Woreczki strunowe znane są na całym świecie ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie. Cechują się prostotą, a także przemyślaną i w pełni doprecyzowaną budową. Oprócz tego worki strunowe są również niezwykle praktyczne i ekonomiczne. Jak zatem powstały? Kto je wymyślił? Gdzie najczęściej są wykorzystywane? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule.
Wytrzymałość woreczków strunowych, a także ich uniwersalność sprawia, że wykorzystywane są one w wielu różnych dziedzinach. Niezmiennie od początku cechą charakterystyczną woreczków strunowych jest posiadanie przez nie czerwonej linii znajdującej się nad zamknięciem. Zanim jednak przejdziemy do ich właściwości, zapoznajmy się z historią woreczków strunowych.
Wbrew pozorom woreczki strunowe nie maja za sobą długiej historii. Ich początek sięga początków lat 50. XX wieku. To właśnie w tym czasie naukowcy wynaleźli folię polietylenową. Aby woreczek można było zamknąć potrzebny był do tego jakiś mechanizm. Jaki? Wynalazcą pierwszego zamka do woreczków był niejaki Borgen Madsen. To właśnie on w 1951 oku opatentował zamek, który nie jest podobny do tego znanego nam dzisiaj. Wynalazca sam jednak nie do końca wiedział, w jaki sposób ów zamek można by wykorzystać. Pierwsze woreczki wykonane z tworzywa sztucznego, wraz z tym zamkiem, prezentowały się zupełnie inaczej od tych obecnych.
W 1952 roku patent wspomnianego wcześniej Borgena Madsena wykupiła firma Flexi Grip. Początkowo wykorzystywała ona opatentowany zamek przy produkcji artykułów biurowych takich jak: teczki czy segregatory. Jednakże, ze względu na wysoki koszt produkcji, zamknięcie nie zdało egzaminu, a co za tym idzie, artykułów z nim nie produkowano masowo. Aby koszty tworzenia zostały obniżone jeden z właścicieli Flexi Grip wymyślił zamek błyskawiczny znany dzisiaj niemal na całym świecie.
Steven Ausnit, który wymyślił nowy rodzaj zamka, opatentował również prasę do jego montażu. Zamek strunowy początkowo wykorzystywany był, jako wkładka do piórników winylowych. Kamieniem milowym okazała się innowacyjna technologia opracowana prze japońską markę Seisan Nihon Sha. Dawała ona możliwość wtłaczania zamków strunowych w folie polietylenową. W znaczącym stopniu obniżyło to nie tylko koszty produkcji, ale również usprawniło proces wytwarzania. Dzięki połączeniu tych dwóch firm powstała marka Minigrip, oferująca torebki foliowe z zamkiem strunowym. Worki strunowe produkowane w obecnej formie są od 1964 roku, a niesłabnącą popularność zyskały z początkiem lat siedemdziesiątych.
Czym tak właściwie wyróżniają się woreczki strunowe? Co sprawia, że tak chętnie po nie sięgamy? Po pierwsze woreczki strunowe dostępne są w naprawdę szerokiej gamie rozmiarów. Dzięki temu każdy z nas jest w stanie dopasować ich format do własnych potrzeb. Istotne jest również to, ze większość woreczków występuje w kolorze przezroczystym. Ułatwia to identyfikację zwartości, bez konieczności otwierania woreczków.
Kolejnym atutem, jaki posiadają woreczki jest ich wytrzymałość. Folia polietylenowa, z której są one produkowane, zapewnia możliwość długotrwałego użytkowania. Materiał gwarantuje również odpowiedni poziom elastyczności, a co za tym idzie również odporności na przypadkowe rozerwania czy rozdarcia. Dodatkowo woreczki strunowe z powodzeniem przechowywane mogą być zarówno w niskich, jak i również wysokich temperaturach (maks. 90 oC).
