Dlaczego pastele Pentel są tak popularne? Co sprawia, że od dekad są jednymi z najchętniej wybieranych pasteli?

Pastele Pentel to zróżnicowana grupa produktów, kierowanych zarówno do dzieci, artystów-amatorów, jak również profesjonalistów. Dedykowane są różnym potrzebom i pozwalają na stosowanie na wiele sposobów.

Z grubsza podzielić je możemy na:

 • pastele olejne Pentel (są one alternatywą dla klasycznych, suchych pasteli)
 • pastele do tkanin Pentel (można nimi ozdabiać tekstylia)
 • pastele suche Pentel (do wykorzystania w tradycyjnych technikach malarskich oraz rysunkowych)
 • pastele akwarelowe Pentel (specjalny skład sprawia, że można malować nimi na mokro, tak jak farbami akwarelowymi)

Pastele Pentel są kredkami najwyższej jakości i pozwalają na uzyskanie doskonałych efektów za każdym razem.

Pastele olejne Pentel

Pastele olejne są jednym ze sztandarowych produktów marki Pentel, a ich popularność nie słabnie. Są one chętnie wybierane ze względu na wysoką jakość, powtarzalność barw oraz konsystencji oraz dużą paletę kolorów. Połączenie tych cech sprawia, że korzystanie z pasteli olejnych Pentel jest komfortowe i pozwala na uzyskanie przewidywalnych efektów za każdym razem.

Pastele olejne 12kol Pentel
 • 10,82 zł 8,80 zł netto
 • Promocja 7,04 zł / szt 5,72 zł netto
Do ulubionych

Pastele olejne są jednym z pierwszych produktów firmy Pantel. Ta japońska firma przyczyniła się do spopularyzowania pasteli olejnych na całym świecie i obecnie są to jedne z najchętniej wybieranych kredek tego typu. Nie jest przypadkiem, że to właśnie japońska marka jest kojarzona z pastelami olejnymi, albowiem to właśnie Japonia jest ojczyzną pasteli olejnych. Historia ich powstania rozpoczęła się już 100 lat temu. Po zakończeniu I Wojnyh Światowej japoński artysta Kanae Yamamoto opracował nową metodę nauczania szkolnego, którą roboczo nazwał "teorią samo-ekspresji". Dwóch nauczycieli (Sataka i Sasaki) po zapoznaniu się z pomysłem Yamamoto postanowiło wcielić jego pomysły w życie. Rozpoczęli oni promowanie idei odejścia od malowania ideogramów czarnym atramentem, aby w zamian wprowadzić więcej zajęć polegających na swobodnym malowaniu i rysowaniu przy użyciu kolorowych materiałów, takich jak kredki.

Pastele olejne 16kol Pentel
 • 14,46 zł 11,76 zł netto
 • Promocja 9,40 zł / szt 7,64 zł netto
Do ulubionych

Aby ułatwić adaptację nowych pomysłów i realnie zmienić obraz japońskiej edukacji, obaj panowie postanowili stworzyć spółkę. Zajmowała się ona produkcją nowoczesnych, udoskonalonych kredek świecowych. Niestety, pierwsze podejście do tematu było nieudane, co zaowocowało zmianą podejścia do tematu. Zamiast nowej generacji kredek, Sataka i Sasaki postanowili stworzyć alternatywę dla (powszechnie wtedy używanych) kredek woskowych. Tą alternatywą były pierwsze pastele olejne. Specjalnie dobrana kompozycja składników, składająca się z pigmentów, parafiny, kwasu stearynowego i oleju kokosowego pozwoliła na otrzymanie nowego rodzaju kredek. Stały się one alternatywą nie tylko dla kredek świecowych, ale także dla suchych pasteli. Ich konsystencja pozwalała na większą ekspresję w trakcie malowania, a wysoka zawartość pigmentów, połączona z olejem oferowała większe nasycenie kolorów. Pierwsze pastele olejne miały dwie odmiany "sezonowe". Pierwszą z nich jest odmiana zimowa (ze zwiększoną ilością oleju, co miało zapobiec tężeniu), drugą zaś letnia (z mniejszą ilością oleju, co miało zapobiec roztapianiu się pasteli). W 1927 roku problem podatności na temperaturę został rozwiązany przy pomocy specjalnych stabilizatorów.

Pastele olejne 25kol Pentel
 • 22,07 zł 17,94 zł netto
 • Promocja 13,23 zł / szt 10,76 zł netto
Do ulubionych

Pastele olejne niemal natychmiast odniosły ogromny sukces sprzedażowy, a ich popularność sprawiła, że pojawiły się na rynkach także poza granicami Japonii. Firmy spoza Kraju kwitnącej wiśni również ropoczęły produkcję pasteli olejnych, co zaowocowało większym zróżnicowaniem oraz opracowaniem co raz to lepszych receptur. Na rynku pojawiły się na przykład pastele dedykowane zastosowaniom profesjonalnym. Charakteryzowały się wysoką powtarzalnością barw i oferowane były w paletach zawierających nawet 255 kolorów. Z czasem przyjęto klasyfikację pasteli na trzy grupy. Najtańsze i najtwardsze są pastele szkolne, kierowane do początkujących użytkowników. Pastele bardziej miękkie, pozwalające na wprawienie się w malowaniu i testowanie różnorakich technik (blendowanie, sgraffito, nakładanie warstwami) określane są mianem pasteli studenckich. Ostatnia grupa to drogie, niezwykle miękkie pastele artystyczne, oferujące najczystsze i najbardziej nasycone kolory. Malowanie nimi wymaga jednak dużej dozy doświadczenia i świadomości szczególnych cech tego medium.

