Karteczki samoprzylepne są niezwykle popularnym produktem biurowym, a także pomocą do organizacji. Doskonale sprawdzają się przy tworzeniu notatek, list zadań do wykonania i zapisywaniu ważnych informacji, lub zaznaczaniu ważnych fragmentów w książce, lub podręczniku.

Zaznaczanie stron, tworzenie notatek czy zapisywanie terminów wizyt lub spotkań od lat dzięki karteczkom jest niezwykle szybkie i łatwe. Kto je wymyślił i jak powstały? W naszym artykule postanowiliśmy przybliżyć historię powstania karteczek samoprzylepnych, a także opisać ich rodzaje.

Historia powstania karteczek samoprzylepnych

Historia karteczek samoprzylepnych sięga lat 60. XX wieku i jest związana z pracą naukową jednego z naukowców w firmie 3M. W 1968 roku Spencer Silver, chemik pracujący w wyżej wymienionym przedsiębiorstwie, opracował klej o nietypowych właściwościach. Klej charakteryzował się niską lepkością, nie był w stanie skleić powierzchni tak, jak zwykłe kleje. Więcej na temat kleju możecie przeczytać tutaj.

Początkowo Spencer Silver był przekonany, że taki klej będzie miał zastosowanie przemysłowe, na przykład w produkcji tapet. Jednak jego brak zdolności do przyklejania sprawiał, że nie zyskał on oczekiwanej popularności. Kilka lat później, w 1974 roku, Dr. Arthur Fry (pracował jako inżynier w firmie 3M), miał problem z zaznaczaniem ważnych stron w swoim katalogu śpiewników kościelnych. Wykorzystywane przez niego zakładki często wypadały. Pamiętając o kleju, dla którego początkowo nie znaleziono odpowiedniego zastosowania, wpadł on na genialny pomysł.

Fry i Silver rozpoczęli współpracę nad udoskonaleniem kleju i wymyślili nowy rodzaj zakładek, które w części pokryte były - wcześniej wspomnianym - słabo wiążącym klejem. To właśnie w ten sposób powstał pierwszy prototyp karteczki samoprzylepnej, która miała żółty kolor i mogła być odklejana i przyklejana wielokrotnie bez utraty przywierania.

Jednak dlaczego miały one żółty kolor? Ponieważ przygotowując prototyp karteczek Fry i Silver wykorzystali papier do notatek z biura obok, a ten miał właśnie kolor żółty.

Z kolorem karteczek wiąże się jeszcze inna ciekawostka. Czy wiedzieliście, że koncern 3M posiada na wyłączność prawo do używania konkretnego odcienia koloru żółtego w produkcji karteczek oraz ich nazwy, czyli Post’it? Ma to na celu umożliwienie identyfikacji produktów 3M na rynku. Oryginalny kolor karteczek samoprzylepnych to Canary Yellow i do dziś pozostaje on jedną z najpopularniejszych wersji kolorystycznych.

W 1977 roku, po kilku latach badań i testów, ruszyła pilotażowa produkcja karteczek samoprzylepnych 3M, które zostały wprowadzone na rynek jako "Press'n Peel" notes. Nazwa ta nie była jednak zbyt atrakcyjna i nie przełożyła się na duży sukces sprzedażowy. Dopiero po zmianie nazwy na "Post-it Notes" oraz rozdaniu darmowych próbek do biur rozpoczął się prawdziwy " boom" na karteczki samoprzylepne.

Dzisiaj karteczki samoprzylepne są powszechnie używane na całym świecie. Produkowane są przez wiele firm, mają różne kolory, rozmiary i kształty, a także różne zastosowania - od organizacji zadań po pozostawianie notatek i komunikację między pracownikami nie tylko w biurze. Od wielu lat są niezastąpione na spotkaniach, prezentacjach i tzw. sesjach burzy mózgów, gdzie można je łatwo przyczepić do powierzchni i odkleić bez pozostawiania śladów na wielu różnych powierzchniach.

Kartki samoprzylepne

Poniżej przedstawiamy Wam różne rodzaje karteczek samoprzylepnych. Jak już wyżej wspomnieliśmy, karteczki mają różne rozmiary, kształty oraz kolory. Karteczki samoprzylepne obecnie produkowane są przez wiele firm, wśród nich wymienić możemy marki takie jak: Stick’n, D’Rect, Dalpo, Taurus, Interdruk, Post’it, Esselte, Bantex oraz Tamto. Karteczki dostępne są w następujących rozmiarach:

Karteczki samoprzylepne 75x75/100 neon Interdruk
 • 5,65 zł 4,59 zł netto
 • Promocja 3,95 zł / szt 3,21 zł netto
Do ulubionych

Karteczki z klejem (często nazywane również sklerotkami) umożliwiają nam notowanie istotnych informacji, a następnie naklejanie ich w takie miejsca, aby przypominały nam o ich treści. Przyklejanie ich w różne miejsca, w biurze, w kuchni, czy w innych pomieszczeniach z pewnością wspomoże naszą pamięć. Dzięki dostępności wielu kolorów sklerotki możemy wykorzystać do grupowania zadań. Te bardziej pilne możemy zapisywać na karteczkach w neonowych kolorach, natomiast te mniej istotne na karteczkach w bardziej stonowanych barwach.

