaki pędzelkowe 10kol Edding E1340
 • 91,07 zł 74,04 zł netto
 • Promocja 65,57 zł / szt 53,31 zł netto
Do ulubionych

Podsumowanie

Decydując się na zakup pisaków pędzelkowych, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, po to, aby znaleźć te najbardziej odpowiadające naszym potrzebom. Bardzo istotny z jest kształt końcówki, jej rozmiar oraz materiał, z jakiego została ona wyprodukowana. W zależności od tych cech możemy uzyskać zupełnie inny efekt końcowy. Warto jednak mieć kilka modeli brush penów i eksperymentować, aby móc znaleźć idealny model, który będzie spełniał Twoje oczekiwania i rozwijał umiejętności artystyczne.