Nowoczesne, ergonomiczne klękosiady to odpowiedź na problemy zdrowotne osób, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej przy biurku. Na czym jednak polega ich fenomen?
Coraz więcej osób decyduje się na wymianę krzesła biurowego na klękosiad. Dlaczego tak się dzieje? W przypadku foteli czy krzeseł biurowych przyjmujemy nie zawsze korzystną dla naszego kręgosłupa pozycję. Natomiast klękosiady zaprojektowane zostały w taki sposób, że wymuszają na użytkowniku przyjęcie prawidłowej postawy ciała. Dzięki temu zapobiegają bólom pleców, wzmacniają mięśnie brzucha, a także zwiększają wydajność podczas pracy.
Klękosiady zamiennie nazywane są również klęcznikami. Wielu z nas klęczniki kojarzą się jedynie z kościołem. Jednak zdecydowanie różnią się one od mebli wykorzystywanych właśnie w tego rodzaju miejscach. Różnią się nie tylko swoją budową, ale także innymi bardzo istotnymi kwestiami. Jakimi? Zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją. Znajdziecie w niej najważniejsze informacje odnośnie klękosiadów, a także dowiecie się jakie korzyści niesie ze sobą używanie tego rodzaju mebli.
Klękosiad to ergonomiczna alternatywa dla tradycyjnych krzeseł biurowych. Pierwszą i znaczącą różnicą pomiędzy fotelem biurowym a klękosiadem jest posiadanie przez niego specjalnego skośnego siedziska oraz klęcznika. Dzięki temu użytkownik automatycznie przyjmuje odpowiednią pozycję siedzącą, a jednocześnie prawidłowo podpiera stawy kolanowe. Siadając na klękosiadzie uda opuszczone są pod kątem od 60o do 70o od pionu, w przeciwieństwie do tradycyjnych krzeseł gdzie kąt ten wynosi 90 o. Cześć ciężaru ciała w przypadku korzystania z tego rodzaju mebla, jest podtrzymywana przez golenie.
W skrócie klękosiad to rodzaj krzesła ergonomicznego, które przenosi część obciążenia na kolana. Natomiast pochylone siedzisko, ustawia miednicę i kręgosłup w zdrowej, naturalnej dla naszego ciała pozycji.
Pierwsze wzmianki o tworzeniu ergonomicznych krzeseł klęczących sięgają 1979 roku. Wtedy Hans Christian Mengshoel jako pierwszy wynalazł oryginalne krzesło o nazwie Balans. Wkrótce trzej norwescy projektanci Oddvin Rykken, Peter Opsvik i profesor Svein Gusrud zainspirowani powyższym modelem, opracowali krzesła bazujące na tej samej zasadzie. Główną ideą, która przyświecała im podczas projektowania, była myśl, że siedzenie w równowadze wzmacnia mięśnie nie tylko pleców, ale również ramion i szyi. Ich krzesła, zamiast podtrzymywać ciało - jak konwencjonalne fotele – pozwalały mu podeprzeć się samemu.
Przy wyborze odpowiedniego klękosiadu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Po pierwsze istotna jest waga oraz wzrost użytkownika. Kluczowe jest, aby klęcznik do komputera posiadał możliwość regulacji wysokości siedziska oraz podnóżka. Te cechy pozwolą dopasować klękosiad tak, aby zapewnić użytkownikowi maksymalną wygodę oraz odpowiedni poziom wsparcia dla kręgosłupa.
Decydując się na zakup klęcznika do biurka powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane. Najczęściej ramy klęczników do pracy przy biurku powstają z metalu lub drewna. Ważne jest, aby charakteryzowały się one wysoką trwałością, niską wagą oraz stabilnością. Natomiast siedziska, podpórki na kolana oraz oparcia najczęściej produkowane są z tkanin syntetycznych lub ekologicznej skóry. Takie rozwiązania pozwalają utrzymać te elementy nie tylko w czystości, ale jednocześnie zapewniają wysoką odporność na przetarcia.
Przed zakupem klęcznika do pracy powinniśmy przyjrzeć się również kółkom, dzięki którym możliwe będzie przemieszczanie się. Charakteryzować powinny się one wysoką jakością, która zagwarantuje nam ciche i płynne poruszanie się w przestrzeni roboczej.
Jak siedzieć na klękosiadzie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie jest to wcale trudne ze względu na to, że klęcznik do pracy wymusi na nas prawidłowe ułożenie ciała i pozwoli mu dopasować się do naturalnej postawy. Na początku klęcznik do biurka musimy dostosować do swojego wzrostu. Służy do tego regulacja kąta między siedziskiem a podnóżkiem.