Pastele olejne 36kol Pentel
 • 31,87 zł 25,91 zł netto
 • Promocja 19,13 zł / szt 15,55 zł netto
Do ulubionych

Pastele olejne aktualnie produkowane są nadal w oparciu o standardowy, klasyczny skład: wosk, pigmenty oraz olej. Różnice między nowoczesnymi pastelami olejnymi a ich protoplastami sprzed niemal wieku, wynikają z proporcji wyżej wymienionych składników, ich jakości oraz szeregu dodatków. Niektóre z nich zwiększają stabilność w szerokim zakresie temperatur bez negatywnego wpływu na miękkość i konsystencję. Standardem jest już oczywiście brak szkodliwych substancji, co sprawia, że pastele olejne są bezpieczne w użyciu. Już podstawowe pastele olejne Pentel, kierowane zarówno do początkujących jak i średnio zaawansowanych użytkowników, są niezwykle miękkie i kremowe, a przy tym oferują piękne, czyste kolory. Należy przy tym dodać, że umożliwają użytkowanie na sucho (bezpośrednie malowanie sztyftem lub rozcieranie) jak i na mokro (np. przy dodatku oleju lnianego).

Pastela olejna 50kol Pentel PHN50
 • 44,85 zł 36,46 zł netto
 • Promocja 27,81 zł / szt 22,61 zł netto
Do ulubionych

Pastele olejne Pentel w klasycznej postaci mają formę sztyftów o okrągłym przekroju. Są długie na nieco ponad 60 mm, a średnica to 8.6 mm. Są na tyle grube, aby uchwyt był komfortowy i na tyle duże aby zapewnić odpowiednią wydajność bez ciągłego sięgania po co raz to nowe kredki. Innymi słowy: każdą pastelą można zamalować stosunkowo dużą powierzchnię. Kredki obleczone są papierowymi owijkami w kolorze sztyftu. Na owijce zamieszczono nazwę produktu w języku angielskim (Pentel Oil Pastels) a także nazwę oraz oznaczenie numeryczne barwy. Rolą owijki jest nie tylko zabezpieczenie pasteli przed zanieczyszczeniem, ale także ochrona palców przed zabrudzeniem pastelą. Standardowe pastele olejne Pentel są oferowane w zestawach o zróżnicowanej ilości kolorów. Są to komplety zawierające 12 kolorów (Pentel PHN-12), 16 kolorów (Pentel PHN-16), 25 kolorów (Pentel PHN-25), 36 kolorów (Pentel PHN-36) oraz nawet 50 kolorów (Pentel PHN-50).

Pastele olejne 12kol XXL Pentel
 • 11,97 zł 9,73 zł netto
 • Promocja 8,62 zł / szt 7,01 zł netto
Brak w magazynie
Do ulubionych

Pastele olejne Pentel są dostępne także w wersji XXL. Jest to wariant powiększony, charakteryzujący się przede wszystkim grubszymi, większymi sztyftami. Każda z pasteli ma średnicę aż 11.5 mm, co przekłada się na prawie 50% większą objętość. Większa średnica kredek sprawia, że pastele łatwiej trzymać maluchom, które nie mają jeszcze odpowiednio rozwiniętej tzw. małej motoryki i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Większa ilość materiału jest z drugiej strony świetnym rozwiązaniem w przypadku tworzenia większych obrazów. Pozwala na swobodniejszą pracę zaawansowanym artystom. Pastele olejne Pentel XXL występują w trzech wariantach o zróżnicowanej palecie barw: 12 kolorów (Pentel GHT-12), 16 kolorów (Pentel GHT-16) oraz 24 kolory (Pentel GHT-24).

Pastele olejne 24kol XXL Pentel GHT-24
 • 21,00 zł 17,07 zł netto
 • Promocja 15,12 zł / szt 12,29 zł netto
Brak w magazynie
Do ulubionych

Pentel w swoim katalogu produktów posiada także propozycję dedykowaną profesjonalistom. Są to pastele najwyższej jakości, opakowane w czarne, usztywnione pudełko z ozdobnym liternictwem w złotym kolorze. Olejne pastele profesjonalne Pentel mają przekrój kwadratu i tak jak ich popularne odpowiedniki, także one są zabezpieczone owijkami. Konsystencja pasteli Oil Pastel for Artist jest bardziej miękksza, a same pastele w składzie posiadają większą ilość pigmentów. Przekłada się to na doskonałą siłę krycia i pozwala świadomym użytkownikom na łatwiejszą pracę.