Karteczki samoprzylepne 50x40/100 kol Dalpo (3)
 • 7,21 zł / szt 5,86 zł netto
 • KLUB ATAKTO 6,92 zł / szt 5,63 zł netto
Do ulubionych

Karteczki samoprzylepne najczęściej występują w wersji klejonej od góry. Co to oznacza? Otóż w górnej części posiadają one pasek kleju, który umożliwia ich wielokrotne przyklejanie i odklejanie. Na rynku dostępne są również sklerotki, które klejem pokryte zostały na wszystkich brzegach, dzięki czemu przyklejać je można w dowolnej pozycji – a to z kolei powoduje, że nie odstają one od powierzchni tak jak klasyczne karteczki samoprzylepne.

Karteczki samoprzylepne 127x76/100 różowe 360stopni StickN
 • 7,72 zł 6,28 zł netto
 • Promocja 5,02 zł / szt 4,08 zł netto
Do ulubionych

Karteczki samoprzylepne ozdobne

Karteczki samoprzylepne ozdobne o nietypowych kształtach, takich jak kwiaty, zwierzęta, samochody itp., mają dwojakie zastosowanie. Otóż pozwalają one nie tylko notować najważniejsze informacje, ale mogą również służyć jako dekoracja przestrzeni.

Karteczki samoprzylepne Friends Boys BeBe
 • 8,81 zł 7,16 zł netto
 • Promocja 6,16 zł / szt 5,01 zł netto
Do ulubionych

Do ozdobnych karteczek możemy zaliczyć również te, które, choć występują w klasycznym kształcie kwadratów, w górnej części posiadają dodatkowo wycięty motyw np. filiżanki kawy lub serca. Nie brak także karteczek z wyciętymi napisami np. Pilne lub Cześć!. Z ich pomocą będziemy w stanie zapisać- a co za tym idzie również zapamiętać - istotne spotkania czy to z rodziną, czy ze współpracownikami oraz inne ważne dla nas wiadomości.

Karteczki samoprzylepne 75x75/50 KAWA DRect 110537
 • 12,07 zł 9,81 zł netto
 • Promocja 5,63 zł / szt 4,58 zł netto
Do ulubionych

Karteczki samoprzylepne zestaw

Karteczki samoprzylepne w zestawie z łatwością urozmaicą jednolite notatki. W komplecie zazwyczaj otrzymamy większe karteczki w kształcie kwadratów oraz mniejsze w formie prostokątów. Podobnie jak w przypadku pozostałych karteczek samoprzylepnych, tak i również w przypadku tych ich niewątpliwą zaletą jest to, że można je łatwo oderwać z powierzchni bez pozostawienia nieestetycznych śladów. Tego typu karteczki do notowania doskonale sprawdzają się w organizacji jak i dekorowaniu planerów, kalendarzy, zeszytów czy segregatorów.

Karteczki samoprzylepne zestaw Satin Interdruk Ptak
 • 16,49 zł 13,41 zł netto
 • Promocja 11,55 zł / szt 9,39 zł netto
Brak w magazynie
Do ulubionych

Zastosowanie karteczek samoprzylepnych

Karteczki samoprzylepne lub jak kto woli sklerotki cieszą się swoją popularnością między innymi ze względu na wszechstronność zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się je do:

 • Zapisywania wizyt do lekarza
 • Zapisywania najważniejszych informacji podczas tzw. burzy mózgów
 • Zapisywania dat spotkań z kontrahentami
 • Do oznaczania dokumentów
 • Do zaznaczania ważnych fragmentów w tekście
 • Tworzenia list zakupów
 • Wykorzystywanie jako fiszek do nauki języków obcych

Karteczki samoprzylepne 64x67/250 neon+biały serce StickN
 • 19,13 zł / szt 15,55 zł netto
 • KLUB ATAKTO 18,36 zł / szt 14,93 zł netto
Do ulubionych

Jak odklejać karteczki samoprzylepne?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak prawidłowa odklejać karteczki samoprzylepne? Sposób ich odklejania ma bardzo duży wpływ na to, czy będą on odstawały od powierzchni, na której zostały naklejone. Otóż większość z nas zapewne do tej pory odrywała je od dołu ku górze z paskiem klejącym. To właśnie przez to karteczki zazwyczaj tak nieestetycznie się odkształcają. Aby temu zapobiec, wystarczy odklejać je od strony paska klejącego – czynność ta zajmuje odrobinę więcej czasu, jednak dla samego efektu wizualnego warto.

Podsumowanie

Karteczki samoprzylepne na rynku dostępne są dopiero od 1980 roku, ale w ciągu nieco ponad trzech dekad osiągnęły międzynarodową sławę, która trwa do dziś. Mnogość dostępnych na rynku, kształtów, rozmiarów i kolorów pozwoli każdemu użytkownikowi wybrać karteczki samoprzylepne dopasowane do jego potrzeb. Klikają w poniższy przycisk, zapoznać się możecie z całą ofertą karteczek samoprzylepnych.