Papier toaletowy jest podstawowym artykułem wyposażenia każdej toalety. Pewne jest również to, że kupujemy i zużywamy go w sporych ilościach. Jednak czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje papierów toaletowych? Jak wybrać ten najlepszy?
W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie korzystanie z toalety bez papieru pod ręką. Jednak wystarczy spojrzeć trochę wstecz, aby przypomnieć sobie czasy PRL-u, kiedy to poszukując tego luksusowego towaru na sznureczku, ludzie zjeżdżali całe miasta. Obecnie półki w sklepach i drogeriach wypełnione są różnymi rodzajami papieru toaletowego. Szeroka gama tego rodzaju asortymentu sprawia, że każdy użytkownik ma możliwość dobrania odpowiedniego papieru do swoich potrzeb.
Zanim wynaleziono papier toaletowy, do utrzymywania higieny wykorzystywano tkaniny wełniane, koronkowe lub konopne. Jednak nie wszystkich stać było na korzystanie z tego typu materiałów, dlatego też uboższe osoby korzystały ze szmat stworzonych z tańszych tekstyliów. Dość często w toaletach przed wynalezieniem papieru korzystano także z traw, siana, mchu, wody, śniegu, kamyków, a nawet rąk – w zależności od kraju i warunków atmosferycznych. Z kolei w czasach starożytnego Rzymu często używano gąbek morskich zamocowanych na patykach.
Z upływem czasu jako papieru toaletowego zaczęto wykorzystywać gazety oraz stron z książek (najczęściej telefonicznych). Warto wspomnieć tutaj o tym, że jedna z amerykańskich gazet o nazwie „The Old Farmer's Almanac" sprzedawana była ze specjalnym otworem w narożniku, dzięki czemu można ja było mocować na haku przytwierdzonym na ścianie w ubikacji. W późniejszym czasie z tego rozwiązania zaczęły korzystać również inne wydawnictwa zarówno czasopism jak i książek. Szczególną popularnością cieszyły się wtedy katalogi wysyłkowe firmy Sears. Ich zużycie w celach higienicznych było ogromne, a gdy w latach 30 XX wieku firma zaczęła produkować katalogi na satynowanym (błyszczącym) papierze, klienci masowo zaczęli składać reklamacje i skargi.
Wynalazcą fabrycznego papieru toaletowego był Joseph C. Gayetty. Jego wyrób nasączony był aloesem, a sam wynalazca reklamował go jako środek przeciwko hemoroidom. Na rynek został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w 1857 roku, a nazwisko Gayetty było drukowane na każdym arkuszu papieru. Wyrób nie zyskał jednak dużej popularności, ale z pewnością stał się inspiracją dla innych przedsiębiorców, którzy z powodzeniem skomercjalizowali papier toaletowy.
Spopularyzowanie papieru miało miejsce w 1890 roku, kiedy to jego sprzedaż rozpoczęła firma Scott Paper Company. Produkcja papieru toaletowego przez długi czas była nieustannie udoskonalana, dlatego dziś możemy w pełni komfortowo korzystać z jego zalet.
Ciekawostką dla wielu może okazać się fakt, że kolebką stosowania papieru w celu utrzymania odpowiedniej higieny są Chiny. To właśnie tam w XIV wieku na dworze carskim w Nankinie, w toaletach korzystano z miękkiego, perfumowanego papieru.
W zależności od intensywności natężenia ruchu w toalecie, wybierać możemy spośród klasycznych rolek papieru toaletowego lub tych o zwiększonej ilości listków nazywanych popularnie papierem Jumbo. Istotna jest również ilość warstw, z jakiej składa się jedna rolka papieru toaletowego. Najchętniej sięgamy po papiery 2 lub 3- warstwowe, choć nierzadko spotkać można również 4 czy 5 –warstwowe. Warto tutaj zaznaczyć, że im więcej jest warstw, tym papier jest grubszy i odznacza się większą chłonnością.
W domu, czy w hotelowych pokojach zdecydowanie lepiej sprawdzą się standardowe rolki papieru. Miękki, lekko perfumowany, biały papier z tłoczeniem z pewnością będzie odpowiednim wyborem. W publicznych toaletach powinniśmy postawić na rolki Jumbo, które dzięki większej ilości listków nie muszą być tak często wymieniane. W dedykowanym dozownikach prezentować się one będą niezwykle estetycznie.
Papier toaletowy zawsze przybiera podobną formę. Jest to długi pas na ogół perforowanego papieru, który owijany jest wokół tekturowej tulejki. W zależności od producenta papiery toaletowe różnią się od siebie pod względem wyróżniających ich czynników technicznych, mowa tutaj między innymi o:
Na rynku najczęściej spotkamy się z papierem produkowanym z makulatury lub z celulozy. Czym różnią się one od siebie? Wyjaśniamy poniżej.
Do produkcji celulozowego papieru toaletowego wykorzystuje się włókna roślinne. Pochodzić mogą one z drzew takich jak: jodła, świerk, topola, buk czy sosna. Nierzadko do wytwarzania wykorzystuje się również inne rośliny np. konopie, zboża czy trzciny. Zawierają one w sobie polisacharydy, które są białą substancją, zwaną właśnie celulozą. Co ważne papier celulozowy z łatwością rozpuszcza się w wodze, dlatego też nie stwarza ryzyka zatkania rur czy odpływów kanalizacyjnych.
Papiery toaletowe wyprodukowane na bazie celulozy odznaczają się bardzo wysoką jakością. Wyróżniają się nie tylko odpowiednim poziomem wytrzymałości, ale również delikatności. Dlatego też tego rodzaju papiery toaletowe polecamy osobom z wrażliwą skórą oraz tym, które cenią sobie komfort.
