Lettering, hand lettering lub brush lettering czyli... liternictwo. Jest to hobby, które zyskuje sobie coraz większą popularność. Co jest potrzebne by zacząć przygodę z ozdobnymi literami?

Nasz artykuł wskaże Ci, jakie narzędzia będą potrzebne, aby rozpocząć tworzenie pierwszych dzieł. Zacznijmy jednak od podstawowego pytania: czy liternictwo jest tym samym co kaligrafia?

 

Lettering a kaligrafia

Nie wchodząc w niuanse: kaligrafia nie jest tożsama z letteringiem.

Kaligrafia to sztuka płynnego, powtarzalnego i pięknego pisania. Wymaga wyuczenia się pewnych form oraz tworzenia napisu (słów) w całości, najczęściej jednym pociągnięciem pióra.

Lettering polega nie tyle na pisaniu, co na rysowaniu słów. Każdą z liter stawiamy osobno, zwracając uwagę na jej formę i proporcje poszczególnych znaków względem siebie. Samo nadanie kształtu literom to najczęściej tylko początek. Istotną częścią liternictwa jest zdobienie liter: nadawanie gradientów (ombre), obwódek, cieni i dodatkowych elementów.

Podczas każdego z tych etapów możesz używać zupełnie różnych technik. Z uwagi na czystość, szybkość schnięcia i precyzję, najpopularniejsze są jednak wszelkiego rodzaju markery, pisaki, flamastry oraz pióra.

 

Pióra do kaligrafii

Zarówno pióra do kaligrafii, jak i markery pędzelkowe, mogą być używane zarówno jako narzędzie pisarskie (kaligraficzne) jak i w rysowaniu liter (letteringu).

Pióra do kaligrafii, dzięki swojej płaskiej końcówce, znakomicie sprawdzają się w letteringu. Pozwalają na nadawanie kształtu literom poprzez zróżnicowanie szerokości kreski, ale także mogą być używane do rysowania konturów większych liter.

Inne zastosowanie, to tworzenie pełnych, mocnych cieni pod literami. Warto mieć w swoim arsenale chociaż jedno pióro do kaligrafii. Na początku przyda się ono podczas ćwiczeń, a potem jako zaskakująco uniwersalne narzędzie w trakcie tworzenia naszych dzieł.

 

 

Markery pędzelkowe

Bardzo popularny, często używany i jednocześnie wymagający sposób na rysowanie liter: markery pędzelkowe. Jak sama nazwa wskazuje stanowią one połączenie klasycznych markerów z pędzelkami.

W markerach tego typu końcówka jest stosunkowo długa, giętka i zwężająca się ku końcowi. Pozwala to na rysowanie w bardzo dużym zakresie szerokości linii oraz płynne jej różnicowanie. Jednocześnie ślad po markerze zasycha bardzo szybko – to właśnie ta zaleta stanowi o popularności markerów pędzelkowych. Możliwość szybkiego kreślenia kolejnych linii to duża przewaga nad klasycznym pędzelkiem i farbami.

Markery pędzelkowe dostępne są jako pojedyncze pisaki, ale także w zróżnicowanych zestawach. Są to komplety zarówno wielokolorowe, jak również dedykowane do letteringu - utrzymane w określonym kluczu kolorystycznym (np. odcieni błękitu).

 

Bardzo cenione są wysokiej jakości, japońskie markery pędzelkowe Kuretake:

 

 

Markery i flamastry do zdobienia

Po nadaniu kształtu literom przechodzimy do drugiego etapu, czyli zdobienia. Tutaj przydadzą się bardziej tradycyjne flamastry i markery ze standardowymi końcówkami.
Drobne, precyzyjne elementy najłatwiej rysować cienkopisami. Wąskie, jednolite linie możesz kreślić w ogromnej gamie kolorów.

Decydując się na wybór cienkopisów, warto postawić na te, które wykorzystują dobrej jakości pigmenty.

 

 

Większe powierzchnie łatwiej kolorować i zapełniać markerami. Tu wyróżniają się markery Sharpie, które nie tylko posiadają końcówki o zróżnicowanej szerokości, ale także charakteryzują się wyjątkową odpornością i bogatą paletą barw.