Zastanawialiście się kiedyś, po co w workach strunowych są charakterystyczne czerwone paski? Jest to wypukły element zamka strunowego, który ułatwia ich otwieranie. Warto tutaj wspomnieć także o szczelności woreczków strunowych. Ta właściwość pozwala odseparować zawartość od otoczenia. Dzięki temu w ten sposób zabezpieczyć możemy istotny dla nas przedmiot na przykład przed zamoczeniem.
Istotna jest również grubość folii, z której produkowane są woreczki strunowe. To od niej zależy, jaką wytrzymałością będą się one charakteryzowały. Jak już wspomnieliśmy na początku worki strunowe produkowane są z folii polietylenowej. Producenci określają jej grubość w tak zwanych mikronach (symbol: μm). Im wyższy będzie ten parametr, tym grubsze, a zarazem trwalsze będą woreczki. Na rynku dostępne są wersje od 35 do 100 mic.
Dostępne są tak naprawdę dwa rodzaje woreczków strunowych. Pierwsze z nich, czyli klasyczne, posiadają zamknięcie typu „press and seal” (naciśnij i zgrzej). Innym rodzajem woreczków są te, które posiadają suwak zaciskający ich rant. Nazywane są one po prostu torbami z suwakiem.
Istnieją również woreczki strunowe o właściwościach antystatycznych. Posiadają one standardowe zamknięcie. Dedykowane są one do przechowywania elektroniki. Dlaczego? Ponieważ chronią urządzenia przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Sposób wykonania jest zbliżony do klasycznych woreczków strunowych. Różnią się one jednak dodatkową powłoką ochronną.
Woreczki strunowe, tak jak już wspomnieliśmy, posiadają bardzo wiele różnorodnych zastosowań. Wykorzystanie ich jest tak naprawdę zależne od indywidualnych potrzeb użytkownika. Poniżej przedstawimy przykładowe zastosowania woreczków wynikające z ich rozmiaru.
Małe woreczki strunowe doskonale sprawdzą się do:
Średniej wielkości woreczki strunowe znajdą zastosowanie podczas:
Woreczki strunowe w dużych rozmiarach wykorzystać możemy do:
Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Wtedy jesteśmy w stanie zadecydować jaki rozmiar i pojemność woreczków będzie odpowiednia dla naszych potrzeb. Jeżeli potrzebujemy woreczków do przechowywania lub mrożenia żywności, to warto zdecydować się na model, który posiada dedykowane miejsce do opisu.
Jeżeli jednak chcielibyśmy przechowywać w woreczkach urządzenia elektroniczne, to warto zdecydować się na zakup torebek w wersji antystatycznej.
Ważna jest także wytrzymałość, dlatego jeśli chcemy w woreczkach przechowywać ciężkie przedmioty, to powinny być one wykonane z grubszej folii. Do lekkich artykułów zdecydowanie wystarczą woreczki o standardowej grubości, powyżej 35 mic.
Powyżej przytoczyliśmy tylko niewielką część zastosowań woreczków strunowych. Każdy ma możliwość wykorzystywania ich według własnych potrzeb i upodobań. Dlatego też warto zaopatrzyć się w tego rodzaju opakowania, które przydatne są zarówno w domu, szkole, biurze, firmie a nawet w podróży. Dzięki nim jesteśmy w stanie posegregować, a jednocześnie zabezpieczyć zamknięte w nich artykuły przed niekorzystnym działaniem wilgoci, kurzu, wody oraz innych negatywnych czynników.
Istnieje wiele korzyści płynących z wykorzystywania woreczków strunowych. Po pierwsze ich cena jest niezwykle atrakcyjna. Po drugie nie zajmują one wiele miejsca, tak jak w przypadku klasycznych pudeł. Po trzecie ze względu na materiał, z jakiego są produkowane, w pełni naddają się do recyklingu, dzięki czemu można by rzec, że są one rozwiązaniem pro-ekologicznym.