Makulatura to nic innego jak niepotrzebne lub zniszczone wyroby papiernicze, które nadają się do wtórnego wykorzystania w innych celach niż były pierwotnie przeznaczone lub nadające się jako jeden z surowców do produkcji nowego papieru. W związku z tym papier toaletowy produkowany z makulatury charakteryzuje się nie tylko niską ceną, ale również tym, że jest ekologiczny.
W przypadku korzystania z tego rodzaju papieru musimy jednak zwrócić uwagę na to, że najczęściej ma on kolor szary, jest chropowaty i mało odporny na rozerwania. Wypukłości – czyli chropowata struktura - na listkach papieru są jednak celowe, mają one bowiem za zadanie zwiększać wytrzymałość, a jednocześnie poprawiają one zdolność zbierania nieczystości. W związku z tym, że papier z makulatury nie jest poddawany procesom chemicznym (bielenia, perfumowania czy barwienia), istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko wystąpienia alergii podczas użytkowania.
Papier toaletowy Foxy Jedwab charakteryzuje się niebywałą miękkością, dzięki czemu jest on odpowiedni nawet dla najdelikatniejszej skóry. Papier posiada trzy warstwy, które sprawiają, że jest on wyjątkowo wytrzymały. Szczegółowe testy dermatologiczne gwarantują, że papier jest odpowiedni do kontaktu ze skórą. Z kolei neutralne pH sprawia, ze papier jest wyjątkowo delikatny dla okolic intymnych, stosowany może być przez całe rodziny.
Papier Foxy Jedwab produkowany jest z celulozy. Każda rolka posiada motyw dekoracyjny jedwabnych róż, który ozdobiony jest fioletowym kolorem wykonanym na bazie wody i umieszczanym między warstwami. Wzbogacony jest on delikatnym zapachem talku dla dzieci – zapach umieszczany jest jedynie na tekturowej tulejce, przez co nie ma on kontaktu ze skórą. W opakowaniu znajduje się 8 wydajnych rolek papieru toaletowego.
Papier toaletowy Rumianek marki Regina produkowany jest w 100% z celulozy. Posiada on certyfikat FSC – co oznacza, że do jego wytworzenia surowce pozyskiwane są z certyfikowanych, odpowiedzialnie zarządzanych lasów oraz kontrolowanych źródeł. Odznacza się on nie tylko miękkością, delikatnością czy odpornością na rozdarcia, ale również niepowtarzalnym zapachem rumianku. Trzy warstwy papieru udekorowane są nie tylko nadrukiem, ale także tłoczeniem. Dzięki temu papier jest nie tylko wytrzymały, ale również prezentuje się bardzo estetycznie. W foliowym opakowaniu, które wykonane zostało w 30% z plastiku pochodzącego z recyklingu, znajduje się 8 rolek papieru toaletowego.
Miękki jak aksamit, niezwykle komfortowy podczas użytkowania papier toaletowy marki Velvet produkowany jest z celulozy. W jednym opakowaniu znajduje się 8 ekonomicznych rolek z wyjątkowymi charakterystycznym dla tej marki tłoczeniem niedźwiadków. Papier ten powstaje poprzez połączenie trzech warstw bibułki. Każdy listek to połączenie aksamitnej miękkości oraz delikatności dla skóry miejsc intymnych. Papier toaletowy marki Velvet odznacza się wyjątkową chłonnością, a także wytrzymałością.
Wysokiej jakości biały papier toaletowy marki Katrin jest wyjątkowo miękki i przyjemny w użyciu. Na każdej rolce znajduje się 250 idealnie skrojonych listków, dzięki czemu starcza ona na zdecydowanie dłużej, w porównaniu do standardowych papierów toaletowych. KatrinPlus 250 to trzy warstwowy papier, który produkowany jest z celulozy. Został on specjalnie zaprojektowany do stosowania w hotelach.
Szary papier toaletowy Jumbo wykonany jest w 100 % z makulatury. Rolka posiada nawój aż 130 metrów delikatnego, a jednocześnie bardzo wydajnego papieru. Dzięki temu doskonale sprawdzi się ona w miejscach o bardzo dużym natężeniu np. w toaletach publicznych. Papier ten bazuje na bibułce, której gramatura wynosi 32 g/m2, dzięki czemu jest dość wytrzymały. Jego struktura została wzmocniona przez gofrowanie. Szerokość jednej rolki to aż 180 mm.
Papier toaletowy Classic Gigant marki Katrin również powstaje z makulatury. Od powyższego modelu różni się jednak kolorem – nie jest szary, tylko biały. Wyprodukowany jest ze starannie wyselekcjonowanych włókien mieszanych, dzięki czemu odznacza się dobrą jakością. Na rolce zostało nawinięte aż 300 metrów papieru toaletowego, dlatego też nadaje się on do każdej toalety o wzmożonym ruchu. Papier jest dwuwarstwowy, szybko i skutecznie rozpuszcza się w trakcie codziennego użytkowania.
Z papieru toaletowego korzystamy codziennie, dlatego decydując się na jego zakup, powinniśmy wybierać taki, który w pełni odpowiadać będzie naszym preferencjom. W szerokiej ofercie znajdziemy wiele różnych rodzajów papieru toaletowego, dlatego też każdy z pewnością znajdzie ten odpowiedni dla siebie. Klikając w poniższy przycisk możecie zapoznać się z pozostałą oferta papierów toaletowych dostępnych w naszym sklepie.