Długie siedzenie na fotelu lub krześle biurowym powoduje napinanie się mięśni dolnej części kręgosłupa oraz bioder. Bardzo często prowadzi to do różnych problemów, najczęściej tych związanych z bólem. Opierając ciężar swojego ciała jedynie na pośladkach, przyczyniamy się do powstawania tego rodzaju dolegliwości. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z klękosiadów. Siadając na nich, automatycznie ustawiamy i prostujemy kręgosłup. Ciężar ciała jest równomiernie rozłożony zarówno na pośladki, jak i golenie.
Korzystanie z klękosiadu w znaczący sposób może również zwiększyć produktywność użytkownika. Zastanawiasz się w jaki sposób? Nie można nie zgodzić się z tezą, że ból odwraca uwagę pracownika od powierzonych mu zadań. Eliminując ból i zwiększając komfort podczas siedzenia, jesteśmy w stanie bardziej skupić się na wykonywaniu pracy. Należy tutaj również wspomnieć o tym, że prawidłowa postawa umożliwia wydajniejszy i skuteczniejszy przepływ krwi i tlenu w całym ciele.
Podsumowując, zalety płynące z korzystania z klękosiadu to:
Na rynku najczęściej spotkamy się z dwoma rodzajami klękosiadów: z oparciem lub bez oparcia. Pokrótce wyjaśnimy jakie różnice występują pomiędzy nimi.
Nowoczesne fotele biurowe O'KNEEL marki Black Point charakteryzują się estetycznym designem. Zarówno siedzisko jak i podkolanniki zostały wykonane z wytrzymałej i grubej pianki tapicerskiej, która zapewnia niezwykle wysoki komfort podczas siedzenia. W zależności od indywidualnych preferencji tapicerka krzesła ergonomicznego może być uszyta z tkaniny lnianej lub ekoskóry. Klękosiady z obiciem z tkaniny lnianej wyposażone zostały również w pokrowce, które można prać w pralce. Dostępne są one w następujących kolorach: czarny, szary, zielony lub turkusowy.
Linia klęczników O'KNEEL posiada czarną, metalowa ramę oraz czarne obicie. Każdy z klękosiadów wyposażony został w możliwość regulacji:
Dodatkowo każdy z klękosiadów z tej kolekcji posiada również uchwyty boczne, a także kółka z blokadą. Dzięki nim klęczniki są mobilne i bez problemu zmieniać można ich położenie w pokoju. Z kolei elastyczne i odpowiednio wyprofilowane oparcie, idealnie dopasowuje się do odcinka lędźwiowego. Siateczkowy materiał, z jakiego zostało ono wykonane, zapewnia prawidłowy poziom termoregulacji. Klękosiady z tej linii nie tylko odciążą plecy, ale przyczynia się również do wzmocnienia mięśni brzucha.
Klękosiady O'KNEEL PRO marki Black Point również posiadają trwałe, metalowe czarne ramy. Jednakże ich konstrukcja różni się kilkoma cechami od wyżej opisanych modeli. Pierwszą z nich jest posiadanie dwóch poduszek pod kolana zamiast jednej. Kolejnym atutem klękosiadów z tej linii jest posiadanie podnóżków, na których swobodnie można oprzeć stopy. Dzięki tym rozwiązaniom wygoda siedzenia jest jeszcze większa.
W przypadku kolekcji klękosiadów O'KNEEL PRO do wyboru mamy również wersję tapicerki z tkaniny lnianej lub ekoskóry. W przypadku tych pierwszych możemy wybrać modele, które dodatkowo poosiadają także lniane pokrowce w jednym z czterech kolorów: szarym, czarnym, zielonym lub turkusowym. Warto wspomnieć, że pokrowce można prać w pralce, dzięki czemu zachowany będzie odpowiedni poziom czystości.
Klękosiady O'KNEEL PRO zapewniają jeszcze większy komfort podczas siedzenia, dzięki możliwości regulacji:
Elastyczne, siateczkowe oparcie pozwala na prawidłową termoregulację. Z kolei wysokiej jakości kółeczka umieszczone na spodzie ramy umożliwiają swobodne przemieszczanie klękosiadu po pomieszczeniu. Korzystając z klęczników marki Black Point, zapewnić możemy sobie prawidłową postawę bez wysiłku. Siadając od razu czujemy efekt, plecy się prostują, a nasze ciało przestaje się spinać. To wszystko przekłada się nie tylko na zdrowy kręgosłup czy prawidłowe krążenie, ale przede wszystkim na koniec niechcianych bóli pleców.
Ergonomiczne klękosiady to skuteczny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia, a także znaczące zmniejszenie bólu pleców. Główną zaletą tego rodzaju produktów jest wymuszanie na użytkowniku pozycji wyprostowanej. Siedzenie na klękosiadzie niesie ze sobą nie tylko korzyści zdrowotne, ale również istotne z punktu widzenia ergonomii pracy.
Warto jednak wiedzieć, że z klękosiadów nie powinniśmy korzystać cały dzień - maksymalny zalecany czas to 4 godziny. Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie klęcznika zamiennie z innego rodzaju krzesłem ergonomicznym lub z piłką gimnastyczną.