Pastele olejne Pentel stanowią doskonały wybór do nauki oraz do tworzenia bardziej zaawansowanych prac. Mogą być nie tylko świetną zabawą, ale także stanowić znakomite wprowadzenie do bardziej zaawansowanych technik malarskich (np. malarstwa olejnego). Dzięki przystępnej cenie pastele olejne Pentel można polecić zarówno maluchom, uczniom szkoły podstawowej, licealistom oraz dorosłym pasjonatom malowania.

Pastele do tkanin Pentel

Niezwykle ciekawą propozycją dla małych (i większych artystów) są pastele do tkanin Pentel. Specjalny skład sprawia, że pastele tego typu można aplikować na różnego rodzaju naturalne tekstylia (czyli np. bawełnę, jedwab oraz len). Po ozdobieniu tkaniny nasze dzieło należy utrwalić przy pomocy żelazka. Rysunek przykrywamy kartką czystego papieru i przeprasowujemy. Kolorowy kosz na pranie? To nie problem. Ozodbna zasłona? Proszę bardzo! Nasycone, żywe i czyste kolory pasteli sprawiają, że przyjemnością jest tworzenie wyjątkowych koszulek, spodni, bluz, ubiorów karnawałowych, butów (np. teksylnych trampków), toreb na zakupy, poszewek na poduszki oraz wiele innych przedmiotów.

Pastele do tkanin 15kol Pentel
 • 21,25 zł 17,28 zł netto
 • Promocja 15,94 zł / szt 12,96 zł netto
Do ulubionych

Pastele do tkanin Pentel występują w zróżnicowanych zestawach. Standardowo są to same pastele w kartoniku zawierającym 7 (Pentel PTS-7) lub 15 kolorów (Pentel PTS-15). Dużo ciekawsze są zestawy, które oprócz pasteli zawierają dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład długopis żelowy, szablony oraz tekstylia do ozdabiania. Może to być np. 7 pasteli wraz z torbą zakupową (Pentel PTS7-BN15-T) lub 15 pasteli wraz z białym t-shirtem (Pentel PTS15-BN-K).

Zestaw pastele+ długopis żelowy +torba Pentel PTS7
 • 46,21 zł 37,57 zł netto
 • Promocja 34,66 zł / szt 28,18 zł netto
Do ulubionych

Zestaw pastele do tkanin + długopis + koszulka dziecięca
 • 75,10 zł 61,06 zł netto
 • Promocja 56,33 zł / szt 45,80 zł netto
Do ulubionych

Kreatywne możliwości jakie dają pastele do tkanin na pewno do gustu przypadną wielbicielom kraftowych projektów. Pastele olejne Pentel mogą sprawić, że odkryjesz malowanie na nowo. Ogromna paleta kolorów pozwoli Ci na stworzenie niezwykłych, fantastycznych obrazów.


Pastele suche Pentel

Poza pastelami olejnym Pentel w swojej ofercie posiada także pastele suche, czyli najbardziej klasyczny rodzaj pasteli. Są one dedykowane nie tylko artystom, ale także uczniom, którzy dopiero wprawiają się w tej technice rysunku. Pastele suche Pentel w swoim składzie posiadają między innymi pigmenty (odpowiedzialne za kolor) oraz specjalną żywicę, która decyduje o charakterystycznych właściwościach fizycznych. Zestaw Pentel GA-12AD to 12 kwadratowych lasek oraz wiszer (służący do ich rozcierania). Pastele suche, z uwagi na swoją pylistość, nie należą do najtrwalszych metod rysunkowych. Stąd warto pamiętać o tym, aby gotowy ryzunek utrwalić, używając do tego celu dedykowanej fiksatywy lub lakieru w sprayu. Suche pastele nie są łatwe do opanowania, ale odrobina wprawy pozwoli na uzyskanie pięknych, inspirujących dzieł.


Pastele akwarelowe Pentel

Pastele akwarelowe Pentel to ostatnia kategoria pasteli oferowanych przez firmę Pentel. Są to wyjątkowe pastele, wyprodukowane na bazie wosku, pigmentu oraz oleju. Wyróżnia je rozpuszczalność w wodzie, pozwalająca na operowanie nimi tak samo jak farbami akwarelowymi. Cechują się one żywymi kolorami i mogą stanowić samodzielne medium malarskie, albo też funkcjonować jako uzupełnienie tradycyjnych farb akwarelowych. Firma Pentel proponuje nam dwa zestawy takich pasteli. Pierwszy z nich zawiera 12 pasteli oraz pędzelek wodny (Pentel GHW1-12) zaś drugi, kierowany do bardziej wymagających, składa się z pasteli w 24 kolorach (oraz pędzelka) (Pentel GHW1-24).

Gama pasteli marki Pentel jest naprawdę bogata i jak widać można znaleźć w niej zarówno proste zestawy, dedykowane najmłodszym malarzom, jak i większe, kierowane do wymagająych i profesjonalnych artystów. Także mnogość sposobów użytkowania sprawia, że niepozorne pastele stanowią bardzo wszechstronny środek artystycznego wyrazu.